Казусът Касим Дал – или
изборът пред ДПС Едвин Сугарев 14 Януари 2011
http://www.svobodata.com Така ли е и в този случай? Обречен ли е жестът на Касим Дал – който именно защото познава много добре ДПС, няма как да не съзнава, че му се налага да извърви следващите стъпки по много тънко въже – и че застава срещу човек, който не подбира средствата, когато му се налага да отстрани политическия си противник?
За разлика от преобладаващото „да” в отговорите на този въпрос, бих казал,
че сега ситуацията не е същата. Касим Дал не е нито Осман Октай, нито
Гюнер Тахир – а и ДПС не е в онези неоспоримо властни позиции, в които
беше, когато отлюспваше предходни бунтари.
Очевидно много добре съзнава, че това е единствената възможна стратегия,
ако иска реално да се промени нещо в ДПС. Пряката конфронтация би го
маркирала веднага като враг – и то като враг на един де факто обожествен
лидер, мислен и усещан не само от елита, но и от избирателите на ДПС като
незаменим. Разбира се, това не му дава право да се прави на вода ненапита – ДПС търгува с каузата си не от вчера и оня ден, а от 1992 г., когато изтъргува бъдещето на България с червените – и блокира за няколко години реформите в страната, за да могат групировките да натрупат мускули (при правителството на Беров), а българите да бъдат ограбени за пореден път (при правителството на Жан Виденов). И бидейки заместник на Доган, Касим Дал е не просто наблюдател, но и участник в случващото се – и следователно отговорен за него. Бихме могли също да се запитаме дали пък не му е направило впечатление, че неговите близки съратници от битките срещу възродителния процес бяха до един изметени от политическата сцена на нова България – за да се появи там ДПС, която още в първата си емисия просто преливаше от ченгета – и която бе регистрирана по волята и спротекцията на Андрей Луканов, в пълно противоречие с българската Конституция. И въпреки това, въпреки цялата очевидност на тези въпроси, лично аз не бих приравнил Касим Дал към разните политически измекяри от типа на Юнал Лютви, Лютви Местан и самия Ахмед Доган (да не говорим пък за еничари от типа на Христо Бисеров, Камен Костадинов и Данчо Ментата). Крив или прав, той според мен е мъж, а те не са. Куражът да застане по този начин срещу Доган – с посочване на предателството към каузата, политическата му продажност и агентурното му минало, е мъжка постъпка, достойна за уважение въпреки всички резерви, които бихме могли да имаме към депесарското му минало.
Не е зле да си спомним, че ДПС не е само минало, но и настояще – а за
съжаление и бъдеще. Иван Костов беше прав в едно – ДПС такова, каквото е,
е проклятие за България. То е факторът, който изкривява българските
политически реалности – и който активно подменя самите ценностни представи
за това какво е политиката и как се прави тя по нашите земи. Разбира се,
българските турци имат право на представителство в българския парламент.
Но също така имат право и да бъдат представяни достойно и от политическа
сила, която зачита техните интереси – а не от шайка политически търгаши,
която използва техната верска солидарност и подменя техните интереси за
своя сметка. Неговите шансове може да са малки, но не са нищожни. Поне два фактора играят в негова полза. Първият – ДПС винаги е било зависимо от одобрението на властите в Турция – както и от съпричастността на стотиците хиляди емигранти там, които са един доста сериозен електорален потенциал. При миналогодишното посещение на Ердоган в България Ахмед Доган получи най-тежкия възможен външнополитически шамар - турския премиер отказа да се срещне с него, но се срещна с друг лидер на движението – а именно с Касим Дал. И вторият: ДПС наистина е в изолация. Присъствието на Доган в тройната коалиция струваше на БСП най-тежката елеткорална загуба в цялата история на прехода – по-тежка дори и от катастрофата Виденов. Въпреки многократните тарикатски намигания и явни знаци – от типа на подкрепа при местни избори, ГЕРБ засега не реагира на офертата да получи депесарска подкрепа за президентските и местните избори. Такава – и заради подкрепата на „Атака”, а и заради общоизвестната вътрешнопартийна разруха, която настъпва винаги при контакти с ДПС, е невъзможна, докато Доган е начело на движението. Но дали ще бъде толкова невъзможна, ако нещата се променят?
Това е всъщност и основният шанс на Касим Дал. Сменяйки лидера и сменяйки
модуса на ДПС, той би могъл да промени и политическата ориентация на
движението – сиреч да върне на неговите провинциални структури тяхните
първоначални морални основания, които дефинираха ДПС не само като
правозащитна, но и като антикомунистическа структура. Правейки това, той
би могъл да преодолее почти базнадеждната вътрешно- и външнополитическа
изолация, в която се намира ДПС в момента – или – иначе казано, да създаде
реално условия за участие на движението във власта – при следващите
парламентарни избори. А тази възможност е нещо, към което активистите на
ДПС са много чувствителни – дори и да се налага да прежалят Доган за
нейната реализация. |