44-ТИ КОНГРЕС НА БСП – ИЗВОДИ И ОЧАКВАНИЯ
На 6–7 май се проведе 44-ия конгрес на БСП, който се очакваше от всички с голям интерес. На него не стана нищо сензационно или скандално. БСП прие твърдо курс към НАТО заради възможността, която дава този курс за поемане на властта, и не се разцепи. Тази цена е готова да заплати и преобладаващата част от твърдия електорат на БСП, въпреки че прави това ръмжейки и скърцайки със зъби. Георги Първанов се наложи убедително като лидер, който желае да реформира партията, отделяйки я от нейното комунистическо минало, и да я приобщи към западноевропейската социалдемокрация. Затова на конгреса бяха поканени управляващата СДП от Германия, а не бившите комунисти на Гизи. Затова не беше поканена и Социалистическата партия на Милошевич в СР Югославия.
На конгреса беше дадена ясна и категорична заявка за властта, която същевременно показа, че в момента БСП не е готова да поеме тази власт. Вотът на недоверие, който внася БСП след конгреса, ще даде възможност на партията в непосредствения период от 6 месеца да се подготви сериозно за поемане на властта. Основната вътрешнополитическа линия на конгреса беше "всички срещу СДС". БСП и Първанов дадоха недвусмислено да се разбере, че са готови да управляват с всички леви партии – БСДП, ОБТ, Евролевицата и най-вече с ДПС на Ахмед Доган.
Изказването на Доган се очакваше с най-голям интерес, а той категорично заяви, че е готов да управлява с БСП при известни условия. Едно от най-важните негови условия – интеграцията в НАТО, БСП прие на конгреса. Въпреки това, не трябва да се приема, че при промяна на обстановката и условията, ДПС и Доган не биха променили своя курс и декларирана готовност за управление с БСП. В документите на конгреса не е маркирано, че основната цел е връщането във властта, но това е направено по тактически съображения, за да няма разминаване между цел и действителност.
Във вътрешнополитически план БСП не предложи очакваната от обществото и електората на партията алтернатива на сегашното управление. Първанов заяви, че ще продължи структурната реформа и приватизацията. Към това той прибави обещанието, че ще се намали значително корупцията и социалната цена на прехода. Намаляването на социалната цена на прехода фигурираше като цел и на предходния конгрес, но завърши с катастрофата през февруари 1997 г. И сега няма никаква индикация как ще се постигне това, с каква стратегия, тактика и конкретни мерки. Ако БСП не представи ясна и изпълнима алтернатива на управляващите, твърде е възможно част от нейния електорат да се въздържи да гласува.
Вътрешнопартийната борба между идейните течения и фракциите беше туширана и замазана. "Открит форум" на Премянов се противопостави на основната линия по редица въпроси, но накрая даде положителна оценка на работата на конгреса. От "Открит форум" няколко от известните личности влязоха във Висшия съвет. Александър Лилов беше избран във Висшия съвет с повече гласове от Първанов. Лидерът Първанов показа, че значително е напреднал в усвояването на апаратните игри и предварителната режисура, но въпреки това далеч отстъпва от умението на ръководството на СДС в тази насока, демонстрирано на последната национална конференция.
Бавно и много трудно БСП се социалдемократизира. Партията не се е разцепила досега, но губи свои привърженици. При бъдещите избори БСП със сигурност ще загуби онези свои привърженици, които са убедени противници на НАТО. Възможно е БСП да загуби и част от онези привърженици, които са твърдо убедени, че страната трябва да се развива по път, който да е коренно различен от поетия от сегашното управление.
Конгресът е успех за БСП защото нейната роля, място и значение бяха приети и одобрени от всички важни леви партии и от Ахмед Доган. От гъвкавостта, която ще покажат БСП и Първанов през следващата една година за спечелване на съюзници, до голяма степен ще зависи кой ще управлява България.
Камен Минчев
15 май 2000, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени