БЪЛГАРСКИ ОЧАКВАНИЯ ОТ ПОСЕЩЕНИЕТО НА БИЛ КЛИНТЪН
Няма никакво съмнение, че България очаква много от посещението на президента Клинтън. За първи път в българската история американски президент ще посети страната. До 1989 г. България не беше посетена даже от държавен секретар на САЩ. В Турция Клинтън беше посрещнат с почести, но и с протести. В Гърция се стигна до еуфория на антиамериканските чувства и Клинтън трябваше да съкрати посещението си. България се подготви да превърне посещението му във всенародно тържество, което да бъде в ярък контраст с посрещането в Турция и особено с това в Гърция. Една от причините за избора на този сценарий са големите очаквания от посещението. Те са съсредоточени в две основни области
I. Търговско-икономическата и финансова област.
1. В тази област от българска страна ще бъде изтъкнато, че България е постигнала много по пътя на реформата към пазарна икономика, но цената на този успех е много висока - масова безработица и ужасяваща бедност, която заплашва постигнатата стабилност. В този контекст ще се иска икономическа и финансова помощ преди всичко под формата на инвестиции. От българска страна дебело ще се подчертае последователната и твърда позиция на България по време на войната срещу Югославия и загубите, които България продължава да понася. На Клинтън ще се даде да разбере, че България очаква много повече от подарените досега 25 млн. долара за платежния баланс и облекчения петгодишен митнически режим за българските стоки, защото загубите от войната срещу Югославия са много по-големи.От българска страна ще се иска помощ под формата на инвестиции, която да е адекватна на обявената вече от ЕС помощ. Със сигурност може да се каже, че подобна помощ САЩ няма да отпуснат, но най - вероятно ще се стигне до по-бързо увеличаване на инвестициите на фирми от САЩ в България, ако американското правителство ги гарантира.
Възможно е САЩ да поемат ангажимент да помогнат на България да уреди задълженията си към страните от Парижкия клуб на базата на схемата за размяна на дълг срещу собственост в приватизиращите се предприятия.
Могат да се очакват и обещания на Клинтън за ускоряване на работата по проекта АМБО за петролопровод от Бургас до Фльора, но след като се подписа договорът за Баку - Джейхан в присътвието на Клинтън, вероятността за реализирането на този проект е много малка.
От българска страна ще се поиска от Клинтън по-голямо разбиране и съдействие както по въпроса за разчистването на река Дунав, така и за втория мост на Дунав при Видин - Калафат. Най-вероятно е и в двата случая Клинтън да обещае да разгледа въпроса по-внимателно.
2. В тази област България ще получи от САЩ една значително по-голяма помощ от досегашната (300 млн. дол. за десет години), но в никакъв случай няма да се стигне до обрат, какъвто САЩ направи по отношение на Полша, като й опрости дълг от 8 млрд. долара.
II. Военно-политическата област.
И тук очакванията на България са много големи. По време на войната срещу Югославия, България не само застана твърдо срещу Милошевич, но даде съществен принос за нейното успешно зъвършване според сценария на НАТО. Ако България не беше забранила руските полети, със сигурност може да се каже, че руската акция на летището в Прищина щеше да зъвърши по друг начин и положението в Косово щеше да бъде друго. Това се признава както от САЩ, така и от НАТО. Ето защо исканията на България ще звучат много убедително. Още повече, те са насочени към бързата интеграция на България в НАТО. Това на първо място ще поиска България и по всяка вероятност ще получи обещание за политическа и дипломатическа подкрепа.
От българска страна ще се поиска и навярно ще се получи в определена степен помощ в модерно въоръжение и техника при преференциални условия. Много сложен ще бъде въпросът около българското искане за военни бази на НАТО и САЩ в България. Това искане ще бъде направено в контекста на жизнено важната за България необходимост за гарантиране на националната сигурност. В условията на съществуващата балканска несигурност българската армия е в състояние на колапс, защото тя рязко се съкръщава и се привежда в съответствие с исканията на НАТО.
Може да се предположи, че България ще поиска писменна гаранция за своята сигурност, която да надхвърля гаранциите по "Партньорство за мир", докато стане редовен член на НАТО. В този смисъл искането за бази на НАТО в България от една страна ще гарантира твърдата ангажираност на страната с НАТО, а от друга, ако на България не се дадат допълнителни писмени гаранции, то наличието на бази на НАТО ще бъде също гаранция, че НАТО няма да изостави България в трудни моменти. Допълнителен аргумент в полза на България е нейното очевидно превръщане в балкански център на борбата срещу Милошевич и в координатор на усилията на демократичната опозиция в Сърбия. Трябва да се очаква, че и в тази област България ще получи нещо, но е много трудно да се каже точно какво и най-вече колко.
За да продължат успешно реформите в България в условията на стабилност, тя спешно се нуждае от значителна икономическа и финансова помощ като се гарантира нейната сигурност. САЩ и ЕС са силно заинтересовани от стабилна и просперираща България. Затова САЩ ще отпуснат както икономическа, така и военна помощ на България, въпреки че тя не стои в сферата не нейните жизнено важни интереси.
Камен Минчев
22 ноември 1999, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени