Учредителната конференция се провежда на 10 юли 1998 г. в столицата.
Членове на ЛДС са Движението за права и свободи (ДПС), съюз "Нов избор", Либерално-демократична алтернатива (ЛДА) с председател д-р ЖелюЖелев и Свободна радикалдемократическа партия (СРДП).
Председателството е на ротационен принцип за по една година, по азбучен ред. За почетен председател е избран Желю Желев.
ЛДС декларира, че ще се стреми към членство в Либералния интернационал.На 29 ноември 1998 г. се провежда Първа национална конференция на ЛДС, в който участват 1002 делегати от цялата страна. Според решенията на този конгрес ЛДС ще бъде политически съюз. Той ще действа като единен политически субект на предстоящите местни и следващите парламентарни избори. Формацията ще заеме центъра на политическото пространство. Според приетия статут партиите в ЛДС запазват самостоятелността си и своята идентичност.
Ръководен орган е Съветът на председателите, в който влизат лидерите на четирите партии. А те са: Ахмед Доган, проф. Борис Гълъбов (ЛДА), Димитър Луджев и Кирил Бояджиев (СРДП). Желю Желев участва в ръководния орган като почетен председател на ЛДС. Първият председател на съюза за период от една година е лидерът на ДПС Ахмед Доган.
На 15 декември 1998 г. на среща между лидерите на Съюз "Социалдемокрация" и ЛДС е обсъдено, че още на 15 януари ССД, Евролевицата и ЛДС могат да подпишат меморандум за сътрудничество и до два месеца да започнат обсъждането на конкретни листи и кандидати за местните избори.
На 17 януари в София лидерите на ССД, Евролевицата, БСП и ЛДС сформират Съвет за координация на изработването на алтернативна програма за управление, в който влизат лидерите на тази партии. Съветът ще следи за изпълнението на алтернативната програма за управление, която се предвижда да е готова до края на март. За написването е сформирана работна група начело с лидера на Евролевицата Александър Томов.
На 26 януари 1998 г. Либерално-демократичният съюз и Евролевицата подписват политическо споразумение за стратегическо партньорство. Споразумението предвижда издигането на общи кметове по места на предстоящите местни избори, изготвяне на алтернативна програма за управление на страната и разбиването на двуполюсния модел.
На 4 февруари 1999 г. Либерално-демократичният съюз, Евролевицата и съюз "Социалдемокрация" подписват рамково споразумение за стратегическо сътрудничество. Съвместна работа за създаване на алтернатива на управлението, сътрудничество на местните избори, съвместни кметски кандидатури и обща политика в общинските съвети предвижда подписаната декларация. Документът регламентира не само сътрудничеството на ЛДС и ССД на местните избори,но и на бъдещите парламентарни.
В началото на месеца ЛДС получава статут на наблюдател в Либералния интернационал /по информация на в-к "Континент"/.На 19 май 1999 г. Ахмед Доган съобщи за пресата, че от няколко седмици Либерално-демократичният съюз вече е член на Либералната европейска партия. Това според него означава легитимиране на ЛДС в европейски и световен мащаб.
май 1999 г.
Защо "приказка"? | Земята на българите | Народът на България | История | Етнография и фолклор | Българска кухня | Хайд парк