ПАРЛАМЕНТ
Парламентът прие на първо четене правителствения проект за промени в данъчните закони. Той предвижда данък печалба за големите фирми да се намали с 2% и да стане 25%.
Гражданите няма да плащат данък за 80 лв. месечен и за 960 лева годишен доход.
Окончателен патентен данък се въвежда за още 12 дейности, облагани досега по общия ред. Така този налог вече ще се плаща за 49 занаята.
Данъчното бреме върху доходите на гражданите ще се увеличи през 2000 г, предупреди депутатът от БСП проф. Стоилов. Според него сумарната ставка от данъка и задължителните осигуровки ще скочи над 22,2%. Към 1 юли тази година е била 20,3%.
Разходите на държавния бюджет не могат да се съкратят, така че да е възможно по-сериозно намаляване на данъците, заяви шефът на бюджетната комисия Цонев. Той призна, че през последните 2 години доходите нарастват едва-едва, а данъците се намаляват, но по-бавно, отколкото е нужно на хората и на икономиката. 16,99% е била средната тежест на данък общ доход през 1998 г., 14,24% през 1999 г., а през 2000 г. ще падне до 13,20%. В тази сметка Цонев не включи тежестта на задължителните социални и здравни осигуровки, които намаляват реалните доходи, посочва в-к "Сега".
При данък печалба тежестта е намалена от 37% през 1998 г. до 34,3% през тази година. През 2000 г. се очаква тя да е около 30%. Средната работна заплата се е повишила от 74,76 долара през 1998 г. до 106,49 долара сега. Според Цонев се очаква средното трудово възнаграждение догодина да е 113,33 долара.
Големите политически сили в Народното събрание готвят бариера за извънпарламентарните партии преди избори, информира в. "24 часа". За това е говорил депутатът от СДС Иван Сунгарски, а и депутатът от БСП Янаки Стоилов и заявил, че преди избори ще има бариери за извънпарламентарните партии. Това е станало ясно след продължилите 2 часа вчера консултации между парламентарните групи.
Свои проектозакони са депозирали Евролевицата, Народен съюз, лидерът на синьото БЗНС Георги Пинчев, ВМРО и Александър Каракачанов от ОНС.
Шестият внесен законопроект с автор Стефан Гайтанджиев, лидер на ПК "Екогласност", е бил отхвърлен от правната комисия и няма да се разглежда.
Засега СДС и БСП нямало да пишат свои проекти. Законопроектът за политическите партии ще влезе в пленарната зала най-рано през март 2000 г. Преди време премиерът Костов заяви, че този закон е сред приоритетите на мнозинството, уточнява "24 часа".
Причината за отлагането на проекта е, че във внесения вече в парламента бюджет за 2000 г. няма перо за партиите. Държавното финансиране ще започне от януари 2001 г.
Всички депутати са били единодушни, че партиите трябва да се финансират пряко от държавата и да нямат право на стопанска дейност. Запазва се обаче възможността да регистрират дружества по Търговския закон.
ВМРО настоява да се забрани спонсорирането от чужди държави и от хазартни дейности. От организацията настояват и за лимит за анонимните дарения.
Всичко, което се отнася до регистрацията, финансирането, контрола на средствата и участието в избори, ще бъде подробно описано в бъдещия закон, е завил представителят на СДС Сунгарски.
Дискусия е имало и по въпроса дали Сметната палата или финансовото министерство да контролират парите на партиите.
Депутатите не са се разбрали и какъв да бъде прагът на членската маса, необходим за регистрация на партия. Повечето поискали по-либерален режим и цифра под 1000 души.
Днес работни групи уточняват политическите, правните и финансовите аспекти в законопроекта, е съобщил депутатът от Евролевицата проф. Драганов.
Copyright 1998-2019 ® OMDA Ltd. Всички права запазени