БСП Е НА ПЪТ ДА ПРИЕМЕ НАТО На 18 януари зам.-председателят на Парламентарната група на БСП Румен Овчаров заяви следното в интервю за в. "Пари": "Явното ни отрицание на НАТО трудно би ни спечелило привърженици на Запад… Въпросът е можем ли да управляваме, при положение, че декларираме негативно отношение към САЩ, Германия, Франция, Гърция, Турция… С кого ще управляваме? Това не означава, че трябва да затворим вратата към Русия. Но ще трябва да мислим за някакъв вариант за преформулиране на отношенията си."
Поставянето на толкова деликатния и опасен за единството на БСП въпрос по толкова ясен и категоричен начин показва преди всичко, че БСП наистина се готви да се наложи на следващите парламентарни и президентски избори.
След заявлението на Овчаров още на другия ден реагираха противниците на НАТО в БСП. Красимир Премянов, лидер на фракцията "Открит форум" в БСП, декларира, че гаранции за националната сигурност трябва да се търсят в "Партньорство за мир" и в създаващата се европейска колективна система за сигурност. Въпросът за НАТО трябва да се реши чрез референдум. Той не приема налагането на политика "отгоре на долу" и предлага "събранията по време на сегашната отчетно-изборна кампания да се превърнат в своеобразен референдум за избор на социалистите за модела на националната сигурност и отношенията с НАТО".
Проф. Минчо Минчев, лидер на фракцията "Марксическа платформа", заяви: "Всички усилия на Първанов и на неговото обкръжение са да се направи един удобен конгрес, през който да мине всичко. Но тава ще доведе със сигурност до разцепление."
Проф. Чавдар Кюранов, лидер на фракцията ОСД, който дълги години настоява за неутралитет на България, каза: "Винаги се пита за НАТО или против. Дилемата е за НАТО или неутралитет. Дори Русия да влезе в НАТО, което е твърде малко вероятно, или САЩ да излязат от НАТО, което е още по-малко вероятно, България трябва да бъде неутрална".
Прави впечатление, че всички от БСП, когато поставят въпроса за НАТО, винаги го свързват и с Русия.
Публична тайна е, че лидерът на БСП Георги Първанов и ръководството на партията са за интеграцията на България в НАТО. Засега няма официална позиция на БСП по въпроса, но казаното от Овчаров е недвусмислена индикация, че въпросът ще бъде поставен на предстоящия 44-и конгрес през месец май. Георги Първанов е избрал тактиката "с малки стъпки към голямата цел". Засега открито са се обявили в полза на приемането на НАТО само от Генералското движение от БСП. Трудностите идват от опасенията, че БСП ще загуби своя твърд електорат и партията ще се разцепи. Като противници на НАТО в БСП се очертават кръгът около Александър Лилов (Стратега), "Марксическа платформа" и по всяка вероятност "Открит форум".
В полза на НАТО решително се обяви лидерът на младежката организация на БСП Владимир Владимиров, който пръв повдигна този въпрос в печата.
Предимствата за БСП от приемането на НАТО са безспорни:
- ще обезсили основния коз на СДС относно настоящата и бъдещата ориентация на страната в рамките на Европа, а така също и по въпроса за легитимността на връзките със Запада;
- ще изостави нереалистичния и несериозен възглед, че България може да се интегрира в ЕС и да получава заеми от МВФ, без да иска да стане член на НАТО; ще се раздели с илюзията, че може да намери допълнителни гаранции за националната сигурност извън НАТО в рамките на европейската система за колективна сигурност;
- ще се възприема много по-сериозно и с по-голяма готовност в Европа като партия, която ще продължи настоящата стратегическа линия на интеграция в ЕС и НАТО;
- ще бъде приета с готовност от западноевропейската социалдемокрация и ще може да разчита на членство в Социнтерна;
значително ще увеличи шансовете за обединение на левицата в България и даже да я оглави;
- ще покаже, че реалистично и отговорно може да оценява националните интереси и да ги защитава, когато е необходимо, независимо от загубата на електорат.
В случай че БСП приеме интеграцията на България в НАТО на своя конгрес, това ще бъде една много силна и навременна стъпка с оглед на очертаващата се възможност в края на 2000 г.да се стигне до нова конфронтация между Русия и САЩ. По-вероятно е БСП да приеме НАТО, но с една "мека" декларация, в която ще бъде упоменато значението на Русия и на връзките с нея., но НАТО ще стои като безспорен приоритет. Не трябва да се очаква непременно разцепление в БСП, ако се приеме НАТО. Нито една от фракциите, които се обявяват против НАТО, не желае да напуска БСП и да се откаже от предимствата, които дават членството в БСП. В случай, че на конгреса възникнат големи трудности, не е изключено ръководството на БСП да постави въпроса за признаване и приемане на формиращата се в момента обща отбранителна политика на ЕС като междинен вариант към приемането на НАТО.
Правилна е и тактиката, която е избрал Първанов.Твърдият електорат на БСП се нуждае от ясни и убедителни обяснения, а не от обругаване и оплюване. Не е вярно твърдението, че всички от твърдия електорат не подлежат на промяна. Сред него има много хора, които вече ясно виждат, че в България времето работи в полза на НАТО, а не на Русия.
По всяка вероятност спорът в БСП между противниците и привържениците на НАТО ще бъде решен от прагматиците около Георги Първанов, които вече открито заявяват, че ако БСП желае да управлява, трябва да приеме интеграцията на България в НАТО. Този аргумент всеки в БСП може да разбере, защото националният интерес диктува именно такава позиция.
Камен Минчев
24 януари 2000, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени