КОНСУЛТАТИВНИЯТ СЪВЕТ ЗА НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ (КСНС) И ВЪНШНАТА ПОЛИТИКА НА БЪЛГАРИЯНа 23 март 2000 г. се проведе заседание на КСНС към президента Петър Стоянов. След близо 3 часа заседание президентът Стоянов заяви пред медиите, че всички присъстващи са одобрили провежданата от правителството последователна и балансирана политика, която има и стратегически характер. Известни резерви имал само представителя на БСП.
Всъщност на заседанието са се разглеждали 3 най-вероятни риска за националната сигурност – положението в Косово и етническата омраза като източник за разширяване на конфликта в съседните райони; икономическата нестабилност в региона и заплахите за България; престъпността като източник на нестабилност.От направените заявления след заседанието от Юнал Лютфи, представител на ДПС, и на Румен Овчаров, представител на БСП, стана ясно, че външната политика на правителството е била подложена на остра критика от всички опозиционни партии.
Общо взето опозицията декларира:
1. Отхвърля решително идеята за разделянето на СР Югославия на 6 части на федеративен принцип, като много опасна за националната сигурност. Застава твърдо зад официално обявената от България позиция за ненарушимост на границите на Балканите и в подкрепа на резолюция 1244 на СС на ООН. По този проблем навярно премиерът Костов е трябвало да се оправдава, че не е подкрепял лансираната на срещата в Будапеща идея за разделянето на СР Югославия на 6 части.
2. Намира, че провежданата през 2000 г. от българското правителство външна политика не е нито последователна, нито балансирана.
3. Отхвърля като неприемливи опитите на премиера Костов да посредничи между албанците /Хашим Тачи/ и сърбите /Момчило Трайкович и владиката Артемие/ в Косово. Евролевицата одобрява внимателно тези опити като носещи авторитет на България в региона. ДПС смята, че никой не е упълномощил Костов да прави тези опити и с тях трябва да се заемат великите сили и международната общност.
4. Правителството трябва предварително да съгласува своята външна политика с опозицията, ако иска нейната подкрепа, а не да я информира за нея, след като тя вече е факт. Коалиционният партньор на СДС в правителството - БЗНС - Народен съюз, също подкрепя тази теза.
Съгласие на заседанието е имало по необходимостта от разчистването на Дунава и освобождаване на корабоплаването и по проектите в рамките на Пакта за стабилност.
Общо е било становището за опасността от увеличаването на напрежението в Южна Сърбия и необходимостта от решителни действия, за да не се допусне ескалация на напрежението там до състояние на нова война.
Забелязва се и известно разминаване между вижданията на президента Стоянов и тези на премиера Костов Президентът Стоянов твърдо подкрепя американския подход към СР Югославия на Милошевич, в който акцентът пада върху санкциите. Премиерът Костов акцентува върху мирните средства и диференцирани санкции. Той беше първият балкански лидер, който заяви, че санкциите не дават очаквания ефект и настоя за санкции, които ще засилят позициите на демократичната опозиция в Сърбия. Това виждане е много по-близо до политиката на ЕС в региона, отколкото до тази на САЩ.
На заседанието не са били обсъждани нито конкретни мерки, нито действия, нито са били взети някакви решения. Закономерно възниква въпросът за какво служи КСНС към президента и каква е реалната полза от него. Досега от всички проведени заседания, откакто президент е Стоянов, не е било постигнато съгласие между управляващи и опозиция по нито един важен за националната сигурност въпрос или по бъдещата външна политика. Самият Костов, който не смее да говори открито за посредническа мисия в Косово, навярно ще продължи своите усилия в тази насока. Наскоро в България ще пристигнат на посещение както Бернар Кушнер, така и Ибрахим Ругова. Както Стоянов и Костов, така и опозицията, добре разбират, че тези усилия носят известен авторитет и повишават значението на България в региона. Всички обаче добре разбират, че проблемите на Косово и СР Югославия могат да се решат единствено от СС на ООН и най-вече от Контактната група, за което намекват от ДПС и БСП.
Камен Минчев
28 март 2000, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени