КОНСУЛТАЦИИ
3 януари 1990 година, 9:30 часа
3 януари 1990 година,
11:40 часа
4 януари 1990 година, 15:00 часа
ПОДГОТВИТЕЛНИ ПРЕГОВОРИ
Между делегации на БКП, БЗНС и народни представители и делегациите на обществено-политическите формирования в страната, творчески и други съюзи и организации на религиозни общности
Между представители на БКП, БЗНС, народни представители и СДС 16 януари 1990 година,
14:30 часа
ОФИЦИАЛНИ ПЛЕНАРНИ ЗАСЕДАНИЯ
22 януари 1990 година,
18:05 часа
12 март 1990 година, 15:15
часа
19 март 1990 година, 15:10 часа 26 март 1990 година, 09:36 часа 27 март 1990 година, 17:10 часа 29 март 1990 година, 13:14 часа 30 март 1990 година, 12:05 часа
|
12 февруари '90
|
Първо пленарно заседание НДК, зала № 6 12 февруари 1990 г., начало 14:00 часа, край 18:25 часа
ЖИВКО ЖИВКОВ: Смятам, че ние трябва решително да подкрепим тази нова политическа крачка,
която се направи, като се създаде контактна група, която да подготвя въпросите
и особено да търси разрешение на най-големите спорни въпроси. Същевременно
ние дадохме пример преди час, час и половина, който няма добре да говори
на слушателите на българското радио, за висотата на националната "кръгла
маса". Ние се отвлякохме по странични въпроси - 4-5 въпроса се вмъкнаха
и фактически сега се връщаме отново към дневния ред.
Националната "кръгла маса" действително трябва да мисли по национални въпроси
и да проявява толерантност и поддръжка на всички участвуващи, в зависимост
от тяхното разбиране, позиция и мнение.
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря, другарю Живков. Другарката Даскалова има малка реплика, след
това Тани Танев и след това двете изказвания от ваша страна.
СВЕТЛА ДАСКАЛОВА: Не, само по въпроса относно ролята и статута на националната "кръгла маса",
по декларацията, която ни е раздадена. Още миналия път изказах нашето становище,
че "кръглата маса" трябва да има най-широки пълномощия да обсъжда и да
стига до консенсус по всички въпроси, които са записани в основния документ,
който ние приехме още в началото - политическата система, икономическите
въпроси, законодателство и т.н.
|
ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Безспорно. Този документ, който другарят Мръчков огласи, ще бъда разпространен.
Бих помолил другарят Танев да ме извини. Другарю Танев, доколкото аз бях разбрал, че другарката Даскалова ще прави реплика, а тя направи по същество едно изказване, така че ни свърши квотата от две изказвания. Бих Ви помолил да ми простите, да дадем на д-р Желев да даде своите две изказвания.ЖЕЛЮ ЖЕЛЕВ:
Бих помолил да се даде думата на Пламен Даракчиев, от профсъюзната федерация "Подкрепа", а след това и на Любомир Павлов, от същата федерация.ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Да, заповядайте, другарю Даракчиев.ПЛАМЕН ДАРАКЧИЕВ:
Благодаря Ви.
Бих искал да се върна на предложенията ни от миналия път, от сряда, по-конкретно - за добавки в Конституцията и по-специална на чл. 52. Връщам се, тъй като останахме с впечатление, че там беше постигнато някакво устно споразумение. Мисля, че и не случайно тук се обади и професор Константинова.
Не мога да разбера защо избягваме този въпрос, още повече, че този законопроект, който предлага господин Мръчков мисля, че ще има /като слушам/ доста дълги обсъждания около него, ще мине и доста време, докато бъде внесен, докато нашите партии например в момента имат нужда от бърза регистрация. Наближават избори, те трябва да набират средства, трябва да имат някаква организационна структура и изобщо трябва да имат самочувствие. Така че мисля си, че може би трябва да бъдем конкретни с това предложение.
Ще направя едно предложение, не съм юрист, моля да ме извините за това предложение, но все пак чета ви чл. 52 от Конституцията, алинея 1: "Гражданите могат да образуват организации с политически, професионални, културни, художествени, религиозни, спортни и други нестопански цели". Предлагам следните добавки: "Те не могат да образуват политически организации както по професионален признак, така и по месторабота". - "Регистрирането на политическите организации става в съответния районен съд единствено с учредителен протокол".
Съзнавам, че може да има много слабости тази формулировка, но я предлагам за конкретно обсъждане.
Също така бих искал да попитам: тук, доколкото, разбирам, Българската комунистическа партия е в твърде деликатна ситуация, но тук има срещу нас, сред така стоящите официални власти, има и други власти, които могат да упражнят правото на законодателна инициатива. Имам предвид Държавният съвет и правителството. Бихме искали да знаем какво е тяхното мнение, биха ли се наели с упражняването на една такава инициатива.
Също така бих искал да припомня, че в декларацията на правителството, на господин Луканов, беше казано, че то е един вид надпартийно, че всъщност то ще стои зад националните интереси. Може би това е моментът една такава инициатива на правителството да прояви своята надпартийност.
Също така в Манифеста на БКП от конгреса беше указан един момент, че не може да бъде гарантирана многопартийната система, изобщо плурализмът, без разделението на трите власти. Нека да видим имаме ли власти тук, нека да чуем Държавния съвет и правителството какво мислят по тези въпроси.
Благодаря ви.ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Да, благодаря.Д-р Павлов?ЛЮБОМИР ПАВЛОВ:
Аз мисля, че е уместно, първо да се отговори на поставените въпроси от Пламен Даракчиев и аз след това да взема думата.ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Простете, аз помислих, че Вие държите да се изкажете.
Към кого беше отправен въпроса на господин Даракчиев що се отнася до правителствени представители и представители на Държавния съвет?ПЛАМЕН ДАРАКЧИЕВ:
Който е тук, ако има човек от правителството, мисля, че има Държавния съвет.ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Тук беше другарят Белчев, но той почувствува, че навярно няма да има възможност да се стигне до въпросите, по които се беше подготвил - за икономическата проблематика - и напусна. Още повече, че той ми обясни, че Министерския съвет има заседание от 16,00 часа, така че сигурно всички дисциплинирани членове на правителството са на това заседание, а и Васил Мръчков излезе.
Що се отнася до въпроса Ви по същество, който поставихте, а и госпожа Константинова, аз обясних вече, е имахме предвид с д-р Желев и Димитър Луджев веднага да преминем към него, след като стигнем до това споразумение по политическите въпроси, което Димитър Луджев да информира как е минала работата по него, където един от основните въпроси /д-р Павлов беше/...ПЛАМЕН ДАРАКЧИЕВ:
Само една добавка. Аз мисля, че при добра воля...ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Аз исках да довърша това, че не искам зад процедура да отлагаме разглеждането на този въпрос. Бих могъл да кажа няколко думи по него.
Все пак онова, което Любен Кулишев и други тук призоваха за процедурно следване на нещата, би трябвало да ни помогне да вървим напред крачка по крачка. Така че, ако желаете, аз мога да се спра на онова, което Ви е засегнахте сега. Ако предпочитате, да каже няколко думи Димитър Луджев.
Как бихте предпочели и Вие, доктор Желев?ЖЕЛЮ ЖЕЛЕВ:
Може би най-добре ще бъде Луджев да прочете текста.ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Може би. Аз съм готов, както вие ни посъветвате.
Заповядайте.ДИМИТЪР ЛУДЖЕВ:
Контактната група, съставена от делегации, водени от съпредседателите, изработи и прие проект на споразумение за политическата система.
В него се определят условията и принципните постановки за създаване на демократична система. Същевременно двете страни са се договорили по някои конкретни стъпки в тази насока и сроковете за тяхното изпълнение.
Искам предварително да кажа, че предложението за споразумението в пълния му текст в момента няма да бъде четено според договорката в контактната група, тъй като трябва да премине през обсъждане на ръководствата на делегациите от двете страни на националната "кръгла маса". Уточнено е, че окончателният и пълен текст на споразумението ще се огласи и приеме на следващо заседание на "кръглата маса". В момента аз съм упълномощен да направя едно кратко съобщение за неговото съдържание и основните пунктове, които са разглеждани и договаряни и по които се е стигнало до известно споразумение.
Приема се на националната "кръгла маса" предварително да се обсъждат основните идеи и принципи на най-важните законопроекти за политическата система.
Договорени са условията за внасяне на следващата сесия на Народното събрание на закона за изменение и допълнение на Конституцията и закона за политическите партии. Наред с различни принципни постановки, свързани с внасянето на тези законопроекти, е постигнато съгласувано предложение по въпроса за първичните организации на партиите и по-специално за тяхното изграждане единствено на териториален принцип.
Уточнени са предложения по въпроси като статута на радиото и телевизията, за издателската дейност, полиграфическата база и хартията, за обсъждането на новия закон за министерство на вътрешните работи и текущата организация на органите на сигурността, за приемане на практика за огласяване и преоценка на имущественото състояние на политически организации и ръководни дейци, за прекратяване решения на органите на БКП, с които се уреждат статута и дейността на държавни институти и обществени организации извън БКП, за целесъобразността и функциите на Комитета по делата на Българската православна църква и религиозните култове към Министерство на външните работи и др.
Редица важни въпроси, като този за изборите, за характера на бъдещото Народно събрание и т.н. тепърва ще бъдат разисквани и тепърва по тях ще се постигнат споразумения.
Във връзка с репликата, направена от Кръстьо Петков, трябва да се отбележи, че социално-икономическите проблеми са предмет на следващия цикъл от разговори.
В тази връзка бих искал да кажа по повод дискусията, която се разви по статута на "кръглата маса", че днес се обсъждаше въпросът и трябва да се вземе решение по този въпрос или процедурният механизъм, по който всяка страна на "кръглата маса" може действително, реално да участвува с преки предложения и проекти в обсъждането на различни законопроекти при тяхното внасяне в Народното събрание и как договорените от двете страни споразумения ще се осъществяват, тъй като фактически в момента едната страна има преимущество в нейните представители има народни представители, или има други начин да влияе върху работата на Народното събрание, докато отсрещната страна практически не разполага с такива механизми.
Така че поставеният преди малко въпрос за изграждане на такъв процедурен механизъм трябва да намери място и да се приеми заедно с приемането на статута на "кръглата маса".
Благодаря.ГЕОРГИ ПИРИНСКИ:
Благодаря и аз.
![]() |
Copyright 1998-2012 ® OMDA Ltd. Всички права запазени