РАЗВИТИЕ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА СИТУАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ
Лидерите на ОДС заявиха на среща с президента Стоянов, че са против президентска република, а премиерът Костов предупреди, че ексвоенни и ченгета гледали към властта.
Главният прокурор Филчев мълчи за проверяваните от прокуратурата министри от кабинета на Костов.
Радио "Сободна Европа" пита главния секретар на МВР ген. Попов за разкритията на ексвътрешния министър Бонев и бившия шеф на НСБОП Радев за участие на управляващите в контрабанден канал в Малко Търново.
Контраразузнаването е проверявало ВМРО, заяви за пресата лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, а ексвътрешният министър Бонев потвърди.
СВЕТОВНИТЕ НОВИНИ В БЪЛГАРСКИЯ ПЕЧАТ
Израел бавно се изтегля от Южен Ливан.
Французинът Жан Люмиер оглави ЕБВР.
ЕС дава за Балканите още 5,5 млрд. евро.
ПОЛОЖЕНИЕТО В СЪРБИЯ, КОСОВО И ЧЕРНА ГОРА, СПОРЕД БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ
Сръбските студенти излизат на улицата на протести.
ОТНОШЕНИЯ С РУСИЯ
На 25 май премиерът Костов ще поиска от Рем Вяхирев по-ниска цена за руския газ.
ОТНОШЕНИЯ С АРАБСКИТЕ СТРАНИ
В Ирак вицепремиерът Жотев договаря по-голямо участие на български фирми по формулата "петрол срещу храни".
ОТНОШЕНИЯ С БАЛКАНСКИТЕ СТРАНИ
Румъния ще затвори химическия завод в Турну Мъгуреле.
АКЦЕНТИ В ЦЕНТРАЛНИЯ ПЕЧАТ
Папата е склонен да посети България.
Предстои създаването на национално военно училище.
Още 20 български полицаи заминават за Косово.
Късаме със СДС, ако отхвърлят условията ни, заявява лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
През април безработицата достигна 19%.
Европейската комисия прогнозира 8% инфлация за България през 2000 г.
РАЗВИТИЕ НА ПОЛИТИЧЕСКАТА СИТУАЦИЯ В БЪЛГАРИЯ
Тримата лидери на ОДС Костов, Мозер и Праматарски заявиха на среща с президента Стоянов, че са против президентска република, а премиерът предупреди, че ексвоенни и ченгета гледали към властта
На срещата при президента Стоянов лидерите на ОДС - Костов, Анастасия Мозер и Александър Праматарски, са обсъждали с президента три теми - има ли заплаха за българската демокрация (това бе и поводът лидерите да поискат срещата, за да чуят мнението на президента); отминалият вот на недоверие и тезата за президентска република, повдигната преди дни от Стоянов, който поиска по-широки правомощия.
Президентът обясни, чи никой от участниците в срещата не е изразявал мнение, че съществува пряка заплаха за многопартийната система или за някакъв тип преврат, пък, "не дай Боже, за военен преврат", съобщава в. "Сега". Стоянов нарече "догадки" притесненията на мнозинството, че ролята на политическите партии се поставя под съмнение. Според него има достатъчно място за партиите, сдруженията и свободните медии. Те не трябвало да си пречат, а да си сътрудничат, защото "власт, власт коригира".
Същият вестник обаче съобщава, че премиерът Костов е заявил за пресата след срещата, че има данни за сдружения на бивши военни и служители от спецслужбите, които гледат към властта. Той отказа да каже кои са сдруженията, защото с това щял да ги заклейми. Костов обаче подчертал, че не визира бившия вътрешен министър Бонев.
"Опитите да се подменят партиите с друг вид граждански сдружения е недопустим. Те не могат да се занимават с въпросите на управлението, с властта", каза след срещата Костов.
Лидерите на ОДС получили укори от президента, че мнозинството "спекулира" с произволно изтървани фрази, каквато беше тази за 19 май 1934 г. Тримата лидери на ОДС заявили на Стоянов, че всъщност управляващите не се страхуват от преврат, като Праматарски се оправдал, че опасението за преврат било извадено от контекста и че народният представител Николай Христов (Народен съюз) "позасилил" изявлението си за опасността за демокрацията с аналогията с 19 май 1934 г.
Президентът препоръча на партиите да проявят по-голяма решителност и да използват вътрешните си механизми, за да се борят с корупцията. Той смята, че действията на отделни партийци заплашват цялата демократична система, защото настройват народа срещу партиите. Президентът подчерта, че се обръща и към опозицията, която контролира част от общините и се готви за властта.
Стоянов декларира подкрепа за правителството, "защото то трябва да доведе докрай реформите до края на мандата си". Нито вотът, нито известни забележки към него не бива да го отклоняват от мисията му, каза държавният глава.
По настояване на Народен съюз е била обсъдена и темата за президентската република.Променяме Конституцията, за да влезем в ЕС, заяви президентът Стоянов
Промените в конституцията за депутатския имунитет и земята трябва да бъдат много внимателно обсъдени с оглед желанието да влезем в ЕС, каза президентът Стоянов след срещата си с лидерите на ОДС Костов, Анастасия Мозер и Праматарски
"Има конституционни текстове, които още ни попречат да влезем в Европа. И ако сме в плен на някакво чувство на консерватизъм, понеже имаме Конституция, дай да не я пипаме, просто няма да прекрачим прага", уточни Стоянов.
В. "Труд" съобщава, че бившият президент Желев е бил първият, поискал президентска република "като най-подходяща форма на управление по време на преход". Той лансира идеята още на 1 декември 1993 г. в интервю за Би Би Би.
Желев се аргументира с "ожесточените до степен на безсмислица сблъсъци не само в нашия, но и във всички източноевропейски парламенти" и поиска следващият парламент да даде на дъжавния глава право на законодателна инициатива. Според него след преходния период на президентска република можело да се върнем към парламентарно управление, включително и избиране на президента от парламента.
Същият вестник помества и мнението на Цар Симеон Втори по повод на информациите в българската преса, дошла от негово интервю за руския вестник "Известия", че е готов да се кандидатира за президент. "Вече споменах на тези, които ми намекваха за президентското кресло - мога да направя нещо само ако го правим заедно....Може би вече съм склонен да пробвам, но разберете, не искам да лъжа хората!", отговаря царят на журналистическия въпрос защо бивши монарси никога не се опитват да станат президенти. "Твърде много уважавам страната и народа си, за да разказвам евтини приказки, а на другия ден да забравя обещаното", уточнява цар Симеон Втори.
По време на срещата си с президента Стоянов лидерите на СДС Костов, и на Народен съюз - Анастасия Мозер и Александър Праматарски са се обявили категорично против варианта "президентска република".
"Това не е въпрос, който представители на мнозинството могат да ми зададат, а въпрос, който мога аз да им задам", каза държавният глава след едночасовия разговор. Според президента въпросът за президентската република бил в ръцете на депутатите. "Чух категоричното мнение на представителите на Народен съюз и в известен смисъл СДС, че те принципно не приемат една такава теза", заяви Стоянов. Той обаче допълни, че "президентската република" не изключва многопартийната система, а е основана на нея".
Костов, Мозер и Праматарски са уточнявали в Министерския съвет преди срещата в президенството "тактиката" си за разговора с държавния глава.
Темата за президентската република е била повдигната от лидера на демократите, който заявил на Стоянов, че "колкото и безобидни да са такива реплики, като тази на независимия депутат Христо Иванов", институциите трябвало да изразят отношение (* Иванов заяви по време на вота на недоверие към правителството, че правителството трябва да се назначава от президента, както става при служебния кабинет. Той поиска управлението на страната да се извършва по нов начин, като се смени самата система. Парламентът да има втора камара от 62-ма депутати, които да се избират по мажоритарната система.) Праматарски веднага бил подкрепен от Мозер и Костов. "Този въпрос не е моя първостепенна грижа", отсякъл президентът, цитиран в "Труд".
Главният прокурор Филчев мълчи за проверяваните от прокуратурата министри от кабинета на Костов
Главният прокурор Филчев не каза вчера имената на проверяваните министри на Костов. Прокурорка от ведомството му обяви преди дни, че 4-ма министри са разследвани. Премиерът заяви по този повод, че очаква от Филчев да му съобщи кои са те.
Върховната касационна прокуратура съобщи само, че са образувани проверки срещу длъжностни лица от министерства. Сигналите били от президента Стоянов, от парламентарния шеф Соколов, от вицепрезидента Кавалджиев, депутати и граждани.Радио "Сободна Европа" пита главния секретар на МВР ген. Попов за разкритията на бившия вътрешен министър Бонев и бившия шеф на НСБОП Радев за участие на управляващите в контрабанден канал в Малко Търново
След скандалното интервю на бившия вътрешен министър Бонев за "24 часа", че от НИС на СДС за замесени в комбина със силова групировка (ВИС) в контабанден канал в Малко Търново, радио "Свободна Европа" е потърсила коментар от главния секретар на МВР Божидар Попов.
Ген. Попов нарича абсолютна лъжа твърденията на Бонев, че е притискал бившия шеф на НСБОП ген. Радев заради разбития канал в Малко Търново. Главният секретар на МВР заявява, че това е невъзможно, защото самата разработка на този канал, както и планът за реализацията са били подписани от него. Той е бил в течение на тази разработка. Ако съм имал някакви нечистоплътни интереси, имал съм пълната възможност да ги реализирам, но това не е така", заявява ген. Попов.
На реплика на журналиста, че изнесените от Бонев данни са потвърдени и от ген. Кирил Радев, според когото в скандалното финансиране са замесени сегашни членове на НИС на СДС и това фигурира в разработките на НСБОП, ген. Божидар Попов казва: "Няма такова нещо. Ген. Радев или много лъже, или пък ... просто не мога да си обясня неговите твърдения. Те нямат нищо общо с действителността". Попов нямал данни ВИС да е подпомагала финнасово бургаското СДС.
Контраразузнаването е проверявало ВМРО, заяви за пресата лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, а ексвътрешният министър Бонев потвърди
Контраразузнаването е проверявало ВМРО, заяви за пресата лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Целта на проверката е била да се установи незаконно финансиране на партията. Да, преди година имаше проверка на ВМРО, потвърди и бившият вътрешен министър Богомил Бонев.
Според Каракачанов спецслужбите проверили всички структури и фирми на ВМРО и установили, че организацията се издържа само от наеми на реституираните й сгради.
"Проверката беше поискана от Иван Костов и с нея беше натоварена Национална служба "Сигурност", обяви Бонев. Според него това станало месец след подписването на споразуменията с Македония, които включваха и договореностите за езика (22 февруари 1999 г.).
"Премиерът се беше уплашил да не би след това споразумение ВМРО да засили много позициите си", каза още Бонев. Според него премиерът Костов се притеснявал, че ако се разиграе националистическата карта, от ВМРО можели да се опитат да станат много независими. Тогава бяха първите податки на ВМРО да се отделя от СДС, каза още Бонев.
ПОЛОЖЕНИЕТО В СЪРБИЯ КОСОВО И ЧЕРНА ГОРА СПОРЕД БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ
Сръбските студенти излизат на улицата на протести
Студентските организации "Отпор", Студентският съюз, Студентската федерация и "Генерация 21" започват редовни протести. Вчера се проведе първият протест във философския факултет. Лидерите на опозицията в Сърбия ще заминат за Москва на 26 май. Вчера съдът в Ниш осъди 143 косовски албанци на затвор от 7 до 13 години за тероризъм по време на въздушната война на НАТО. Те са обвинени, че са действали в състава на АОК в Косово. Бившият политически лидер на АОК Хашим Тачи беше преизбран за председател на Демократичната партия на Косово. Това стана на първия конгрес на преименуваната партия, която преди се наричаше Партия на демократическия прогрес на Косово. Тачи заяви, че основната цел на новата партия е независимо Косово.
35-те сърби и 5-имата роми, които бяха в гладна стачка в затвор в Косовска Митровица срещу протакането на делата им и срещу албанския състав на съдиите, прекратиха стачката. Бернар Кушнер им обеща, че ще бъдат съдени от съдии не само от албански етнически произход, но и от сърби. /Стандарт", "Пари", "Сега"/
ВЪНШНА ПОЛИТИКА
Папата е склонен да посети България
Вчера папата прие на аудиенция българската делегация, която е в Италия във връзка с тържествата за 24 май. Делегацията се ръководи от външния министър Надежда Михайлова, която беше приета от папата. Тя е обсъдила въпроса за посещение на папата в България и с държавния секретар на Ватикана Анджело Содано Папата е склонен да посети България, ако визитата му ще спомогне за помирението в Българската православна църква. Заради разкола в БПЦ папата досега не е посетил България. Сега той е поканен на посещение като държавен глава, а не като църковен ръководител. Посещението му ще бъде обсъдено във Ватикана.
Папата е откликнал на молбата на министър Михайлова да се моли в молитвите си за 6-имата български медици, обвинени по СПИН скандала в Либия. Кардинал Содано е обещал Ватикана да използва цялото си влияние в Либия и пред полк. Кадафи, за да има за тях справедлив съдебен процес. Министър Михайлова подари на папата специално изработен филигранен сребърен кръст и му предаде поздравително писмо с пожелание за здраве и дълъг живот. При срещата с българската делегация папата е казал, че българската нация е незаменим инструмент в диалога между Изтока и Запада. Михайлова е обещала да предаде на Ватикана цялата информация по делото в Либия.Вчера в Рим Антонина Стоянова, съпруга на президента Стоянов, тържествено откри изложбата "Съкровища на християнското изкуство в България"
Експозицията е разположена в "Маркати ди Траяно" в самия център на Рим. Културната проява е организирана от Ватикана и фондация "Ценности", чийто шеф е Антонина Стоянова. Изложени са над 300 шедьовъра на българското християнско изкуство от периода 4-19 век. Сред тях са и иконата на св. Тодор Стратилат, керамичният иконостас от Преслав от 10 век, дарохранителницата от Чипровската златарска школа от 14 век и много други. Съдействие за организирането на изложбата е оказал и кметът на Рим Франческо Рутели. /"Труд", "Демокрация", "Стандарт", "Сега"/
****
Отношения с Русия
На 25 май премиерът Костов ще поиска от Рем Вяхирев по-ниска цена за руския газ
Вчера от правителствената информационна служба съобщиха, че на предстоящата среща на премиера Иван Костов с шефа на "Газпром" Рем Вяхирев на 25 май в София, той ще поиска намаляване на цената на доставяния руски газ в България. Рем Вяхирев ще посети България съвместно с първия зам.-министър на външните работи на Русия Александър Авдеев. Двамата са на посещение във връзка с тържествата по случай 5-та годишнина от създаването на българо-руското дружество "Топенерджи".
От няколко години е намаляло силно потреблението на газ в България поради спада на производството в промишлеността и високата цена на газта. Ако се намали цената на този газ, има възможност да се повиши потреблението. Настоящият договор за цената на газа е до 2001 г., но ако двете страни се споразумеят за намаляване на цената, това може да влезе веднага в сила. В момента цената е 228 лв. за 1000 кубика. От няколко години България е изряден платец към "Газпром" и това е също е основание да се иска намаляване на цената.
Костов ще изрази готовността на България да увеличи транзита на газ за Турция, Гърция и Македония и за разработване на програма за увеличаване на капацитета на транзитните газопроводи през България. През 1999 г. България е вложила 65 млн. лева за разширяване на транзитните газопроводи, а за тази година се предвиждат инвестиции в тази насока между 135 и 140 млн. лева. /"Стандарт", "Новинар"/
****
Отношения с арабските страни
В Ирак вицепремиерът Жотев договаря по-голямо участие на български фирми по формулата "петрол срещу храни"
Вчера в Багдад се проведе 24-ата сесия на Смесената българо-иракска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. Българската делегация се води от вицепремиера и министър на икономиката Петър Жотев. Той е настоял пред министъра на индустрията на Ирак Аднан Абдул Маджид всяка българска оферта в търговете по бартера петрол срещу храни да бъде разгледана подробно и да получи отговор. С българската делегация е и бизнесделегация от 40 човека, с представители на най-големи български фирми. Сред българските оферанти по бартерната сделка са "Мраз", Българска холдингова компания, Ел Би Булгарикум и др.
Двустранният стокообмен е спаднал катастрофално от 800 млн. дол. годишно на 1 млн. долара. Надежда дава включването на България през 1999 г. в приоритетния списък на държавите - икономически партньори на Ирак, с което се даде възможност за търговия по формулата "петрол срещу храни" на ООН. От февруари 1999 г. досега България е спечелила търгове по тази формула за износ на 1000 тона сухо мляко и 4 млн. яйца за разплод. През юли ще се проведе нов търг в Ирак и Ел Би Булгарикум има добри шансове. Министърът на търговията Махамед Мехди Салех е заявил, че и занапред Ирак има желание да внася от България сухо мляко, а също пшеница и боб. /"Пари"/
****
Отношения с балканските страни
Румъния ще затвори химическия завод в Турну Мъгуреле
Румънският екоминистър Ромика Томеску е заявил, че химическият комбинат в Турну Мъгуреле, който многократно е обгазявал Никопол с амоняк, ще бъде затворен временно, докато бъдат преодолени последиците от замърсяването по българския бряг. "Искаме добри отношения с България", е казала говорителката на екоминистерството Карла Чиву. Миналата седмица химическия комбинат на два пъти обгази Никопол. /"Труд", "Новинар"/
АРМИЯ
Предстои създаването на национално военно училище
Вчера военният министър Бойко Ноев заяви в Долна Митрополия, че в най-скоро време ще се създаде национално военно училище. То ще бъде във Велико Търново, а досегашните центрове в Долна Митрополия, Шумен и Варна ще бъдат негови факултети или катедри. Обсъжда се вариант това училище да има статут на висше учебно заведение. Ако този вариант бъде одобрен, военното обучение ще бъде 4 години. Последният вариант предвижда сегашните военни училища да станат центрове за подготовка. В тях ще се приемат само висшисти, които след една година обучение ще придобиват военна специалност. /"Новинар"/Още 20 български полицаи заминават за Косово
На посещение в България е бригаден генерал Уве Швайфер, зам.-комисар на международните полицейски сили в Косово /ЮНМИК/. Той е по покана на директора на национална служба "Полиция" ген. Васил Василев. Има голяма вероятност всички съдебномедицински експертизи за нуждите на ЮНМИК в Косово да се извършват от Института по криминалистика към МВР в София. Ген. Швайфер е посетил Института и е казал, че техниката и специалистите са на изключително ниво. Според ген. Швайфер остава само въпросът да се уреди с подписването на международен договор за помощ между България и ООН, под чийто флаг е ЮНМИК.
Ген. Швайфер и ген. Василев са се договорили България да изпрати още 20 полицая в Косово В момента българския контингент от полицаи там е от 60 души. /"Демокрация"/
ПОЛИТИЧЕСКИ ПАРТИИ И ОРГАНИЗАЦИИ
Късаме със СДС, ако отхвърлят условията ни, заявява лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов
В интервю за в. "24 часа" лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов коментира, че е имало слухове, че миналата година вътершно министерство е разработвало ВМРО, но отказва да ги коментира. Той заявява, че това са само хипотези тип "д-р Тренчев", за които няма информация.
Каракачанов казва, че съществуват настроения за развод със СДС най-вече в общини като Пловдив, Стамболийски и др., където натискът на СДС срещу ВМРО е било особено силен.
Въпросът за отношенията между СДС и ВМРО ще бъде обсъждан на организационния съвет на ВМРО на 11 юни. Дали ще останем, или ще напуснем ПГ на СДС, зависи от реакцията на мнозинството на хартата на ВМРО за спасение на България, която официално ще бъде приета на 11 юни. От организацията вече били уведомили премиера за положенията в нея. Ако в параментарното мнозинство не се получи сериозна дискусия по предложенията на ВМРО и те бъдат отхвърлени, това ще бъде ясен сигнал, че мястото на ВМРО не е в ПГ на СДС.
Каракачанов казва, че е много вероятно на следващите избори ВМРО, а и други коалиционни партньори в ОДС, да се явят самостоятелно. Според него ВМРО е единствената организация в ОДС, чийто рейтинг не пада, а расте. Тя е единствената в ОДС, в която масово влизат млади хора. Стремежът на ВМРО е да е готова, за се яви на изборите сама. Разбира се, добър би бил вариантът, ако се създаде силна коалиция, която да заеме свободното вдясно от центъра пространство. Водим разговори с няколко политически формации, вкл. и с някои от партньорите в ОДС, с граждански сдружения, съобщава Каракачанов. Той подчертава, че амбицията на партията му е не да бъде балансьор като ДПС, а коректив и реална политическа алтернатива. Според него "ВМРО трябва да има решаваща дума при изграждане на силно дясноцентристко правителство. Искаме да се структурира окончателно десният политически спектър, където Народен съюз е в центъра, СДС - по-вдясно, а ние сме най-авторитетният десен субект", заявява лидерът на ВМРО Каракачанов.
Безработицата достигна 19%, сочат данните на Националната служба по заетостта /НСЗ/. Регистрираните в бюрата по труда безработни до миналия месец са били 726 358. Те са с 9401 повече от март. От НСЗ обаче отчитат намаляване на темпа на ръст на безработицата, защото през януари спрямо декември останалите без работа са се увеличили с 46 544. "Може вече категорично да се предполага, че през идващите летни месеци ще започне спад на безработицата", твърдят от службата.
Равнището й обаче расте всеки месец. През февруали безработицата обхващаше 18,14%, а през март - 18,75% от икономически активното население.
72 души средно за страната са се състезавали за 1 работно място. В Разградска област съотношението е било 383:1. Въпреки това в страната са останали незаети 10 098 места.
Най-висока и през април е била безработицата в Търговищка област - 33,5%, а най-ниска в София - 5,6%.
ИКОНОМИКА
Европейската комисия прогнозира 8% инфлация за България през 2000 г.
ЕК прогнозира, че в България през 2000-2001 г. ще се ускори темпът на производство, подпомогнато от засилване на износа. През тази и следващата година експертите на ЕК очакват увеличаване на инвестициите.
Бюджетният дефицит ще бъде по-висок, отколкото през 1999 г.
Инфлацията тази година ще е в рамките на около 8%.
Вчера, 22 май, комисията разпространи пролетната си програма за развитието на икономиките в страните-кандидатки за членство в ЕС от Централна и Източна Европа.
Миналата година БВП в много от бившите комунистически страни е намалял - в Чехия с 0,5%, в Естония с 1,4%, в Литва с 4%, а в Румъния с 3,2%. В повечето от случаите това се дължи на забавяне на реформите, е мнението на ЕК.
Миналата година инфлацията в 10-те страни е била средно 10,7%, но към края на годината отново е скочила на 13,4% поради високите цени на енергията.
Комисията прогнозира, че средната инфлация ще спадне тази година до 8%.
Copyright 1998-2019 ® OMDA Ltd. Всички права запазени