ПРЕСТРУКТУРИРАНЕТО И ПРИВАТИЗАЦИЯТА НА ВОЕННОПРОМИШЛЕНИЯ КОМПЛЕКС /ВПК/ В БЪЛГАРИЯ
На 30 март 1998 г. правителството издаде заповед № 13, с която се одобряваше програмата за преструктуриране на участието на държавата във ВПК. Досега обаче не е ясно в какви срокове ще се извърши подготовката за приватизация, както и нормативната база, която ще определи отговорностите на държавата. Според програмата преструктурирането трябваше да започне с отделянето от военното производство и приватизацията на 93 поименно отбелязани обособени части. Това са заводи, цехове, гражданско производство и незавършено строителство, които не са свързани пряко с военното производство. Предвиждаше се да останат няколко предприятия от ВПК, в които държавата да запази блокираща квота от 34% и с тях да задоволява нуждите на националната отбрана. Това са 5 предприятия: "Арсенал"- Казанлък, Военно машиностроителни заводи /ВМЗ/ - Сопот, "Дунарит" - Русе, "Електрон прогрес" - София и "Трема" - Трявна. За останалите 17 предприятия от ВПК се предвиждаше пълна приватизация.
Вместо това правителството на практика започна с продажбата на специалните военни производства.
До 15 юли трябва да стане известен посредникът по приватизацията на пул "Машиностроене - 2", в който влизат 5 предприятия от ВПК - "Арсенал" - Казанлък, "Бета" - Червен бряг, "Трема" - Трявна, "Пима" - Монтана и "Агротехника" - Карлово.
Отделянето на обособените части и производство също започна, но без да има ясни правила, по които да стане прехвърлянето на активи от по-големите дружества към по-малките. В момента се разработва специална програма за разделянето и дотогава напрежението в предприятията ще продължи, въпреки че трябва да се разработи и програма за алтернативна заетост на освободената работна ръка.
Засега е ясно, че от ВМЗ - Сопот ще бъдат отделени 20 завода. Сред тях са машиностроителните заводи в Мадан, Девин и Баните, домостроителният, автомобилният и дървообработващият завод, цеховете за производство на автомобилни свещи, велосипеди и спортни обувки.
В структурата на ВПК ще останат научните центрове и лабораториите за изпитание.
От "Арсенал" ще бъдат отделени 7 по-малки цехове за 350 млн.лева. Заводът произвежда прочутите български автомати "Калашников" и пистолети "Макаров" и боеприпаси за тях.
От "Бета" - Червен бряг ще бъдат отделени 7 машиностроителни цеха на стоиност 226 млн. лева. "Бета" произвежда бронетранспортьори и танкове и боеприпаси за тях.От "Дунарит" - Русе се отделят 7 цеха за 234 млн. лева, а от "Трема" се отцепва само 1 завод и 1 цех. В "Трема" се произвеждат взривни вещества и боеприпаси.
От "Аркус"- Лясковец, където се произвеждат възпламенители и взриватели, няма да има отделяне. Заводът ще се продава изцяло. Изцяло ще се продават и "Лазерно-оптични технологии" от София и "Електронна техника" от Пловдив.
Общо взето, за продажба са предложени над 80 фирми от ВПК. Сред тях има чисто граждански заводи, спортни зали, детски градини, автосервизи, незавършено строителство, сграден фонд и помощни стопанства.
В момента правителството разчита, че към приватизацията на някои от големите военни заводи ще проявят интерес стратегически инвеститори, които ще донесат свеж капитал и модерни технологии. Например "Нортроп Груман" от САЩ е проявил интерес към "Самел-90", "Електрон прогрес", "Елекронконсорциум" и към военноремонтния завод "Г. Бенковски" в Пловдив.
Интерес е регистриран и от "Локхийд" и компании от Израел, Германия, Русия, Гърция и Турция. Интересно предложение има и от руския гигант МИГ - МАПО. Той предложи оферта за ремонтиране на всички модификации на МИГ в сервизен център в Пловдив (самолети от страни от Близкия изток и Югоизточна Азия), за което ще инвестира 470 млн. дол.Българските фирми навярно ще могат да участвуват в приватизацията на по-малките обекти от "Дунарит", "Трема" и "Аркус" - Лясковец. За участие в приватизацията на обекти от ВМЗ - Сопот те едва ли ще имат достатъчно пари.
Все повече стават неангажираните български специалисти, които открито изказват своите опасения от ролята в приватизацията на създадения през 1991 г. "Металхим холдинг." Твърде е вероятно около неговата роля при приватизацията на заводите от ВМЗ - Сопот да избухне голям скандал, в който неминуемо ще бъде замесен и вицепремиерът Александър Божков.
КИ
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени