РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ПОСЕЩЕНИЕТО НА ПРЕЗИДЕНТА СТОЯНОВ В ГЕРМАНИЯ НЕ СА УТЕШИТЕЛНИ
Завършилото наскоро 3-дневно работно посещение на президента Петър Стоянов в Германия вместо да реши, предизвика редица въпроси, чиито отговори трябва да се намерят бързо. Целта на посещението най-общо може да се определи като продължаване на линията на Стоянов и правителството да трансформират Германия в един от най-важните за България адвокати за нейното членство в НАТО и ЕС и да провокира бързо увеличаване на германските инвестиции в България. Президентът Стоянов се срещна с баварския премиер Едмунд Щройбер, с представители на бизнес средите и със своя колега Йоханес Рау.
Икономическата страна на двустранните отношения беше много откровено и директно изложена пред Стоянов при срещата му със Сдружението на търговско-промишлените палати. Изтъкнато беше, че ако България желае германски инвестиции и чувствителна подкрепа, тя трябва да направи решителни промени в следните насоки: банковата система да стане много по-ефективна и гъвкава; да се започне ожесточена борба с корупцията и бюрокрацията; политиката в промишлеността да стане пазарна; да се обърне много по-голямо внимание на средните и малки предприятия; да се намалят високите данъци. От страна на немските бизнесмени е бил изразен особено силен протест и негодуване срещу намерението на българското правителство да въведе 20% ДДС в туризма.
Като полууспех може да се определи посещението на Стоянов в концерна "Сименс", който ще модернизира пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", но от там се оплакаха, че "напоследък делегацията на НЕК нещо се губи" и няма с кого да преговарят. С отпуснатите от ЕС 212 млн. долара "Сименс" желае да пристъпи към работа още през това лято.
От посещението стана ясно, че Германия не се е отказала от своята идея за превръщане на България в икономически център на Балканите, но това може да стане, само ако България промени хода и насоката на реформите. Нито Щойбер, нито Рау се ангажираха с нещо по-конкретно по въпроса за визовия режим и интеграцията на България в ЕС. Щойбер само заяви, че Германия ще подкрепя активно всичко, което "Сименс" ще направи в България.
Седмица преди посещението на президента Стоянов в Германия, там беше вицепремиерът Петър Жотев. Той разговаря с редица министри и зам.-министри, но не беше приет от канцлера Герхард Шрьодер, който обаче намери време, за да разговаря по същото време с лидера на БСП Георги Първанов. Сега и президентът Стоянов също не можа да разговаря с германския канцлер. Официално той можа да разговаря само с християндемократа Едмунд Щойбер, който е един от най - сериозните претенденти за канцлерския пост от християндемократите. Създава се впечатление, че двустранните отношения започнаха да се развиват на междупартийна основа.
Президентът Стоянов ясно разбра както откритата критика, така и направените намеци в Германия. Още при пристигането си на аерогарата той се обърна директно към премиера Костов с призив за незабавни действия срещу корупцията на най-високо равнище. Преди неговото обръщение, пак от Германия, ексвътрешният министър ген. Богомил Бонев започна своята серия от скандални разкрития за корупция във висшите ешелони на властта. Той директно призова Костов да подаде оставка.
Няма никакво съмнение, че през следващите месеци в разразилата се компроматна война около корупцията в България, името на Германия отново ще бъде споменавано.
Камен Минчев
24 април 2000, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени