|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.03.1999
Резултати от посещението на премиера Костов в Румъния
На 27 и 28 февруари премиерът Костов беше на посещение в Румъния, където в Синая води разговори със своя колега Раду Василе. При завръщането си в София Костов заяви за медиите, че с Василе са се информирали взаимно и в дълбочина по темата Косово и е разбрал, че "позициите ни почти съвпадат". Василе е обещал да съдейства румънски парламентаристи да участват в групата, която ще посети Белград и Прищина по идея на минъстъра на външните работи на България. Двете страни са се информирали в подробности за положението на Балканите.
Костов е връчил писмено предложение за строителството на втори мост над Дунав при Видин - Калафат като България поеме проектирането, финансирането и строителството на този мост по трасето на коридор № 4. Премиерът Костов отбеляза, че между двете страни съществува договореност от 1995 г., според която всяка една от тях може да поеме изграждането на този от мостовете, който предпочита. Костов се надява на положителен резултат от своето предложение, което ще се даде при следващата среща между двамата премиери.
Относно заплахите на сръбския вицепремиер Войслав Шешел спрямо България и Румъния, "ако позволят тя да бъде нападната /Сърбия/ от тяхна територия, Костов декларира: "Кой ще обърне сериозно внимание на Шешел? Не бих коментирал позициите на един сръбски националист. Питам кой ще отговори в България на Шешел, очевидно Шешел вика някой в България, да видим кой ще му отговори".
/"Труд","Монитор"/България ще сключи споразумение с НАТО и ще пропусне войски на пакта през своя територия
В предаването на телевизията "Панорама" премиерът Иван Костов заяви следното за предстоящето споразумение, което ще сключи България с НАТО: "Ангажиментът е да пропуснем транзитно да преминат войските и логистично да ги обезпечим. Друго не се иска от България. Трябва да кажем и нещо друго, че НАТО още не е планирало какво точно очаква да премине през България, така че още веднъж ще има влизане на правителството в Народното събрание. По силата на конституцията и решенията на Конституционния съд изрично ще трябва да бъде търсена волята на парламента за тези транзитни преминавания. Ще има гаранции и тези гаранции са дадени, и ние очакваме да бъдат препотвърдени в бъдещото споразумение като бъдат изрично записани в него."
Изводът на в-к"Труд" е, че България ще разреши турски войски да минат транзитно през България.
В интервю за "Дарик радио" зам.-министърът на отбраната Велизар Шаламанов заяви, че тази позиция на България практичиски изключва политиката на неутралитет. Според него България ще предоставя на НАТО и разузнавателна информация. С пропускането на силите на НАТО, България ще се облагодетелства и икономически, защото преминаването на войските на НАТО ще се съпровожда с предоставянето на услуги, които НАТО ще заплати. /"Монитор"/
2.03.1999
В интервю за агенция Ройтерс на 1 март 99 г. премиерът Костов заяви "Косовската криза е най-големият проблем на България и излага на голяма опасност реформите у нас. Най-големият ни проблем е външен, Югославия е нашият проблем, косовската криза, войната в Косово - това е нашият проблем. Според Костов чуждите инвеститори са скептични по отношение на България заради общата нестабилност на Балканите. "Как европейците могат да видят, че положението в България е добро, като гледат на него през призмата на пожара в Косово? Как могат да разберат, че България е демократична страна със силно и стабилно правителство и с икономическа стабилизация и разтеж? За България най-страшният кошмар са въздушните удари на НАТО срещу Югославия, защото това ще означава ново ембарго и ново прекъсване на вързките между България и Европа. За Милошевич той казва: "Основното нещо е да се прескочи автократичната фигура, която говори от името на Югославия, защото в момента всички стоят и чакат какво ще каже този човек в Югославия"
/"Стандарт"/
В-к "Дума" публикува материала "Не обвинение, а диагноза". Отбелязва се, че Костов не приемал насериозно шовиниста Шешел, но се питал кой ли ще му отговори у нас. Ето, ние сме готови да отговорим. Но не на Шешел, а на самия български премиер. И ще му повторим и потретим, че ако не е дорасъл и не се е доучил за министър-председател, това формулираме не като обвинение.. А като диагноза...Сиреч, когато отправя предупреждения към България и други съседни страни, това той прави в качеството си на един от ръководителите на сръбското правителство. За съжеление Иван Костов е възприел хулигански тон не само в пререканията си с българската опозиция, но и с международните ни партньори".
Президентът Стоянов смята, че изявленията на вицепремиера Шешел са несериозни
Вчера президентът Петър Стоянов декларира за медиите, че изявленията на сръбския вицепремиер и лидер на националистическата Радикална партия Воислав Шешел, засягащи България, са несериозни и незаслужаващи внимание. Думите му, според Стоянов, не могат да бъдат повод за официална позиция или за нота от българска страна. Стоянов обясни още, че идеята да се подарят танкове на Македония не е възникнала спонтанно по време на посещението на Любчо Георгиевски, а е била обсъждана от доста време. /"Демокрация"/
В-к "Труд" с голямо заглавие съобщава, че "НАТО ще ни пази от Сърбия". Вестникът се позовава на анонимен дипломат от НАТО, който е заявил, че България има правото да поиска спешно заседание на Съвета на НАТО, ако сметне, че съществува заплаха за нейната национална сигурност.. Ние вече уверихме българското правителство, че ако страната ви бъде нападната от Югославия, няма да стоим и да гледаме със скръстени ръце".
Председателят на Комисията по външна политика в парламента Асен Агов заяви, че "Г-н Шешел е вицепремиер на Югославия и в крайна сметка неговите думи не могат да не тежат от позицията на поста, който той има".
В-к "Труд" публикува мнението на експрезидента Желев, който заявява, че "балканските войски под каквато и да е форма - дори като транспортни или медицински поделения - не бива да участват във военни действия".
Вчера парламентарната група на опозиционната Демократична левица оповести декларация, че БСП е обезпокоена от възможността при решаването на косовския конфликт да се стигне до споразумения, ангажиращи пряко България в събития, които с дълготрайни последствия да изложат на риск националната сигурност.
Предвижда се депутати от България, Румъния, Унгария и Македония да посетят Белград и Прищина преди новата среща във Франция на 15 март
На 26 февруари министърът на външните работи Михайлова в телефонен разговор с Юбер Ведрин е лансирала идеята депутати от България, Румъния, Унгария и Македония да посетят Белград и Прищина до 15 март, когато ще започне вторият кръг от разговори между албанци и сърби във Франция. Вчера Михайлова и Агов са обсъждали този проблем. Агов заяви, че вече има съгласието на парламентите на Унгария и Македония и се очаква това от Румъния, което ще се забави поради участие в конференцията в Милано на румънски депутати.Агов заяви, че остава да се уточнят датите за посещението и да се види дали сръбската страна ще приеме това посещение.
В-к "Дума" публикува материал, от който личи, че Агов е приел оферти от името на нищо неподозиращи депутати. БСП е разбрала за инициативата на Михайлова и на Агов за посещение в Белград и Прищина от медиите. В БСП не е получена нито официална, нито неофициална покана за участие в това посещение. БСП протестира, че умишлено е държана настрана от хода на разговорите по този въпрос. /"Монитор", Стандарт"/
5.03.1999
Неясноти около планираното посещение на българска парламентарна делегация в Белград и Прищина
Вчера в парламента депутатите се обединиха около идеята за посещение в Белград и Прищина преди втория кръг от разговори в Рамбуйе между сърби и албанци. Най-вероятно е да заминат по един представител от всички парламентарни групи. Пътуването трябва да стане на 12 и 13 март. Надежда Михайлова заяви, че най-важно е да се покаже на югообществеността нашата ангажираност за мирно и трайно решение на конфликта. Тя призова депутатите да задействат всичките си контакти и връзки в Югославия за уреждане на срещи с най-широк кръг политически фактори. Идеята е да се излезе с общо послание към двете страни, в което да се изтъкне, че Рамбуйе е последният шанс за уреждане на конфликта.
Шефът на Комисията по външна политика Асен Агов заяви, че "Все още нямаме съгласието на политиците в Белград и Прищина, с които бихме искали да разговаряме. Освен това не съм сигурен, че ще успеем технически да договорим посещението до срещата в Рамбуйе".
Всъщност вчера в парламента избухна скандал защото Михайлова и Агов отказаха да предоставят текста на споразумението на България с НАТО по "Джоинт Гардиан". БСП е категорично против обвързването на България с военни действия /"Стандарт", "Монитор"/
В-к "Сега" предлага статията "Да утвърдим новаторството в решаването на Косовския проблем". Според нея новата "инициатива Михайлова" е оригинален принос към демокрацията ни, а иначе - много шум за нищо. Предлага се и още една инициатива в стил Михайлова -" български, сръбски и албански скаути да пуснат разноцветни балончета в Прищина, с което да придадат цивилизован облик на проблема в Косово и да поставят основите на бъдещето добросъседство между България и Югославия и сътрудничеството на Балканите".
8.03.1999
Ейвис Боулън, посланик на САЩ в София, заяви, че НАТО ще гарантира сигурността на България
На международна конференция в Будапеща за Югоизточна Европа посланикът на САЩ в София Ейвис Боулън е заявила следното: "НАТО обмисля конкретната формула, с която да се дадат достатъчно сериозни гаранции за националната сигурност на България и на страните, които ще сключат рамково споразумение с алианса. След като НАТО е поискало от вас ангажименти по отношение на опазването на мира в региона, не би било възможно, образно казано, да бъдете изоставени на произвола на съдбата". Посланик Боулън е уточнила, че гаранциите, които ще бъдат включени в двустранните рамкови споразумения, ще бъдат достатъчни, за да осигурят националната сигурност на съседите на Сърбия и на страните, които ще участват в мироопазващите и мироподдържащите мисии за Косово. Тя е отбелязала още, че международната общност трябва да престане да гледа на ЮИЕ еднопланово. Вярно е, че голяма част от региона продължава да е в различна степен икономически и политически нестабилна. В същото време България дава пример за стабилност, която оказва положително влияние в целия регион. Затова тези усилия трябва да бъдат реално подпомогнати, и то по достатъчно категоричен начин, смята Боулън. /"Демокрация"/Продължават неизвестностите около посещението на парламентаристи от съседните на Югославия страни на 12 и 13 март в Белград и Прищина
На 7 март Асен Агов, председател на Комисията по външна политика, заяви по радиото, че "все още нямаме отговор от юговластите към мисията по проблема Косово на парламентарни делегации от България, Унгария, Македония и Румъния". Председателите на тези комисии са се договорили посещението да стане на 12 и 13 март. Агов отбелязва, че не е ясно с кого ще разговарят там, "но сме поискали срещи с шефа на комисията по външна политика на сръбския парламент, външния министър и президента Милошевич. Аз съм скептик за това дали изобщо ще бъдем чути". Агов е разговарял със сръбския си колега Ристич, който продължава да настоява, че Косово е вътрешен проблем на Югославия, а не регионален проблем.
Йордан Божков, шеф на външната комисия на македонския парламент, отбелязва, че от тази мисия не бива да се очаква решителен успех.
Вчера по радиото Даринка Ачимович, първи секретар в посолството на Югославия в София заяви: " Не забелязахме правителството на България да е оценило всички стъпки, които направиха Сърбия и Югославия с намерение да се намери политическо решение на конфликта в Косово. Сърбия не приема, ако инициативата на България и другите страни е продължение на безпрецедентния натиск върху суверенната държава Сърбия от страна на НАТО". /"Монитор", "Стандарт"/
11.03.1999
Белград отказа да приеме депутатите от България, Македония, Румъния и Унгария
Вчера електронните медии в България разпространиха съобщението, че Белград отказва да приеме депутати от съседните страни - България, Македония, Румъния и Унгария, което беше инициатива на българския министър на външните работи Надежда Михайлова. В момента, когато това съобщение беше разпространено, председателят на Комисията по външна политика Асен Агов се намираше в Бон на конференция на председателите на комисиите по външна политика на страните от ЕС и асоциираните страни. ЕС изцяло е подкрепил българската инициатива за посещение на Белград и Прищина от депутати от съседните страни. ЕС е потвърдил, че непосредствените съседи са онези, които имат най-силни аргументи да се постигне споразумение за политическо уреждане на кризата в Косово.
Ще напомним, че лансирайки "инциативата Михайлова" Асен Агов няколкократно изрази съмнение, че Белград ще се съгласи да приеме многостранната делегация./ "Пари"/Министърът на външните работи на Гърция снощи посети София с предложение за Балканска декларация за мир в Косово
Късно снощи в София пристигна министърът на външните работи на Гърция Георгиос Папандреу. Той дойде в София след срещи в Тирана и Скопие, които са изразили своето съгласие за обща декларация за мир в Косово на съседните на Югославия страни - Албания, Македония, България, Румъния и на Гърция като член на НАТО и ЕС. Папандреу и неговият македонски колега Александър Димитров предлагат на 15 и 16 март министрите на външните работи на тези страни да се съберат в Скопие, където да приемат декларацията - призив за мир. Снощи от съобщенията на радиота и телевизията стана ясно, че Михайлова е приела предложението за обща декларация, но не е ясно дали ще присъства на 15 и 16 март в Скопие, защото по същото време ще бъде на посещение в Германия. Папандреу и Михайлова са имали разговор в продължение на два часа като основната тема е била кризата в Косово. От информация на националнато радио стана ясно, че Михайлова е предложила към декларацията да се присъедини и Турция. От заявленията на Папандреу в Скопие може да се направи извод, че декларацията, която той предлага, е в подкрепа на плана на Контактната група.Той заяви още, че гръцки войници ще участвуват в мироопазващите операции в Косово, но само след сключване на споразумение. Днес Папандреу ще посети Букурещ. /"Монитор", "Пари", "Стандарт"/Днес започва посещението на външния министър Михайлова в Македония и Албания
За първи път от 5 години насам български външен министър ще посети Македония със започващото днес посещение на Михайлова в Скопие. Предвиждат се разговори на Михайлова с премиера Любчо Георгиевски, с президента Глигоров, с нейния колега Александър Димитров, с подпредседателя на парламента Томислав Стояновски. От заявление на македонския министър на външните работи Александър Димитров по българската телевизия стана ясно, че ще се обсъжда преди всичко кризата в Косово и други регионални проблеми, развитието на двустранните отношения и инфраструктурните проекти като коридор №8.
От Скопие министър Михайлова ще замине на двудневно посещение в Тирана. Предвиждат се срещи с външния министър Паскал Мило, президента Реджеп Мейдани, премиера Пандели Майко. Ще бъдат подписани спогодба за автомобилните превози и протокол за сътрудничество между министерствата на външните работи. /"Демокрация"/При пристигането си вчера в София руският националист Жириновски заяви, че България вече я няма на политическата карта, а турците ще ни късат главите и изхвърлят в морето
На започналия в Боровец семинар на НАТО, организиран от Парламентарната асамблея на НАТО, вчера пристигна и лидерът на ЛДП в Русия Владимир Жириновски заедно с още двама депутати: Василий Ивер, зам.-шеф на депутатската група "Народовластие" в Думата, и Виктор Озеров - независим представител в Съвета на федерацията. Жириновски идва в България за 4 път. В края на 1993 г. той беше изгонен от България заради обида към президента Желев. В-к "Труд" помества интервю с Жириновски, от което предлагаме отделни откъси: "Идваме да се борим с НАТО, само да се борим. Още сега ще ви кажа - влезете ли в НАТО, лошо ви се пише. Турците ще ви унищожат. Преди ви спасявахме, сега няма да ви спасяваме. Ще разберете, като започнат да ви късат главите. Като ви изхвърлят в морето. Вашата работа е да лъскате ботуши. Върви да лъскаш! Мошеник български!... Вас вече ви няма на политическата карта! Съдбата ви си решава в Брюксел и Истанбул. Приятели ни се пишете - толкова пъти сме ви спасявали, а сега се подлагате на всекиго, само и само да ви подхвърлят парче сирене! Позор! Край! Махай се!."
Коментарът на "Труд" е на първа страница под заглавие "Волфович да си вдига чизмите". Отбелязва се: "Жириновски е ясен. Защо обаче Москва пуска у нас неуравновесени люде, за да се черви посланик Керестеджиянц ли? Или да се срамуват нашите политици, които държат на приятелството с Русия?
Явно Външно немедленно пак трябва да изгони Волфович. Но този път да го обяви и за персона нонграта".
12.03.1999
Посещението на външния министър Михайлова в Скопие
Вчера след разговора между министър Надежда Михайлова и македонския й колега Александър Димитров се е стигнало до общата констатация, че България и Македония дават пример за европейско поведение на Балканите. Обсъдени са били кризата в Косово, двустранното сътрудничество и възможностите за развитие на инфраструктурата в района с оглед на общото европейско бъдеще.
Идеята на г-н Димитров за подписване на балканска декларация по развитието и възможното решаване на косовската криза като принос на съседните държави към международните усилия за стабилизиране на района е напълно приемлива и за България, е казала Михайлова. Тя е имала срещи и с премиера Георгиевски и с президента Глигоров.
Михайлова и Димитров са решили да дадат началото на нов балкански процес, включвайки в него всички балкански страни, успели да подпишат декларацията на балканската среща в Анталия. Михайлова е заявила: "Ще се обърнем с призив и към останалите държави в района, ако желаят също да се присъединят, тъй като, например Босна и Херцеговина, бяха наблюдатели в Анталия". Датата на тази среща на ниво министри на външните работи ще бъде уточнена в хода на нейните разговори в Скопие и Тирана, както и при визитата на Александър Димитров в Букурещ. Срещата ще трябва да се състои преди 15 март, когато ще започне вторият кръг от разговори в Рамбуйе.
Очаква се днес да бъде подписана спогодба за изграждане на жп линия между България и Македония като част от коридор №8. /"Демокрация"/Михайлова включи и Турция в новата балканска инициатива за Косово
Според анализа на в-к "Стандарт" новата балканска инициатива за Косово е тръгнала от Атина. Като член на НАТО и ЕС Гърция е искала да обедини съседните на Югославия страни под обща декларация с призив за мир в Косово. Целта е сърбите и косовските албанци да бъдат убедени, че държавите от региона застават зад мирно споразумение, което да гарантира:
- спиране на военните действия
- широка автономия на Косово в рамките на Югославия
- зачитане на правата на всички югограждани
- отказ от прекрояване на границите
- мироопазващи сили като гарант на споразумението
С този проектодокумент външният министър Георгиос Папандреу заминава за Скопие, където получава съгласие, но идеята получава нов тласък - да се свика среща на министрите на външните работи на съседните на Югославия страни, на която да се приеме декларацията. Според някои източници идеята била чисто македонска, а според други - гръко-македонска. Асошиейтед прес съобщи, че в Скопие Папандреу предложил под декларацията да се появи и подписът на Турция. От Скопие Папандреу заминава за Тирана, където също получава съгласие за декларацията. От Тирана Папандреу идва в София, но без да показва Турция сред държавите за декларацията. Михайлова веднага звъни на своя турски колега Исмаил Джем, който дава съгласието на Турция за участие в срещата и подписването на декларацията. При посещението си в Букурещ възниква нов момент - срещата да се проведе в Букурещ на 15 - 16 март. Преди да замине за Белград Папандреу заявява, че "Ако присъствието на мироопазващи сили на НАТО в Косово е решение на проблема, значи такива сили са необходими. Надявам се Милошевич да се вслуша в гласа им."
Заявлението на Михайлова "Стандарт" предлага по следния начин: "С г-н Георгиос Папандреу решихме да стартираме отново общобалканския проблем. В него ще бъдат включени всички балкански държави, които не успяха да подпишат декларацията от балканската среща в Анталия". Изводът на "Стандарт" е, че "срещата в Букурещ трябва да се състои 2 - 3 дни преди преговорите Рамбуйе - 2 на 15 март. Нешата обаче вървят към отлагане на старта".България е изразила готовност да изпрати една инженерна рота в Косово
Вчера в изказването си пред семинара на НАТО в Боровец външният министър Михайлова е заявила, че българското правителство е направило конкретно предложение за предоставяне на една инженерна рота за участие в операцията на НАТО в Косово "Джоинт Гардиан". Тя е заявила още, че българската помощ за усилията на НАТО в Косово е най-важният пробен камък за бъдещото ни членство в НАТО. България ще предложи на НАТО транзитно преминаване през нейната територия на сухопътните сили на НАТО, както и че се подготвя споразумение между България и НАТО в рамките на операцията "Джоинт Гардиан".
Шефът на парламента Соколов, който откри семинара, заяви, че необходимото средство за споразумение в Косово е международна омиротворителна операция под егидата на НАТО. Той е цитирал премиера Костов, че от срещата във Вашингтон очакваме името на България да бъде споменато в заключителните документи като бъдещ съюзник, че се надяваме на конкретна стратегия за членство и за диференцирано отношение към България в сравнение с други държави от "Партньорство за мир".
Президентът на ПА на НАТО Хавиер Руперс отбеляза, че НАТО ще продължи политиката на отворени врати и благодари на България и Македония за подкрепата. /"Стандарт", "Дума"/
15.03.1999
При посещението си в Албания Михайлова е акцентирала върху икономическите проекти
В събота /13 март/ в Тирана президентът Реджеп Мейдани и Михайлова са разговаряли преди всичко по осъществяването на конкретни икономически проекти. В центъра на вниманието е бил въпроса за осъществяване на проекта за коридор № 8, а също и № 5 за изграждане на газопровод от Бургас през Скопие до Вльора.
При срещата на Михайлова с нейния колега Паскал Мило стана ясно, че Албания няма да участва в балканската среща на министрите на външните работи, защото те няма да могат да решат косовския проблем и защото Албания не желае да седне на една маса със сръбския външен министър. /"Пари", "Сега"/
17.03.1999
Премиерът Костов декларира в парламента подкрепата на България за мироопазващите операции на НАТО в Косово
Вчера в парламента премиерът Иван Костов произнесе голямо слово по косовската криза и политиката на България. Ето какво заяви той: " Ние сме за политическо решение на конфликта в Косово, което единствено запазва териториалната цялост на СР Югославия. Считам преговорите, които започнаха в понеделник край Париж, за последен шанс Югославия да се съхрани в сегашните си граници. Всяко военно решение в резултат на отказ да се приеме споразумението във Франция ще доведе до разпадане на СРЮ.
Между Европа и България сега се простира югославската политическа, икономическа и културна стена, която в случай на югоембарго става непреодолима за българската търговия. Затова националният интерес на България е СРЮ да се интегрира в Европа като свободна и демократична страна. Развитието на косовския конфликт показа, че политиката ни още от самото начало на кризата е била правилна. Властта в Белград според нас не е в състояние сама да осъществи план за омиротворяване. Днес Белград носи отговорност не само пред собственото си население, но и пред всички страни от Югоизточна Европа. Ние не можем да си позволим да поставяме българите в положение на заложници на конфликта в Косово. Затова не можем да откажем подкрепа на омиротворителните операции.
Ще подкрепим изпращането на международни мироопазващи сили в Косово, ако двете страни в конфликта приемат споразумението от Рамбуйе. В този случай включването на България в ръководената от НАТО операция "Джоинт Гардиан" ще бъде регламентирано от рамково споразумение между България и алианса. Споразумението ще съдържа условията за оказване на логистична подкрепа със съдействието на страната домакин за целите на операцията, транзитно преминаване на личен състав и съоръжения на НАТО през територията, акваторията и въздушното пространство. По настояване на нашата страна споразумението следва да съдържа изричен текст, че България си запазва правото да разрешава конкретно преминаване на съоръжения и войски на други държави, които не са членки на НАТО, но биха могли да участват в ръководените от пакта сили в рамките на Джойнт Гардиан. Заедно с това се уточняват текстовете на допълнително техническо споразумение, които регламентират в по-детайлна форма ползването на електромагнитния спектър, пътната и железопътната мрежа, летищата, механизмите за компенсиране на евентуалните щети. В отговор на запитване на НАТО България заяви готовност да участва в Джойнт Гардиан с една инженерна рота, като предстои уточнение към контингента на коя държава ще бъде предадена ротата. При евентуална операция на НАТО при прилагане на мир без съгласието на страната домакин правителството ще действува в съответствие с политическия мандат, даден от Народното събрание в декларацията от 23 октомври 1998 г. Заедно с това България ще изисква сключването на споразумение с пакта, съдържащо ясни гаранции за националната сигурност на нашата страна. И в двата случая тези споразумения ще бъдат предложени на парламента за ратификация. Към днешна дата не е подновено искането за ползване на въздушното пространство на България".Позиция на БСП по заявлението на премиера Костов за косовската криза и участието на България
Веднага след заявлението на премиера Костов в парламента се изказа лидерът на БСП Георги Първанов, който заяви следното: "Стана лоша практика важни и съдбоносни въпроси да бъдат смачквани в движение и да поставят пред свършен факт Народното събрание. Вече близо месец правителството води преговори за рамково споразумение с НАТО за логистична подкрепа при евентуална операция в Косово. Отново в противоречие с конституцията и зад гърба на Народното събрание правителството поема ангажименти, които могат да доведат съдбоносни последици за националната ни сигурност. Премиерът частично потвърди, че става дума не само за въздушното пространство, а за цялата територия на страната. С това България поема всички рискове от включването в театъра на евентуални военни деествия. И то без никакви реални гаранции за нейната сигурност, без каквито и да било материални и финансови компенсации. Концепцията на премиера е израз на остарялото разбиране за излаз на демокрацията. Беше демонстрирано идеологизираното враждебно отношение на нашето правителство към западната съседка, което не може да бъде в основата на добросъседските отношения. Недопустимо е България да бъде замесена във военни действия срещу съседна страна нито пряко, нито косвено".Зелената партия готви парламентарна делегация за Белград
Вчера в парламента лидерът на Зелената партия Александър Каракачанов обяви, че Сърбия ще изпрати своя парламентарна делегация в България във връзка с кризата в Косово. Новината му е съобщена от сръбски парламентаристи, с които той от дълго време поддържа контакти. Освен това Зелената партия готви алтернативна делегация за посещение в Белград. Имало уверения, че тя ще бъде приета до месец. Групата щяла да включва представители на всички парламентарни сили.
След среща с временно управляващия посолството на СРЮ Сречко Джукич председателят на парламентарната група за приятелство "България - Югославия" Иван Сунгарски заяви, че няма признаци, че Югославия е заинтересована от развитието на двустранните отношения. Дори и в този сложен момент СРЮ не е изпратила посланик в София, отбеляза Сунгарски./"Стандарт"/
18.03.1999
Вук Обрадович - лидер на сръбската партия "Социалдемокрация", отбеляза в София, че сърбите са против българско участие в операции на НАТО и че Сърбия не е Милошевич
В София на двудневно посещение е лидерът на сръбската партия "Социалдемокрация" Вук Обрадович по покана на лидера на ОБТ и съпредседател на съюз "Социалдемокрация" в България проф. Кръстю Петков. С него сръбската делегация е разговаряла час и половина в парламента, а също и с Асен Агов -шеф на парламентарната комисия по външна политика, и със секретаря по международните въпроси на СДС Димитър Абаджиев.
След това гостите са били в централата на Евролевицата. За медиите Обрадович заяви: "На нас и на Балканите мирът е необходим като хляб, вода и въздух". Участието на България в операции на НАТО в Косово би се възприело негативно от сръбския народ. Проблемът на Косово и Метохия може да бъде решен само по мирен и демократичен път. Със сила, оръжие и война нищо няма да се постигне, а същевременно "не може да има независимо Косово, не може Косово да стане трета република във федерацията и да бъде държава в държавата". Според Обрадович в крайна сметка Милошевич ще отстъпи, но до край ще играе хазартна игра.
"Не Сърбия, а властта отказа да се срещне с парламентаристите от България, Македония, Румъния и Унгария, които поискаха да посетят Белград и Прищина. Сърбия не е Милошевич", заяви Обрадович.
Асен Агов и проф. Кръстю Петков имат покана за посещение, която е "винаги актуална" /"Монитор"/
19.03.1999
Премиерът Костов прогнозира гражданска война в Косово
Вчера на съвместна пресконференция с чешкия премиер Милош Земан Иван Костов зае позиция по проблемите на косовската криза. Според него в Косово ще избухне гражданска война, ако международната общност оттегли ангажиментите си за омиритворяване на Косово. "Военни действия между косовари и югоармията само ще издълбаят по-голяма пропаст между двата етноса. Сегашният етнически екстремизъм няма да остане същият, когато сръбските и албанските майки започнат да посрещат ковчезите", каза Костов. Той изрази надежда, че неговите думи ще стигнат както до българското, така и до югославското обществено мнение. Нито една от двете страни в косовския конфликт не разполага с политически, военни, икономически и социални средства, за да постигне мир и след това да го задържи, мисли Костов. Според него най-лошият вариант за развой на кризата бил международната общност да каже на сърби и албанци: "Оправяйте се сами". Заради това България имала изключителен интерес да се запази ангажимента на международната общност за омиротворяване на Косово. При един неблагоприятен сценарий обаче България била готова да приюти етническите българи, които ще емигрират от Сърбия у нас. "В Югославия има граждани от българския етнос и не изключваме възможността някои от тях да се поддадат на паника. Така че имаме определена, неголяма готовност да приемем бежанци според изискванията на международните конвенции, които е подписала България. Това са около 5,000 места, каза Костов.Днес министрите на външните работи на 5 балкански страни ще приемат декларация за мир в Косово на среща в Букурещ
Днес в Букурещ министрите на външните работи на България, Македония, Гърция, Турция и Румъния ще подпишат декларация за мир в Косово. Подобна среща предложиха Гърция и Македония преди преговорите за Косово в Париж. Тя се провали заради отказа на Албания да участвува. За срещата в Букурещ отказ от участие е заявила Югославия, а Албания още не е дала отговор. В декларацията страните ще потвърдят необходимостта от бързо мирно решение на кризата, неделимостта на югограниците, широка автономия за Косово и разполагането на мироопазващи сили./"Стандарт"/
22.03.99
Външният министър на Босна посети София
Във връзка с форума на Световната банка /СБ/ и МВФ в София на посещение беше и външният министър на Босна и Херцеговина Ядранко Пърлич. Той проведе разговор със зам.-министъра на външните работи Марин Райков. След разговора стана ясно, че България и БиХ имат сходни позиции по разрешаване на кризата в Косово. Обсъден е бил и въпросът за преодоляване на последиците от конфликта в Косово и по-нататъшното реализиране на Дейтънския мирен процес.Обсъдени са били и конкретни мерки за ускорено изграждане на двустранната договорно - правна база./"Демокрация"/Българите са против намеса в Косово според социологична анкета
В-к "Дума" съобщава за резултатите от социологична анкета на "Алфа рисърч". Според нея 58% от запитаните са против силовото решаване на кризата в Косово, защото България може да бъде въвлечена в конфликта, който е най-голямата заплаха за националната сигурност в момента. 72% не одобряват въоръжена намеса на НАТО в СРЮ, а 77% са против преминаването на техника на НАТО през България. Най-висока е подкрепата за хуманитарни акции като 43% са съгласни България да приеме бежанци. Едва 27% очакват косовската криза да се разреши бързо, а 66 % се опасяват, че тя ще продължи с години. От запитаните 33% смятат гаранциите на НАТО за надеждна защита на националната сигурност, но 59% са на мнение, че България ще е по-добре защитена, ако не допусне нейната територия да бъде използвана за нападение срещу Сърбия.
На 21 март по националното радио зам.-министърът на отбраната Велизар Шаламанов отхвърли възможността България да пострада при въздушни удари на НАТО срещу Сърбия. Той увери още:"В същото време ние твърдо вярваме в способностите на нашите средства за противовъздушна отбрана. Именно затова се работи активно и по проекта за оперативен център за въздушен суверенитет, който ще позволи контрол на въздушното пространство и бърза реакция, съгласувана със страните, които ще участвуват в тези действия"./"Монитор"/Възможно е Световната банка да отпусне допълнително на България 700 млн. дол.
След като на 21 март в София приключи срещата на страните от Холандската група в Световната банка, нейният вицепрезидент Йоханес Лин заяви, че ако кризата в Косово не намери мирно разрешение, България ще има нужда от допълнителна подкрепа за платежния баланс. Извънредното финансиране от СБ ще зависи от степента на негативните последици за България. Заемите, на които България ще може да разчита през следващите три години, ще бъдат уточнени на 21 април в Брюксел, а дотогава положението в Косово ще стане по-ясно. Лин обеща да помогне за силно представяне на България на 21 април. Тази седмица Воркинг ще разговаря с представители на ЕС в полза на българската кауза, а Лин - с представители на японското правителство.
Във връзка с възможността България да получи допълнителни кредити, свързани с негативните последици от събитията в Югославия, в-к "Новинар" отбелязва: "Тези обещания са като криви макарони, които Западът от време на време ни тика в ръцете, за да му се любуваме. Костов бе прав, че Европа ни помага колкото да не хвърлим топа. Но финансовите донори, изглежда, са чели нашата история и знаят, че българинът не издъхва лесно".
24.03.99
България и косовската криза
Вчера шефът на парламента Йордан Соколов заяви, че НАТО не е поискало до този момент разрешение за коридори през България. В случай, че постъпи такова искане, правителството ще го обсъди и внесе в парламента за одобрение.
Министерството на отбраната съобщи, че българската армия е приведена в състояние на бойна готовност.
Шефът на Комитета по енергетика Иван Шиляшки вчера декларира, че АЕЦ "Козлодуй" е защитена от въздушни удари, съществува програма за защита, която "винаги сме в готовност да приведем в действие". Зам.-министърът на отбраната Велизар Шаламанов също коментира, че рискът за въздушни атаки по "Козлодуй" от страна на СР Югославия е съвсем минимален. "Можем да уверим хората, че ръководството на страната и на въоръжените сили няма да позволят никакви заплахи за сигурността на България".
В-к "Дума" съобщава, че вчера началниците на Гражданска защита от България и Македония са обсъдили в Кюстендил реда, по който България ще приеме евентуална бежанска вълна от Косово. Край Кюстендил вече са оборудвани 4 транзитни лагера за бежанци, единият от които в района на Гюешево. Предстои подписването на споразумение с Македония за общи действия за защита на населението.В обръщение по националната телевизия премиерът Костов заявява,
че само националната кауза ще ни обедини
В своето обръщение към нацията на 23 март премиерът Костов структурира националните интереси на България:
1) Във вътрешен план:
- на първо място е безусловно качеството на живота и личното щастие;
- социалния мир и хармонията в обществото;
- конкурентността на българската икономика;
- единното българско съзнание и чувството за принадлежност към нашата родина;
- силното гражданско общество.2) В регионален план:
- превръщането на България в първостепенен политически фактор в Югоизточна Европа, в икономически и инфраструктурен център;
- равноправни и взаимоизгодни отношения със съседите при взаимно зачитане на интересите;
- стабилността, сигурността и просперитетът в региона;3) Най-важните интереси на България в европейски план са:
-- запазването на българската идентичност чрез вписване на нашите национални интереси в общоевропейските;
- участие в европейската конкуренция за капитали, работни места и технологии;
- пълноправното членство в ЕС4) В глобален план интересите на България са:
- участие в световния обмен на технологии и в световните инфраструктури;
- евроатлантически гаранции за националната ни сигурност;
- ефективно участие в глобалната икономика; поддържане на световния мир.Само широка обществена дискусия може да систематизира възгледа ни за това кой сме и къде отиваме. България може да бъде обединена само от своята национална кауза". /"Стандарт"/
Във връзка с обръщението на Костов в-к "Монитор" отбелязва: "Явно положението в държавата вече е съвсем трагично, щом Първият ни партиен и правителствен ръководител излиза с обръщение към нацията във вид на тезиси. Навремето Тодор Живков правеше това в крайно наложителни моменти, като например вдигането на цените. Но най-отговорно е изискването му към българската нация да поддържа световния мир. Тук Водачът направо е ударил Брежнев в земята".
Според "Дума" "есето" на Костов цели друго. То много напомня на някои съдбоносни обръщения към нацията, след които вият сирените. Дано да не сме прави".
В-к "Сега" публикува материала "Клинтън или Костов, изберете сами". "Клинтън и Костов се обърнаха към нациите си снощи. Клинтън за Косово. Костов - за личното щастие. Клинтън смята да стреля и затова говори пред нацията си. А Костов е на една ръка разстояние от стрелбата, но не говори за това на нацията ни", заключава "Сега".
След 3 часа заседание на Консултативния съвет по национална сигурност президентът Стоянов заяви, че българската армия няма да участва във военни операции
Вчера след 3 часа заседание на Консултативния съвет по национална сигурност към президента Стоянов, той публично заяви, че българската армия няма да участва във военни операции и български войници няма да участват в бойни действия в Косово. Общото мнение на участниците в съвещанието е, че за България не се очертава пряка военна заплаха. Стоянов заяви, че целта на съвета е да се успокои населението и да се информират за позицията на европейските държави. Съветът не прие други решения, тъй като НАТО не е отправила искане към България за съдействие.
Само лидерът на БСП Георги Първанов изрази особеното мнение на партията по проблема Косово: "БСП смята, че няма реални доказателства и информация, че няма реална заплаха за България". Според него не бива да всяваме паника, но не бива и да се всява излишно самоуспокоение Той отбеляза още: "Не получихме отговор и на въпроса, ако ни бъде поискано въздушно пространство или друга подкрепа, как ще реагираме". Първанов отново настоя за провеждане на извънредно заседание на парламента. Трябва да можем да реагираме преди началото на евентуална военна операция, защото по-късно може да се окаже фатално, заяви той. Президентът Стоянов отговори на тези констатации, че неговата информация е от Генералния щаб /ГЩ/ на армията. Според него парламентът е този, който по искане на правителството може да вземе решение за преминавенето на чужди войски през страната ни.
Заради ситуацията в Косово президентът Стоянов отложи посещението си в Германия. Същото направи и външният министър Михайлова, която се върна от заседание на Европейската народна партия в Германия.
В 1,30 мин. през нощта президентът Стоянов отбеляза по радиото, че България трябва да следва принципите на атлантическата солидарност.
В-к "Дума" публикува на първа страница материала "Скандал заради Косово" Скандалът избухнал заради отказа на шефа на парламента Соколов да предложи на гласуване предложението на БСП за свикване на извънредно заседание по косовската криза. Депутатите от БСП са напуснали парламентарната зала и са започнали консултации по косовската криза с другите групи. Георги Първанов заяви, че трябва да има яснота дали България ще възприеме позицията в декларацията от октомври 1998 г., или ще мине към по-широкия и неблагоприятен вариант да предостави цялата си територия, а не само въздушната за военни действия.
Лидерът на Евролевицата Александър Томов изрази подкрепа за идеята България да не участвува в преките военни действия, но се обяви за подкрепа на усилията на международната общност.
Лидерът на Зелената партия Каракачанов се обяви против каквото и да е участие на България във войната.
От ДПС се обявиха в подкрепа на декларацията на парламента от октомври 1998 г., според която на НАТО може да се предостави въздушен коридор в случай на необходимост.
От БББ се обявиха за абсолютен неутралитет на България.
В-к "Монитор" публикува информация, според която от Южното крило на НАТО са заявили, че пактът е поискал от България пет летища за аварийно кацане и достъп за транзитно преминавене на турски войски.
След като президентът и премиерът публично декларираха, че от страна на НАТО няма никакви искания, в 18 ч шефът на парламента Соколов също заяви, че "До момента не е постъпило искане и ние смятаме, че такова няма да постъпи".
В интервю за в-к "Демокрация" премиерът Костов заявява, че въздушен коридор от НАТО не е поискан. Според него "точно затова казваме, че в момента пред България няма военно-политическо предизвикателство, което да изисква да се формира нова политическа воля освен тази, която е заявена и от правителството и от Народното събрание с неговата декларация от 23 октомври 1998 г. Пред нас не стои дилемата да се намесваме в конфликта или да не се намесваме нито пряко, нито косвено. Няма на какво да се отговаря в момента".
Военният министър Ананиев заяви вчера, че кризата в Косово не представлява пряка военна заплаха за България. Въоръжените сили са в сътояние надеждно да гарантират сигурността на страната и защитата на гражданите. Указания за преминаване към повишена бойна готовност не са дадени. Наборът, който е пред уволнение, ще се прибере навреме в къщи, няма причини за тревога в семействата на войниците. Не се извършва и мобилизация, а само рутинни сборове.В писмо до премиера Костов Хавиер Солана гарантира сигурността на България
В писмо до премиера Костов генералният секретар на НАТО Хавиер Солана декларира, че "сигурността на България е пряка и съществена грижа на НАТО." Той уверява, че евентуалната заплаха за териториалната цялост, политическата независимост и сигурността на България от страна на Югославия е неприемлива. Пактът ще разглежда с изключителна сериозност всяка военна заплаха от СР Югославия срещу България. Това писмо дава по-големи гаранции на България отколкото първото писмо на Солана.
Боб Вандерворде от пресслужбата на НАТО в Брюксел е заявил за в-к "Сега", че в писмото не се казва, че НАТО ще се притече на помощ на България, ако конфликтът премине българската граница, а че НАТО е много загрижено за положението на сигурността на съседните страни. Подобни писма са получили и други съседни на Югославия страни.
В предаване по националното радио тази сутрин началникът на ГЩ на армията ген. Михо Михов заяви, че не съществуват реални рискове за българската сигурност. Рискът бил в рамките на 0,5 - 0,6%.Засилена е охраната на АЕЦ "Козлодуй"
Охраната на АЕЦ "Козлодуй" е подсилена от ведомствена полиция. Извършва се и повишено наблюдение на река Дунав, където е уязвимото място на централата - помпената станция. Решено е да се усилят предпазните мерки за защита чрез ограничаване на достъпа на външни лица. Изключва се възможността от пряки въздушни удари по АЕЦ, което е лудост за региона, но се допуска възможността от терористични актове, най-вече срещу инфраструктурата чрез прекъсване на далекопроводните линии, което ще остави България без електричество. Предвижда се въвеждане на денонощни дежурства на пожарната и ведомствената полиция и подсилване на охраната с допълнителни сили от Враца. Гражданска защита също е поставена в състояние на готовност.
От цялата страна идват съобщения за трагичното състояние, в което се намират убежищата и скривалищата за населението, в случай на опасност.България може да приеме до 5,000 бежанци
Според интервюто на Даниела Велева - пресаташе на Националното бюро за бежанците в България, във в-к "Дума", България има възможност и готовност да приеме до 5,000 бежанци. В случай на по-голям поток, България ще трябва да поиска помощ от международната общност. На бежанците ще се предоставя хуманитарен статут, който е за по-малки срокове, например за 6 месеца, но с възможност за удължаване. До този момент официално са поискали статут на бежанци 51 албанци от Косово. Според информацията на в-к "Стандарт" през България преминават дневно значително повече бежанци от Албания на път за Турция, където те имат роднини.
Българският червен кръст може да приеме около 5,000 бежанци най-много за 5 дни, тъй като разполага със средства само за бедствена ситуация. След този период държавата ще трябва да поеме издръжката на бежанците.
Опасенията за наплив на бежанци от Македония се оправдават. Вчера от Македония за преминали в България 100 бежанци от Косово, но само са приспали и са заминали за Турция.
26.03. 99
Българският парламент прие декларация, че България няма да участва пряко или косвено във военни действия срещу Югославия
След 6 часа дебати Народното събрание прие декларация, с която уверява, че България няма да участва пряко или косвено във военни действия срещу Югославия
Вчера след 6 часа дебати Народното събрание прие декларация за войната в Югославия. На първо място се декларира, че България няма да участва пряко или косвено във военни действия със СР Югославия. България декларира своята солидарност с НАТО в усилията да предотврати разрастването на кризата в Косово. България призовава правителството на СРЮ да подпише споразумението за мир и с това да се предотвратят нови човешки жертви и разрушения. Потвърждава се "цивилизационният стратегически избор за пълноправно членство в НАТО".
За тази декларация гласуваха167 депутати от ОДС, Евролевицата и ОНС. Против нея гласуваха 58 депутати от Демократичната левица, а 5 се въздържаха.
Демократичната левица предложи своя декларация, в която категорично се иска да се приеме, че България няма да предостави въздушното си пространство и територията си за удари срещу СРЮ. Тази декларация не беше приета от депутатите. Единственото общо между декларацията на ОДС и на БСП беше в желанието за неучастие на България във военни действия.
Премиерът Иван Костов заяви пред парламента, че "правителството оценява, че при тази ситуация не възниква военна опасност за сигурността на Република България. Вчера следобед получихме засилените гаранции, които г-н Солана даде с писмо до мен. Получихме гаранции, които даде правителството на САЩ и лично президентът в секретно послание до мен и до президента на страната. От друга страна, от България не беше поискан транспортен коридор, логистична подкрепа. Малко след полунощ се осъществи среща с временно изпълняващие длъжността посланик на СРЮ по негово настояване, на която на българското правителство бе изразена благодарност за цялата досегашна позиция на България, която е балансирана като позиция на добър съсед. Няма политически рискове. В Югославия няма кампания срещу България. Не се разпалват антибългарски настроения. Едновременно с това обаче се оправдаха другите опасения, че рязко спада доверието в страните от региона, в частност и доверието в България. Ние засега не виждаме сериозна ескалираща опасност, ние не виждаме рискове вън от тези, които докладвах пред парламента".
Президентът Петър Стоянов заяви, че "Днес ние правим всичко за безопасността на страната ни, но сигурността й минава през съюз с НАТО". Никой не иска от нас участие във военните операции, но трябва ясно да заявим, че потвърждаваме своята позиция за членство в пакта, отбеляза Стоянов. България няма да изпраща свои войски нито сега, нито при евентуално продължаване на конфликта в Косово. България е направила верен политически избор, предпочитайки да бъде съюзник на една сила, изградена на ясни демократични принципи и призова - "Не поставяйте днес под съмнение този избор".
Лидерът на БСП Георги Първанов заяви следното в своето изказване: "Днес ние отново питаме - ако ни бъде поискано не само въздушно, но и териториално пространство, какъв ще бъде отговорът? Не е ли най-добре ние предварително да обявим ясно и категорично, че не можем да участваме в подобна акция? Че не можем да предоставим нито въздушни, нито териториални коридори. Че нашата територия няма да бъде източник на заплахи за нашите съседи. Аз питам, изразявайки мнението на моите колеги, защо мнозинството отказва да запише изрично този текст в декларацията, която ни предстои да приемем?"
Лидерът на Евролевицата Александър Томов призова политическите партии да не се пришиват към някоя позиция, а да проявят здрав разум и да вземат предвид всяко разумно предложение, независимо от кого е направено. Той предложи към текста на мнозинството/СДС/ да се добави нова точка, която да призове международната Контактна група да се събере отново и да потърси мирен изход от кризата. Това предложение не беше прието.
В интервю за в-к "Новинар" Кемал Еюп от ДПС заявява, че "Конфликтът в Косово е заради неспазването на индивидуалните права. В това е огромната вина на Милошевич. Той застраши индивидуалните права на албанците и те потърсиха колективни". В НС Юнал Лютви от ДПС отбеляза, че "На Балканите с война не може да бъде решен нито един проблем, но ние сме свидетели, че една година се водиха мирни преговори с правителството на Сърбия и косовските албанци".
Александър Лилов от БСП заяви, че никой даже от НАТО не може да каже какво би означавало "успех на войната в Югославия". Той беше категоричен, че тази война няма и не може да има позитивен резултат и предложи парламентарните групи отново да седнат и да приемат единна позиция по декларацията.
В кулоарите Иван Генов от БСП е заявил, че "От днес България няма национално отговорен президент, а обикновен партиен говорител на НАТО". Ал. Лилов е заявил, че "речта на президента страда от сериозен дефицит на държавническа мъдрост, сериозност и далновидност". Иван Тодоров от Евролевицата е отбелязал, че "по-добре да не беше се изказвал, това беше много безсмислено". А Георги Първанов е заявил, че изказването на президента е унизило Народното събрание и не е случайно, че речта му е била толкова слаба. /По "Демокрация", "Монитор", "Земя", "Пари","Дума"/
27.03. 99
ТАНЮГ съобщи, че България е дала тайно коридор за самолети на НАТО, лидерът на левицата Първанов обвини премиера в същото. Правителството опроверга твърденията
Мощен скандал избухна в парламента вчера, след като лидерът на БСП Георги Първанов обвини премиера Костов и цялото правителство, че през октомри 1998 г. са дали тайно на НАТО въздушното ни пространствно за военни удари срещу Сърбия. Първанов разбрал това от кореспонденцията между премиера и генералния секретар на НАТО Хавиер Солана. Шефът на пакта благодарял на кабинета за предоставеното въздушно пространство. Това стана след като белградската агенция "ТАНЮГ" разпространи информацията, че България е дала тайно коридор за самолети на НАТО и че от два самолета, минали над територията на България , са изстреляни крилати ракети /три ракети според съобщението на "Демокрация"/, с които са били поразени казарма и предавател край Ниш в нощта на 25-ти, са дошли от посока на България. Първанов настоя кореспонденцията между Костов и Солана да бъде публикувана, за да се прецени каква е истината.
Премиерът отрече информацията и заяви, че ако соцлидерът е истински политик, трябва да каже от трибуната на парламента, бе българското правителство никога не е давало коридор за натовски удари срещу Сърбия. Такива изказвания дават повод за информации като тази на ТАНЮГ и предизвикват антибългарски настроения в Югославия, заяви Костов. Той декларира от парламентарната трибуна, че през българското въздушно пространство не са прелитали самолети на НАТО. Досега от България не е искано пряко или косвено участие във въздушни операции над Югославия и такова не е разрешено. "Вярвам, че моето изказване в парламента ще бъде възприето от югославска страна като решително опровержение", заяви българският премиер. Опровержение ще бъде направено и по дипломатически път. Според думите на премиера в интервю за в-к "Сега" вече се е състояла среща с временно управляващия посолството на СР Югославия в България по позицията на българското правителство. Временно управляващият Драгослав Йонанович е поел ангажимент лично пред премиера, че ще предаде нотата на правителството и ще настоява за официално опровержение в Белград на тази информация. Очевидно Югославия само ще загуби, ако създаде и ескалира политическите рискове за България, смята Костов. Той изтъкна, че България не дава каквито и да било знаци, които могат да се тълкуват като политически враждебни към югорепубликата, и призова Белград да направи същото. Костов информира депутатите за подробности от третия удар на "Решителна сила".Призив към всички политици да внимават да не предизвикат с изявленията си антибългарски настроения е бил отправен и на среща при парламентарния шеф Соколов, на която присъставха вътрешният министър Бонев, зам.-министърът на външните работи Марин Райков, шефовете на парламентарине групи на СДС и левицата Екатерина Михайлова и Георги Първанов и председателят на параментараната комисия по външна политика Асен Агов. Според Соколов при сегашната ситуация е лесно в съседна Югославия да пламнат антибългарски настроения. Вътрешният министър се е позовал на член от наказателния кодекс и е обявил, че "Всеки, който разпространява неверни слухове за това, че сме дали коридор или едва ли не се нападнали Югославия по някакъв начин, осъществява текста за предателството по НК".
Среднощната информация на ТАНЮГ от 25 март е предизвикала и извънредната спешно свикана пресконференция рано сутринта вчера от началника на Генералния щаб ген. Михо Михов и военния министър Ананиев. Там за първи път бе оявено, че съобщението на ТАНЮГ не отговаря на истината. Според ген. Михов повод за тази твърдения са дали предполагаемата двойка или единични изтребители на пакта, които при поредния натовски удар в четвъртък /25 март/ между 21.40 и 22.59 ч. са прелетели успоредно на българската граница от посока юг-югозапад в северно направление, но са били на разстояние от 3-5 км във въздушното пространство на Югославия. Българските радиотехнически средства обаче не са могли да различат дали машините са сръбски или на НАТО, е обяснил ген. Михов. Според "Труд" българските радио-локационни системи виждат различни мерки, по които могат да определят колко точно са били самолетите и дали са натовски или сръбски. В същия вестник се съобщава, че на 25 март Си Ен Ен е разпространила компютърна карта, според която два натовски бомбардировача СТЕЛТ, използвани за първи път при ударите срещу Югославия, са прелетели през България.
От края на февруари нарушения на българското въздушно пространство няма, а полетите на военната авиация на съседни държави са протичали нормално, е заявил военният министър Ананиев в отговор на депутатски въпрос. Социалистът Руси Статков заяви, че по информация на местни жители над региона на Монтана между 14 февруари и 10 март военни самолети летели ниско над земята. Той попита на какво се дължи летателната активност на самолетите над региона. "Трафикът на самолетите в района над Монтана не е бил по-голям от обичайното", е казал министърът.
От Националната служба за сигурност, заявиха, че съобщенията за предоставяне на някакви въздушни коридори на НАТО през българска територия са абсолютна лъжа, пише "Демокрация". Според българското контраразузнаване подобни твърдения провокират антибългарски настроения в СР Югославия, които могат да доведат до враждебни действия срещу български граждани. Службата апелира към всички граждани да се въздържат от провокиране на каквито и да е антибългарски настроения в Югославия.
На извънредната пресконференция вчера ген. Михов е заявил, че в момента за България няма военна заплаха. Не е констатиран и бежански поток към страната. От гледна точка на динамиката на хуманитарните рискове военните и гражданските летища в Западна България се поддържат в нормална готовност за изпълнение на аварийно спасителни работи на български и чужди военни и граждански самолети.
В резултат на въздушните атаки не са прекъснати железопътните връзки с Югославия, жп и автотранспортът работят нормално и в двете направления. Не е преустановена навигацията по р. Дунав и няма български плавателни съдове в рисковия район. Полетите на самолетите се осъществяват в условията на ограниченията на буферната 75 км зона.
Според ген. Михов армията е в постоянната си нормална степен на бойна готовност с даване на дежурства от дежурните сили и средства. В момента се провеждат два учебно-мобилизационни сбора на ВСС и ВМС в Източна България, които са съгласно плана за подготовка на войските през тази година. Няма и заповед за задържане на набор 1979 и срокът за уволнението му от 1 до 10 април ще бъде спазен. Отречена бе и информацията за предсрочно свикване на набор 1980 трета смяна. /"Демокрация"/Ракета тип "въздух-въздух" се взриви на българска територия непосредствено до Трън, призна премиерът Костов в 20,45 ч. снощи пред в-к "Сега".
Цял ден в Трън се носеше слух, че наблизо е паднала натовска ракета. В 22.50 ч. в четвъртък в граничния град се чу страшен взрив, са съобщили уплашениети жители на Трън. Няма никакъв инцидент на българска територия, са успокоили от военното и вътрешно министерство. По същото време са минали цитираните от ген. Михов чужди самолети. Възможно е хората да са чули тътена от двигателите или действително да е имало взрив, но на сръбска територия, са уточнили от МО, пише в-к "Стандарт".
В-к "Сега" съобщава последната информация във връзка с чутия от трънчани взрив, потвърдена от премиера в 20,45 ч. снощи.
Експлозията е станала около 22,50 ч. в четвъртък на около 50-100 метра над земята и на около 500 м над трънския квартал "Мургавец". Репортери на "Сега" са успели да видят осколки, жироскоп, даже електронна платка на ракета.
Премиерът Костов е потвърдил информацията на "Сега" , но тя не е била излъчена до късно снощи по нито една от националните медии, съобщава вестникът. Според премиера не се знае дали ракетата е натовска. До късно снощи отломките още са били проучвани и специлистите не били в състояние да дадат точна информация за произхода на ракетата. Затова правителството не се е обадило в щаб-квартирата на НАТО. На върпос за "Сега" какво ще предприеме, Костов е отговорил: "Всякакви действия ще предприемем, когато проучим въпроса". Според него няма непосредствена опасност за населението на Трън и за националната сигурност на България изобщо.
Сутринта слушах ген. Михов, че авионите летели на 5 км отвъд границата, що ни лъжат тия политици, като ги видях с очите си, казва за "Сега" човек от с. Слишковци. Много знае пилотът зад кое бърдо свършва Сърбия и почва България, твърди селянин.В интервю за в-к "Сега" премиерът заявява : "Честно предупреждаваме гражданите какво е положението". Той уточнява, че правителството напълно е допускало възможността за такова близко преминаване до нашата граница, включително и преминаване през българското въздушно пространство, но като прецедент. Премиерът декларира, че "засега няма никаква пряка или косвена военна заплаха за страната. Има известни политически рискове /възникване на антибългарски настроения в Сърбия/. Няма никакви хуманитарни рискове, не се очертава хуманитарна катастрофа, няма бежански поток. И спрямо икономическите рискове ситуацията е постоянна".
29.03. 99
Премиерът Костов заяви във връзка с войната в Югославия, че за България ситуацията е като при ембарго
На 27 март в предаването "Панорама" на националната телевизия премиерът Иван Костов заяви следното във вързка с войната в СРЮ: "НАТО не се е обръщал към нашата страна с искане за предоставяне на въздушно пространство във връзка с акцията "Решителна сила". България не се използва нито пряко, нито косвено, нито войските й, нито територията й в този конфликт. Трябва да се повтаря непрекъснато, за да знаят и в съседната ни страна, че България е встрани от този процес. Ние сме солидарни, но след солидарни слагаме точка. Ние сме крайно въздържани и нямаме друга позиция в момента"./"Стандарт"/Днес БСП ще предложи нова декларация на парламента за войната в Югославия
Днес в парламента БСП ще предложи нова декларация или допълнение към декларацията от 25 март по кризата в Косово, съобщи лидерът Георги Първанов. В документа изрично ще се отбележи, че България няма да се намесва в конфликта в Югославия и няма да предоставя нито територията си, нито въздушното си пространство за атаки на НАТО срещу СРЮ. Социалистите ще предложат също да се активизира дейността на Консултативния съвет по национална сигурност при президента. БСП остро протестира срещу провокационните и манипулативни изявления на премиера Костов и министъра на вътрешните работи Богомил Бонев, свързани с принципно поставени въпроси в парламента, се отбелязва в декларация на ръководството на партията. Тази декларация е по повод спора на премиера Костов и лидера на БСП Първанов на 25 март в парламента. Според Първанов през октомври 1998 г. Хавиер Солана е благодарил на правителството за предоставеното въздушно пространство на България. Костов заяви тогава, че заявлението на Първанов е престъпление по Наказателния кодекс, защото подбуждат към конфликт със съседна държава. На 25 март вечерта Националната служба за сигурност /НСС/ в специално изявление окачестви като абсолютна лъжа заявленията на Първанов. След това, обаче, говорителят на НАТО потвърди казаното от Първанов и както Костов, така и НС останаха в много деликатно положение. В декларацията на БСП се отбелязва, че в съобщението на НСС по телевизията има политическа целесъобразност и партийна пристрастност. Ние отхвърляме опитите за такова използване на НСС - деполитизиран от закона орган на МВР, и превъплъщаването му в политически надзирател, отбелязват от БСП. Според тях по зле прикрит начин в тези изявления и съобщения се отправят заплахи срещу политиците, медиите и гражданите, и те се предупреждават да се въздържат от провокиране на антибългарски настроения в чужди държави и в СРЮ./"Дума", "Пари"/
В интервю за в-к "Земя" Георги Първанов отбелязва: "От кореспонденцията със Солана се крият два елемента, неизвестни на българската общественост - безпокойството на самия Иван Костов за националната ни сигурност и благодарността на НАТО за предоставения "въздушен коридор". Българите разбраха за това чак когато говорителят на пакта рутинно ни каза истината. Съботната вест за "амнистията" ми ме трогна толкова, колкото ме "уплаши" размахания от него пръст ден преди това. Къде отиде митът за силния ни премиер? При невинна ситуация той губи нервите си. Очевидно прикрива гузна съвест. Очаквам Костов да се опита да използва икономическите проблеми от косовската криза, за да оправдае лошото управление на икономиката, да си търси пак алиби. Настояваме за единна национална позиция, а не за политическо разделение. Искаме спиране на военните действия - и на НАТО, и на сърбите около Прищина, и сядане на масата за преговорите."
В интервю за националното радио лидерът на Евролевицата Александър Томов заяви от Брюксел: "Много е важно да се разбере, че България по никакъв начин не бива да бъде въвлечена в кризата".
На своя конгрес ВМРО-СМД подкрепи правителството по войната в Югославия, осъди просръбския курс на БСП и поиска автономия за Западните покрайнини
Вчера на своя 14-ти Конгрес ВМРО-СМД призоваха българското правителство да прояви дипломатическа активност и решимост и с подкрепата на ООН да съдейства за неразпространение на военния конфликт извън територията на СРЮ. ВМРО настоява България твърдо да изиска компенсации за икономическите загуби от войната. Със специална декларация ВМРО се противопоставя на действията на сръбското ръководство за предизвикване на масови бежански потоци от Косово към Македония с цел да промени нейният демографски облик. В декларацията ВМРО осъжда БСП и други просръбски кръгове в България да раздухват истерия и да разделят нацията.
ВМРО поиска след края на войната в СРЮ и в Косово и след демократизирането на СРЮ България да настоява за предоставянето на статут на автономия на Западните покрайнини.Този статут, според лидера на ВМРО Красимир Каракачанов, няма да бъде политически като този на Косово и Войводина, а ще засяга само гарантирането на човешките права и развитието на просветата и културата. Това трябвало да се реализира под егидата на международните организации. Решението от конгреса не е съгласувано с правителството и със СДС. В решението на конгреса е записано: "Вменяваме в дълг на българското държавно ръководство след прекратяване на конфликта да поиска автономен статут за Западните покрайнини. Дойде време България да заеме място на първостепенна сила на Балканите".
Във връзка с тове решение секретарят по информационната политика на СДС Илия Петров заяви, че в този момент това изказване му се струва много непредпазливо.
Коментарът на в-к "Сега" по този въпрос:"Шефът на ВМРО и подопечните му конгресмени нацелиха момента, че да изокат за Велика България. Дават ли си сметка какво значи туй харамийско мечтание - да иска автономия за Западните покрайнинин, когато тъкмо заради автономия се води война в Югославия? Та нали заради подобни мераци почнаха битките в Босна и Косово? Едно е да пееш хайдушки песни, а съвсем друго е да се изказваш в тоя смисъл като политик, при това съюзник на управляващите. Що ли Каракачанов не си пее само песните?"
В-к "Стандарт" публикува следния уводен коментар под заглавие "ВМРО да не си играе с войната": "Ако някой във ВМРО е полудял - да го лекуват, а не да му дават да се изказва. Защото да поискаш автономия за Западните покрайнини днес, е същото, както да влезеш във войната. Все за разчленяване на Югославия става дума. Да се поставят на карта междудържавните отношения, когато наоколо кипи война, е просто безумно. Депутати, спрете да употребявате войната за партийни цели! Вместо да чертае нови граници, Красимир Каракачанов е най-добре да събере своя кръжок и да го почерпи".
31.03. 99
В парламента противопоставянето между десницата и левицата за отношението към войната в Югославия се задълбочава
Вчера управляващото мнозинство в парламента отхвърли искането на БСП декларацията от 25 март да бъде допълнена с текст, според който България няма да предостави територията си и въздушното си пространство на НАТО за удари срещу Югославия.
Председателят на Комисията по национална сигурност в парламента Христо Бисеров отбеляза следното: "Г-н Първанов генерира заплаха за националната сигурност на нашата държава. Засега България успява да се предпази от преки политически и военно-политически рискове от войната в Югославия. Единственият генератор на рискове от такъв характер в момента се явява БСП. Такава заплаха би имало, ако се нагнетят силни антибългарски настроения в сръбското общество. В момента БСП и лично нейният лидер работят усилено и планомерно за създаване точно на такива настроения в съседна Югославия. Анализът показва, че поведението на БСП е типично за поведението на комунистическа партия. Всички комунистически партии в Европа се държат по подобен начин, но те не застрашават своите страни, защото нямат тази възможност".
Лидерът на БСП Георги Първанов от своя страна заяви:" Това, което съм го казал за коридорите през октомври, то прозвуча и от Брюксел. Щом Бисеров казва, че аз съм генерирал заплаха за националната сигурност, значи и говорителят на НАТО Джейми Ший също генерира такава заплаха. Над 70-80% от българите са против войната и ако това е хардлайнерска позиция, то ние сме такива. Твърденията на управляващите са толкова объркани, че неяснотата на чуждите ни партньори за позицията на България се увеличава. Проблемът произтича от липсата на ясно обяснение от страна на правителството на позицията му или от поетите тайни устни ангажименти за коридори".
Първанов заяви, че БСП започва масова кампания в подкрепа на сърбите и ще открият всенародна подписка срещу ударите в Югославия. Те ще организират и хуманитарна акция в подкрепа на сърбите. Българска демократична младеж ще открие страница за мнения в Интернет. Първанов отбеляза още, че няма да иска вот на недоверие към правителството заради Косово, за да не се дестаблизират институциите, а и управляващите още не са изконсумирали политиката си. Той уточни, че БСП ще изчака правителството "да се накисне още повече" и тогава ще помислят за вот на недоверие.
Лидерите на БСДП и ОБТ Петър Агов и Кръстьо Петков са изпратили вчера искане до своите партньори в парламента от БСП и Евролевицата за нова декларация по кризата в Косово. Те настояват ясно да се оповести неучастието ни във военни действия и че няма да предоставяме територия и въздушно пространство за атаки срещу СРЮ.
Лидерът на Зелената партия Александър Каракачанов в интервю за в-к "Дума" отбелязва следното за приетата на 25 март декларация: "Първото е, че в декларацията се говори за това, че ние практически подкрепяме и одобряваме действията на НАТО в съседна Югославия. Нещо, което аз и Зелената партия категорично не можем да приемем. Другото, което ние не приемаме, е, че декларацията позволява фактически да се подразбира, че допуска подкрепата на НАТО в така наречените логистични действия, т.е. с даване на въздушно пространство и акватория и въобще възможност да премиванат натовски войски през България с цел да нападнат Югославия. Нещо, което ние категорично не приемаме". Каракачанов обвинява правителството, че слугува на НАТО.
Каракачанов заяви, че той ще възглави група от петима български депутати, които ще заминат през другата седмица за Белград за разговори със сръбски парламентаристи. Сръбския парламент е дал принципно съгласие за посещението /"Земя", "Монитор","Демокрация", "Дума"/
Българският посланик в Белград е отказал протестна нота на СР Югославия
Вчера външният министър Надежда Михайлова съобщи, че българският посланик в Белград е отказал да приеме вербална нота на министерството на външните работи на СРЮ. Сръбското външно министерство искало да изрази протест, че България е предоставила въздушното си пространство на НАТО. Малко преди това в същия ден от Генералния щаб на югоармията са опровергали тази информация, разпространена от някои медии в Белград. Според Михайлова опитът за връчване на нотата е отражение на подстрекателската политика на БСП. Михайлова отбеляза, че "правителството няма да допусне по изкуствен начин и чрез политически трикове да бъде въвлечено в съпричастност на конфликта в Косово".
Вчера зам.-министърът на външните работи Марин Райков в разговор с временно управляващия посолството на СРЮ в София Сречко Джукич е изразил своето недоумение от протестната нота на Сърбия. Райков е изразил желанието на България да има по-голяма съгласуваност на действията в Белград, за да не се допускат спекулации за българската позиция. Зам.- министърът е декларирал, че България няма да се поддаде на подобни опити за провокация, а Югославия няма интерес да създава атмосфера на враждебност по отношение на България./"Стандарт"/Външният министър Михайлова увери, че България не води антисръбска политика
Вчера в парламента външният министър Надежда Михайлова заяви: "Аз напълно потвърждавам и днес, че не отъждествявам Милошевич с Югославия. Ние не водим антисръбска политика. Защото децата, независимо дали са сръбски или албански, еднакво се страхуват както от бомбите, така и от клането. И ако сме хора, ще сме хора към всички, а не само към едните или другите. България не взема страна, а отстоява принципи. Вицепремиерът на Югославия Драшкович благодари вчера на София, че не е дала коридор на НАТО за ударите."/"Стандарт"/Португалия подкрепя българската позиция по Косово и интеграцията ни в НАТО и ЕС
Вчера намиращият се на тридневно официално посещение в България португалски премиер Антониу Гутериш проведе разговори с премиера Костов и президента Стоянов. Гутериш оцени българската позиция по конфликта в Косово и обеща подкрепа за интеграцията на България в НАТО и ЕС. Гутериш решително отхвърли възможността за сухопътна акция на НАТО в Косово. Гутериш обеща, че на срещата във Вашингтон на НАТО Португалия ще настоява за изричното посочване на България и Румъния сред сериозните кандидати за членство.Посланикът на САЩ Ейвис Боулън заяви, че САЩ ще окажат помощ на България
Вчера посланикът на САЩ Ейвис Боулън е провела среща с премиера Костов. Тя е уверила, че САЩ подготвят пакет от мерки за подпомагане, отчитайки трудностите, пред които са изправени България и съседните на Югославия страни. САЩ оценяват високо позицията на България по конфликта в Косово и смятат България и Румъния за зона на стабилност в Югоизточна Европа. САЩ ще се стремят да окуражават и засилват процесите на стабилност в добрата част на Балканите, е отбелязала Боулън./"Сега"/
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени