СТАНОВИЩЕТО НА БЪЛГАРСКАТА ЕВРОЛЕВИЦА ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРАВИТЕЛСТВОТО НА ИВАН КОСТОВ
От различни заявления, декларации и най-вече от интервюта в медиите на лидерите на Българската Евролевица /БЕЛ/ може да се дефинира накратко нейното становище относно управлението на правителството на ОДС, ръководено от Иван Костов. Според БЕЛ има два начина за управление на страната в условията на валутен борд. Единият е чрез колкото се може по-голяма партийно-държавна централизация, който е избрал Костов и неговото правителство. При този подход цялата икономика се поставя под все по-затягащ се тяснопартиен контрол. Вторият път е социалнодемократично-либералната алтернатива, при която се предоставя по-голяма свобода на частния бизнес, изграждат се свободни икономически зони, а цялата икономика се либерализира. Такъв именно подход предлага БЕЛ като алтернатива на управляващите.
Според БЕЛ в страната е налице релефно очертаваща се тенденция за осъществяване на личен режим на Иван Костов. Явно е желанието на правителството да наложи централистичен режим на власт, при който съществува един център на властта, на който е подчинена цялата икономика чрез механизмите на партийната власт, чрез политическите уволнения и назначения, чрез установяването на контрол над съдебната власт, парламента и медиите. При този режим следва да се очаква премахване на разделението между властите. Ако правителството продължава да върви по този път, ще последва значително ограничаване на свободата на словото, поставяне на местното самоуправление под контрол чрез назначаването на кметовете и даване на неограничена власт на бюрокрацията над частния бизнес. Подобен тип държава не е силна, както я определя Костов, а силова.За 1 година над 31,000 души са сменени в администрацията като по този начин управляващите се стремят да поставят свои хора навсякъде. Това е красноречив факт за появата на нова партия-държава или държава-партия.
БЕЛ окончателно изостави т.нар. "реформаторско мнозинство", защото Иван Костов го схваща като начин той да си прави реформите както си знае, а ролята на другите е сведена само до ръкопляскане.
След изборите от април 1997 г. БЕЛ извървя сложен и изпълнен с колебание път. В началото БЕЛ се надяваше, че в рамките на "реформаторското мнозинство", което подкрепяше правителството по всички важни за страната въпроси, ще може да получи достъп до въжните решения и до някои важни постове в държавата и икономиката. През есента на 1997 г. БЕЛ разбра, че всякакви надежди в тази насока са напразни и започна все по-често да действува в парламента и извън него като твърдо противопоставяща се опозиция. По някои въпроси БЕЛ все още действува като конструктивна опозиция, стремяща се да бъде коректив на властта. Такива са все още действията на БЕЛ по въпросите на сигурността и външната политика. И в тази област обаче се очертава тенденцията за ясно противопоставяне на управляващите.
Същевременно БЕЛ предприе активни действия в две насоки. По първата насока БЕЛ реализира тясно сближаване с ОНС и преди всичко с ДПС на Ахмед Доган. По този начин формално беше реализирана идеята за оформяне на социалдемократическо-либералната алтернатива, без да се стига до създаването на партийна коалиция с ДПС. Това сближаване предшествува по време активната дейност на БЕЛ в лявото политическо пространство, където предстоят трудни преговори с БСДП на Петър Дертлиев, с ОБТ на проф. Кръстьо Петков и с БСП на Георги Първанов. Целта е да се сформира социалдемократическо обединение начело с БЕЛ, от една страна, а от друга - да се образува широк антиправителствен фронт, в който БЕЛ ще бъде трансмисията между социалдемократи и либерали. Крайната цел е да се спечелят следващите парламентарните избори като се нанесе тежко поражение на ОДС.
БЕЛ е партия във възход, но засега този възход явно не е достатъчен, за да може със сигурност да се прогнозира успех на нейния стремеж да ръководи и обединява опозицията в България. В току-що завършилите избори за местна власт в новата община "Родопи" в трите града Стамболийски, Кричим и Перущица БЕЛ успя да спечели само едно място за общински съветник.
КИ
6 юни 1998
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени