БАЛАНС НА СИЛИТЕ ПРЕДИ МЕСТНИТЕ ИЗБОРИ ПРЕЗ ОКТОМВРИ
Месец и половина преди местните избори вече могат да се направят някои констатации и изводи за избраната тактика и стратегия от основните политически сили в голямата игра. Предварително двата колоса - СДС и БСП, бяха обявили и дадоха да се разбере, че ще възприемат максимално гъвкаво поведение, за да се сформира коалиция, която да постигне убедителен успех. На практика обаче и СДС, и БСП се ориентираха към твърд и безкомпромисен вариант за налагане на своите кандидати. СДС наложи този подход както към БЗНС - Народен съюз /БЗНС-НС/, така и към ВМРО. Отношенията с ВМРО, който е коалиционен партньор в ОДС, станаха много деликатни и крехки. Вследствие на неотстъпчивостта на СДС, ВМРО ще се яви в 20 общини в съюз с БЗНС - НС, а в 42 общини ще се яви със собствени кандидати за кметове и общински съветници от 7 области в страната. От ВМРО се оплакаха публично, че СДС ги рекетира и обявиха, че формулата ОДС не работи вече. Колкото повече се изяснява обстановката, толкова по-ясно става, че общините, в които СДС ще се яви заедно с всички коалиционни партньори от ОДС, все повече намаляват. Демонстрираният досега от СДС твърд подход, самонадеяност и високомерие могат да донесат негативни резултати на СДС.Особено, ако към тях се прибави фарсът с ликвидацията на мавзолея на Г. Димитров. Взривяването на мавзолея беше замислено като знак на бързо и решително скъсване с комунизма, а се превърна в седемдневно ходене по мъките.
Паралелно в БСП вървеше същият процес. Благодарение на възприетия твърд подход не можа да се сформира нито обединена опозиция, нито обединена левица. БСП се регистрира самостоятелно без коалиционните си партньори в парламента и ще се яви самостоятелно в 95% от общините в страната. Според непотвърдена още официално информация коалиционните партньори на БСП - ПК "Екогласност" и БЗНС "Ал. Стамболийски", ще се коалират със Зелената партия и още някои комунистически формации. На много места и особено в големите градове кандидатите на БСП формално кандидатстват като независими и под името им следва дълъг списък от партии, които ще ги подкрепят, а в Русе кандидатът на БСП се подкрепя и от монархисти.
Не се състоя и обединение на левицата. То се провали първо в София след поредица от водевилни изпълнения, а след това и в провинцията. На изборите левицата ще върви по две писти - БСП по своята социалистическа, а Съюз социалдемокрация /ССД/, Евролевицата, БСДП на Дертлиев и ОБТ на Кр. Петков - по социалдемократическа писта. ССД издига свои кандидати в 120 - 130 общини.
Все пак на редица места като Русе, Бургас, Търново и др. се стигна до обединение на цялата опозиция. В Стара Загора всички леви сили плюс либералите застанаха зад монархиста от "Царство България". В повече от 20 общини местните организации на БСП са в коалиция със ССД и преди всичко с Евролевицата. В Плевен се обединиха всички опозиционни либерални партии и експрезидентът Желев заяви, че това е ново начало. ДПС със сигурност ще спечели самостоятелно в повечето от 25 общини. На други места ДПС действува с коалиционните партньори от ЛДС или със ССД.В Стара Загора е възможно да подкрепи кандидата на БСП. С неуспех завършиха преговорите със СДС, още повече, че активно се включи в предизборната борба подкрепяното от СДС алтернативно Национално двежение за права и свободи на Гюнер Тахир, където са отцепниците от ДПС и върли противници на Ахмед Доган. Има общини като Пловдив, където ДПС ще подкрепи кандидата на ВМРО и до подобни неочаквани коалиции навярно ще се стигне и на други места, особено в Западните Родопи.След поредица от шумни скандали и разправии се разпадна БББ. В момента абравиатурата БББ се защитава само от медийните изяви на лидера Жорж Ганчев, който е вече човека - партия. Успешно се включи в политическата игра новото двежение Гергьовден, което предизвика шумни скандали за корупция. То ще участва само в борбата за общински съветници и на повечето места действа в коалиция с Евролевицата. Навсякъде се води люта борба за налагане на собствени кандидати сред коалиционните списъци за общински съветници, които ще избират кметовете и ще решават голяма част от общинските проблеми.
Изводи:
1. Колкото по-ясно ставаше, че няма да има нито обединена опозиция, нито обединена левица, толкова по-твърд и неотстъпчив ставаше в преговорите с коалиционните си партньори СДС. В БСП не можаха да преодолеят омразата и ненависта към "ренегатите" и "предателите" от Евролевицата и към социалдемокрацията въобще. За преодоляването на този момент не можаха да помогнат и посредниците от западноевропейската социалдемокрация и по-конкретно от ПЕС.
Независимо от всички заявления и декларации както СДС, така и БСП предпочитат и налагат двуполюсния политически модел. Същевременно трябва да се отбележи, че въпреки всички усилия, досега трети мощен политически център в страната не можа да се реализира. Усилията на Евролевицата, ДПС и ЛДС на експрезидента Желев в тази насока са без особен резултат.
2. Настоящите избори вече нямат нищо общо с традиционното делене по идеолигически принцип. Господства груб меркантилизъм, съпроводен от тънки сметки и задкулисно договаряне за важни постове в общинския съвет или облагодетелстване на определени фирми в случай на победа. Води се разгорещена борба за кокала, който значително е изтънял. Коалиране на социалисти от БСП или на социалдемократи с монархисти вече не е изненада. Не е изненада и коалирането на националистите от ВМРО с етническата ДПС. На втория тур трябва да се очакват още по - невероятни комбинации и подмолни съюзи.
3. Като се има предвид, че изборите ще се проведат в обстановка на увеличаване на безработицата и спадане на доверието към правителството, може да се допусне, че опозицията ще спечели в 60% от общините, което няма да промени коренно обстановката в страната.
Камен Минчев
30 август 1999, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени