Езерото Сребърна е разположено край река Дунав, на около 18 км западно от град Силистра, Североизточна България. Неговата уникалност произтича от факта, че е главна "спирка" по т. нар. Via Pontiсa, най-важното миграционно трасе на прелетните птици между Северна Европа и Централна Африка. Езерото и околностите му са обявени за резерват през 1948 г., като охраняваната площ възлиза на 600 ха плюс буферна зона от 543 ха. Проведени са работи за възстановяване на нарушената му естествена връзка с Дунав, което гарантира поддържането на водния му режим. Резерватът е една от най-интересните влажни зони в Европа с изключително разнообразие на растителни и животински видове.
|
Дълбочината на Сребърна варира между 1 и 3 м. Цялото езеро е обрасло с тръстика и други водолюбиви растения. Флората е представена от 67 вида висши растения, част от които са рядкост за Европа. В резервата се срещат 39 вида бозайници, 21 вида влечуги и земноводни и десетина вида риби, между които щука, каракуда, червеноперка и т.н. Сред защитените видове в него са: видра, ондатра, езерен рак, обикновена костенурка, воден плъх, бял лопатар.
Микроклиматът, флората, фауната и другите условия на Сребърна я превръщат в истински рай за пернатите. Тук гнездят над 100 вида птици - къдроглав пеликан (единствената колония в страната и най-голямата на Балканите), малък корморан, чапли, блестящ ибис, лопатар, ням лебед, червен ангъч, сива гъска, патици, потапници, гмурци, тръстиков блатар, рибарки, синьогушка, мустакат синигер и др.
През 1975 г. Сребърна е включена в Рамсарската конвенция за опазване на влажните зони с международно значение. През 1977 тя е обявена за биосферен резерват от списъка на ЮНЕСКО, с категория "А". През 1983 г. влиза в списъка на паметниците на световното културно наследство и природните забележителности на ЮНЕСКО. През септември 2008 г. е отбелязана 60-годишнината на резервата "Сребърна" и 25 години от създаването на местния природонаучен музей. Тържеството за юбилея увенчава края на кампанията "Преоткрий Сребърна", започнала в началото на годината. Целта на кампанията е да бъдат популяризирани неизвестни за широката публика данни за биологичното разнообразие, историята, бита, нравите, обичаите и поминъка на местното население, както и легенди, свързани с резервата Сребърна. На тържеството освен официалните гости присъстват и много жители на Сребърна, по-възрастните от които помнят годините, в които сега световноизвестният резерват е бил само едно блато. На 25-годишния юбилей дългогодишният директор на музея Росен Илиев дарява цялата си библиотека на музея. |