ДОГАН ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ОДС
В настоящия момент всички партии в България и най-вече управляващите трескаво се подготвят за изборите за местна власт през 1999 г. ДПС с лидер Ахмед Доган ръководи 26 общини, има 600 селски кмета и около 1000 общински съветници. В началото на юли премиерът Костов неочаквано заяви, че за местните избори догодина е възможна коалиция с ДПС. Тази възможност беше потвърдена от публични декларации след това на Екатерина Михайлова - председател на парламентарната група на ОДС и на Йордан Соколов - председател на парламента. В няколко поредни статии и интервюта в печата Ахмед Доган решително отхвърли подобна възможност и същевременно изложи становището си за управлението на ОДС.
Според Доган "логиката на Режима на Костов по необходимост предполага централизация на властта вместо нейната задължителна децентрализация. Вместо да даде приоритет на гражданското общество Режимът на Костов се реализира като силна държавна власт, която не само определя правилата и пространството на правата и свободите на човека и гражданското общество, но и ги "изяжда". Вместо да дерегулира икономиката и масмедиите Режимът ги превръща в централизирани държавно-партийни инструменти за постигането на определени политически и партийни цели…Вместо децентрализацията на властта да се съчетава с даването на максимална свобода на общините и на местното самоуправление, защото това е реално овластяване на всеки гражданин, държавно-партийният режим на Костов умува над варианти за назначаването на кметовете, което може да лиши над 2 мил. и половина граждани на страната от избирателно право на местните избри и по такъв начин да посегне върху правата и свободите на основния суверен - избирателя".
Според Доган "След новото окопаване на корупцията сред управляващите е ясно, че темпоритъмът на реформата се забави и е на път да забуксува на едно място. От друга страна техниките на приватизация се превърнаха в стратегия за изграждане на партийна средна класа като икономическа инфраструктура на СДС. Целта е елиминиране, асимилиране и ликвидиране на противниците на Режима".
Доган заявява, че ДПС няма интерес правителството да бъде свалено, а да направи реформата и "да изпие чашата до дъно". След това правителството ще се провали на местните избори, а след това и на парламентарните. Той категорично отхвърля възможността за сътрудничество със СДС: "Всички илюзии за сътрудничество се изпариха. Това беше цената на нашите взаимоотношения. Във всички общини, в които подкрепихме СДС, 2/3 от кметовете са сини, само в Котел ни отпуснаха един зам.-кмет. Всичко беше изградено на база лъжи, на база обещания, а после… "Ойюн битти" казват нашите хора. Играта свърши!".
Ахмед Доган е убеден, че без подкрепата на ДПС СДС ще загуби 2/3 от общините. През 1999 г. ДПС ще се бори не само за Кърджали, но и за "Силистра, Разград, Русе, Шумен… В цяла Североизточна България се задава нова перспектива".
За себе си Доган отбелязва: "Аз вече съм на тавана на своите възможности като лидер. В България - толкоз. От последните 9 години аз останах едва ли не единственият действащ политик от първата вълна. Аз никога няма да бъда премиер, никога министър, никога президент. И знам, че не трябва да бъда. Друг е въпросът, че в една нормална държава това не трябва да бъде така".
След Александър Томов - лидер на Еврлевицата и Ахмед Доган споделя становището, че в България СДС се превръща в нова партия-държава, като напълно повтаря опита на БКП и БСП. СДС се е превърнала в строго йерархизирана партия, членството в която вече става с 2 поръчители. Прилагат се същите методи като в БКП както за членство, така и за управление.
Неудобните в СДС бяха изхвърлени или елиминирани чрез различни "вътрешни избори" или трикове, а местата им заеха хора, които са предани на Костов. СДС завоюва отрасли, постове, значителни сфери на влияние, но загуби подкрепата на професионалистите, като същевременно катализира обединяването на опозицията и увеличи значително броя на разочарованите.
23 август 1998
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени