СТАХАНОВ |
||
Александър Григориевич СТАХАНОВ (1906-1977) |
||
СССР |
Миньор в шахтата Централная-Ирмино в Кадиевка, Донбас.
На 30 срещу 31 август 1935 година, подпомаган от други работници, за които по-нататък нищо няма да се спомене, той добива фантастичните 102 тона въглища за 5 часа и 45 минути. Нормата е седем тона. Успехът му се дължи на подобрена организация на труда, за което той има принос. Дотогава миньорът копае, извозва и укрепва участъка. Стаханов разделя оперциите - той копае, други разчистват и извозват, трети укрепват. По това време страната е залята от репресиите след убийството на Киров (1 декември 1934). Враговете са навсякъде, включителано и в политбюро. През януари 1935 са осъдени висшите функционери на ВКП(б) - Зиновиев и Каменев. Започнали са серия от политически процеси. Следват незабавни разстрели. Като основна ценност на съветския гражданин е издигната бдителността. Трудовият рекорд на Стаханов е планиран на местно равнище, но идва навреме. Значи Съветският съюз има врагове, но има и герои. Освен бдителност е нужно съревнование. Сталин се ангажира лично. В следващите години Стаханов ще бъде един от неговите любимци. Започва стахановското движение: "На 3 септември някой си Дюканов извлича 115 тона за шест часа, на 4 септември Терекин - 119, на 5 септември Концедалов - 125 тона, на 11 септември Изотов - 240 тона, на 13 Артюков - 311 тона."[1] Последната дума обаче е отново на Стаханов - 324 тона. Под грохота на пропагандата в целия Съветски съюз започва кампания за повишаване производителността на труда и по-добро използване на техниката. Завишават се нормите. Кампанията е ознаменувана с производствени рекорди в различни отрасли на промишлеността, транспорта и селското стопанство. Стахановското движение обхваща всички материално-производствени дейности - има зъболекари-стахановци, има театри-стахановци... Стахановското движение - гонене на трудови рекорди от работника, е знак за активизъм на политическите структури в условията на лоша организация на труда. Менаджерите са заинтересовани от ритмично изпълнение на плана, а партийните секретари от рекорди, които да доказват, че владеят трудовия ентусиазъм. Каскадата от "рекорди" създава мирновремените герои. На индивида в тоталитарната държава се поднасят образците за подражание. Започва създаването на работническата аристокрация.
Те заемат важна ниша в пропагандата на тоталитарната система. Те са част от номенклатурата. Нейното доказателство за това, че властта е "работническо-селска". Пропагандният им образ е на самоотвержени изпълнители. Те са награждавани, ползват привилегии, стоят по трибуните при манифестациите, участват в конгреси, показват ги по кинопрегледи, говорят по радиото, за тях пише по вестниците, те връзват връзките на пионерчетата, раздават членските книжки на комсомолците... Те са фигуранти в политическия процес - никакво решение, вън от техните лични въпроси, не зависи от тях. Самият Стаханов получава значителни материални облаги и е първият пример за работническа аристокрация в страната.
Стаханов! Висок 185 сантиметра, тежък 105
килограма, с юмрук като детска глава. Полуграмотен селянин, но иначе
интелигентен и добродушен. Започва от най-нискоквалифицирана работа. Когато
го питат дали е готов да тръгне на рекорд (той е внимателно подбран за
целта), отговаря като предлага нова организация на труда. Издига се до
депутат във Върховния съвет на СССР (от 1937 до
1946). В Москва живее в
сградата, където са настанени членовете на правителството. В дома му
непрекъснато гостуват познати миньори, дошли за ходатайство, което той не
отказва. Учи задочно, Сталин
лично му преглежда писмените работи, носи на
пленниците-немци, участващи във възстановяването на Москва, храна
(защото им съчувства и съжалява), често
участва в запои и скандали. Сталин го предупреждава, че ако не спре
- ще се
раздели с прочутото си фамилно име и ще заживее с друго. През 1957 година Хрушчов го изселва и Стаханов наистина заживява разделен от името си. Говорят за стахановци, провеждат конференции - дори не знаят жив ли е. Умира през 1977 година при нещастен случай в болница.
След 9 септември 1944 година стахановското движение имаше и своята българска съдба.
[1] Жан-Жак Мари, Сталин, С., 2002, стр.84-85 Снимикти за Стаханов са от: http://www.peoples.ru/state/statesmen/alexey_stahanov/index.html http://www.hrono.ru/index.sema
|
Copyright ©1997-2012 OMDA Ltd. All rights reserved.