РЯЗКА ПРОМЯНА В ТАКТИКАТА НА СДС ЗА МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ ПРЕЗ 1999 г.На 24.11.1998 г. в ежедневния бюлетин публикувахме решението на Националния съвет на СДС, което предизвика силно раздвижване както сред коалиционните партньори в ОДС, така и сред опозицията. Раздвижването беше предизвикано преди всичко от факта, че за местните избори през октомври,99 г. СДС ще се коалира не само със своите партньори от ОДС, но и с ДПС и Евролевицата. Изненадата дойде от факта, че само преди месец на 10-та Национална партийна конференция СДС реши да се търси коалиция с партньорите от ОДС само за парламентарните избори през 2001 г., но не и за местните избори. За местните избори конференцията реши СДС да се яви самостоятелно със свои кандидати и листи. Пак на конференцията с акламации под диригенството на Екатерина Михайлова ДПС и Евролевицата бяха обявени за врагове. Веднага възниква въпросът за причината за тази рязка промяна в тактиката за толкова кратко време, въпреки че през този период СДС спечели убедително изборите в Тополовград, където от 54 години са управлявали само комунистите и техните наследници.
Независимите наблюдатели веднага изтъкнаха сред причините за това решение желанието на СДС да изолира напълно БСП и да стимулира очертаващото се в нея разцепление. Това предположение, без съмнение, е вярно, но едва ли само това е целта на СДС и Костов.
Преди всичко Костов се стреми да запази и заздрави коалицията ОДС, преди настъпването на един много труден период за България. Вече близо година партньорите от коалицията ВМРО-СМД и ДП и БЗНС-Народен съюз настояват все по-настоятелно за подписване на ново споразумение, което да обхване не само парламентарните, но и местните избори.Досега СДС пренебрежително отказваше подобно споразумение. От ВМРО и Народен съюз открито заплашиха, че ще се явят на местните избори самостоятелно. Освен това двете партии искат значителен брой от новите 28 областни управители и много от зам.-управителите. Например, в предстоящите преговори със СДС Народен съюз ще иска 6 областни управители и множество зам.- управители. ВМРО ще иска местата на областни управители в Благоевград и Велико Търново и още 12 зам.-управители. БЗНС на Петко Илиев не уточнява исканията си, но определя, че те трябва да бъдат с половин човек повече от тези на БЗНС-Мозер. От БЗНС-Мозер очевидно не вярват в искреността на предложението на СДС и затова имат и резервен вариант. Те се обявяват рязко против коалиране с Евролевицата и в случай, че СДС отиде на такава коалиция ще излязат със собствени кандидати на много места. Народен съюз поддържа много добри отношения с ДПС и не е изключено коалиране по места, което не се изключва и от ДПС. Анастасия Мозер заяви за печата, че "Надявам се, че при подписването на предстоящето споразумение със СДС няма пак да си извиваме ръцете". Тя дори обвини СДС, че "се подиграват с формулата ОДС, че искат да узурпират цялото християндемократическо пространство".
През изминалия месец БСДП окончателно се раздели за пореден път. На конгреса на БСДП на Дертлиев във Варна на 22.11.98 г., както и на този на БСДП в Пловдив на Йордан Нихризов не беше отменено старото решение за коалиране със СДС. Това дава възможност и на двете организации да водят преговори със СДС. БСДП на Дертлиев вече декларира, че ще се обедини с ОБТ на Кръстю Петков и ще преговаря с Евролевицата. Те създадоха съюза "Социалдемокрация" и няма да се коалират нито с БСП, нито със СДС.БСДП на Нихризов навярно ще остане в ОДС, особено ако получи исканите няколко места за зам.-управители на области. Костов обяви, че ще преговаря с онази организация от БСДП, която съдът признае за легитимна. Всъщност той ще преговаря и с двете.
Много интересно положение се създаде в отношенията на СДС с ДПС и Евролевицата. Въпреки че заедно подписаха Декларацията за национално съгласие, отношенията на СДС с тях непрекъснато се влошаваха в продължение на година. Костов поставяше Доган и Томов сред най-опасните противници и ги обиждаше с различни епитети. ДПС и Евролевицата отдавна напуснаха "реформаторското мнозинство" и Евролевицата започна процес на сближаване с БСП. ДПС и Евролевицата направиха многократни заявления, че СДС отдавна не управлява демократично, а Костов налага авторитарен стил на управление. Костов и Доган направиха заявления, че не вярват в искреността на предложението на СДС. За Томов със сигурност може да се каже, че няма да се задоволи с трохи на местно равнище. Евролевицата ще вземе окончателно решение по въпроса на 19 декември, но още от сега Томов заяви, "че ние в общи листи със СДС няма да участваме". По информация от източници от СДС 60 - 70% от нейните местни организации добре си сътрудничат с Евролевицата.ДПС и Ахмед Доган дадоха ясно да се разберат две неща: не вярват в искреността на предложението на СДС и Костов и на местните избори ще се явят в рамките на учредения на 29 ноември Либерално-демократичен съюз. Вероятно в листите на съюза хората на Желев и Луджев да получат малко места, което ще предизвика известни търкания, но това няма да промени избраната насока за самостоятелно представяне на местните избори. Като възможен партньор за коалиране ЛДС сочи Евролевицата като тя също посочва тази възможност. Доган обяви, че не е изключено на много малко места / той спомена София и Пловдив/ ДПС да си сътрудничи със СДС. По интересен начин Доган представя новата тактика на СДС. Според него в момента БСП държи 180 общини в България. ДПС държи властта в 26 и може да се бори за 30, а в 60 има постоянна подкрепа. СДС държи 17 общини, но в 2/3 от тях властта е спечелена с подкрепата на ДПС. На политическия пазар остава да се спори за 120 общини, които ще бъдат зависими от съчетанието на политическите интереси с качествата на мажоритарните кадидати. Намерението на СДС е да одесетворят влиянието си по места и да покажат синя карта на България, както навремето е показала Клара Маринова. Според Доган "поради невъзможността на СДС да покрие този процент, сега изстрелва в пространството изкушаващи и странни оферти".
Към тези съображения трябва да се прибави и очакваната промяна в отношението на Германия към управлявашите в България. На 25.11.98 г. в-к "Труд" публикува интервю с Фридрих Рол - секретар на Партията на евросоциалистите. Той заявява: "Левите партии трябва да се концентрират как да обединят усилията си, гласоподавателите и членовете си за общи действия. Да оставят настрана персоналната ревност и амбиции и да се концетрират върху своята цел. А целта е отстраняването на политическия опонент Костов и неговото консервативно правителство". От ПЕС никога не са се изказвали толкова ясно и категорично отношението си към Костов и СДС.
Към времето на местните избори правителството ще трябва да събира и негативите от отхвърлянето на България от "втората вълна" от разширението на НАТО. Общо взето, се забелязва тенденция на намаляване на подкрепата на Запада за правителството на СДС.
По всяка вероятност сред причините за промяната в тактиката на СДС е и много тежката обстановка, която ще се създаде през пролетта на 99 г. след една тежка зима и особено след затварянето на много губещи предприятия и значителното увеличаване на безработицата.Най-тежко тя ще бъде почувствана в смесените райони, където няма никакви алтернативи за намиране на работа. В този контекст за СДС е много важно да се договори с ДПС. В случай, че отношенията с ДПС продължават да се изострят, изборите ще минат с висок градус на напрежение, което от смесените райони ще се прехвърли и в цялата страна. Предизборната борба ще придобие апокалипничен, а не оптимистичен вид, както желае правителството.
Голямата цел на Костов и СДС е с промяната на тактиката да постигне мултиплициращ се ефект. От една страна да заздрави собствената коалиция, а от друга, да не позволи да се образува единен фронт срещу СДС, а така също да не позволи да се създаде стабилна социалдемократична алтернатива. Засега нито една от партиите в опозиция не желаят коалиция нито със СДС, нито с БСП. Управлението на СДС е силно политизирано и подчертано партийно. Това катализира обединяването на партиите и коалициите срещу него. Все още не е сигурно, че СДС окончателно се е ориентирал към едно по-гъвкаво и умерено управление, което ще му позволи да изкара целия си мандат. Досега с твърда партийна и остракираща опонента политика нито едно правителство след 1989 г. не може да изкара целия си мандат.
К.И.
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени