ДЗЕРЖИНСКИ |
||
Дзержински, Феликс Едмундович (1877-1926) |
||
СССР |
Един от основните
играчи при създаването на Съветския
съюз. Създател на съветските органи
за сигурност. Роден на 30 август (11 септември) 1877 година, в семейство на полско дворянско (шляхтенско) семейство. Има незавършено гимназиално образование.
Като дете, при игра с оръжие, застрелва сестра
си (според други твърдения
- това е направил През 1895 става член на Литовската социалдемократическа организация, през 1900 - членува в Социалдемокрацията на Кралство Полша и Литва (СДКПиЛ). Заема се с партийна работа - действа в Полша, Литва и Русия.
От 1906 е представител на СДКПиЛ в ЦК РСДРП. Нееднократно е арестуван, два пъти бяга, няколко пъти освободен при амнистия. В каторга и на заточение прекарва общо 11 години.
През 1917 става член на РСДРП(б), като му се зачита пратийният стаж от 1895. От август 1917 е член на секретариата на ЦК на болшевишката партия. По предложение на Ленин на 7 (20) декември 1917 е назначен за председател на "Всероссийская Чрезвычайная Комиссия при СНК РСФСР по борьбе с контрреволюцией и саботажем" (ВЧК).
ВЧК получава изключителни
пълномощия,
включително и за произнасяне и
изпълнение на смъртни присъди. Дзержински е фанатичен
комунист, който (според негови съвременици)
гледа с горещи от вяра немигащи очи. Той
създава изключително действена и безжалостна система за разправа с
реални, набедени и въображаеми противници на болшевизма:
разстрели без съд и следствие; вземане на заложници; масов "червен
терор" по "класов признак"; създаване на концлагери.
Неговият израз «чекистът е човек с хладен ум, горещо сърце и чисти ръце" е приет като парола за органите на сигурност в СССР и сателитните му държави. Дзержински е аскетичен тип. Скромен, изключително трудолюбив, инициативен, докрай предан на партията. Работи деноношно. Не си ходи в къщи. Няма почивка и свободно време. Спи и яде на работното си място. Участва в гражданската война на различни фронтове, включително и в Полша. Ръководи ликвидирането на детската безпризорност.
Подкрепя Ленин при въвеждането на НЕП-а (някои
пазарни реформи), но не отстъпва от позицията за физическо
ликвидиране на противниците на режима. Той е един от
организаторите на прогонването от Русия на елитните й умове.
Централна фигура при репресиите срещу свещениците и монасите.
Категоричен противник на опитите органите на държавната
сигурност да зависят по някакъв начин от институциите на
правосъднето. От 1922 година е привърженик на Сталин във вътрешнопартийните борби за власт. А в средата на 20-те години създава механизма, при който органите за сигурност са под контрола на вожда.
Той оглавява комисията по погребението на Ленин и подкрепя Сталин за балсамирането на умрелия, въпреки възраженията на вдовицата му Крупская. Ръководи строителството на мавзолея. От февруари 1920 година в задълженията му влиза и ръководството на народното стопанство. Продължава линията на пазарни реформи - допуска свободни цени, прекратява натиска върху селяните за изземване на техната продукция. Умира през 1926 година от инфаркт по време на заседание. След смъртта му е идеализиран от пропагандата. Превърнат е в един от символите на болшевизма. Наричан е "железния Феликс", "рицар на революцията". Изобразяван е като - кристално честен, хуманен, романтичен.
Паметникът му в Москва на Лубянка е съборен през август 1991 година - при потушаването на пуча. Символ на края на тоталитарния комунизъм в Русия.
|
Copyright ©1997-2012 OMDA Ltd. All rights reserved.