ПОЛИТИЧЕСКИЯТ ПАСИАНС В БЪЛГАРИЯ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА ПРЕДИ ИЗБОРИТЕ ЗА МЕСТНА ВЛАСТ
През октомври 1995 г. Демократичната левица /БСП/ спечели силно впечатляваща победа на изборите за местна власт в България. От 255 общини БСП спечели 196. ДПС спечели в 26, а СДС и Народен съюз в общо 15 кметства. СДС спечели обаче в София, Варна, Пловдив, Габрово и Стара Загора.
За местните избори през октомври 1999 г. може със сигурност да се каже, че БСП в никакъв случай няма да повтори резултата от 1995 г. За БСП ще бъде от изключителна важност да запази властта си поне в 50% от общините. Ако не се постигне този резултат, може да се предположи, че лидерът Георги Първанов и сегашното ръководство ще бъдат сменени. От "Открит форум" на Премянов и "Марксическа инициатива" на проф. Минчев отсега поставят остро въпроса за смяната на ръководството и квалифицираха Първанов като "полуполитик". За Първанов най-важната цел е да не се позволи на СДС да спечели повече от 50% от кметските места. Той залага на формулата "Всички срещу СДС" и полага големи усилия за формиране на широка коалиция срещу СДС. Подписани бяха редица споразумения за единодействие между БСП, Евролевицата /БЕЛ/ и Съюз "Социалдемокрация" /ССД/, който включва Българската социалдемократическа партия /БСДП/ на Дертлиев и Обединения блок на труда /ОБТ/ на проф. Кръстю Петков. Взаимодействието в практиката е много трудно и изпълнено с много противоречия. Засега е най-вероятно преди изборите да се стигне до взаимодействие без да се оформя коалиция между левите партии. По време на кризата в Косово се констатира сближаване на БЕЛ и ССД с БСП и увеличаване на противопоставянето на СДС. БЕЛ и ССД си сътрудничат добре с ЛДС на експрезидента Желев и Ахмед Доган. Забелязва се и подобряване на атмосферата между ДПС и БСП, но за единодействие засега не може да се говори. Общо взето, опозицията в България е слаба както в парламента, така и извън него. Няма запомняща се инициатива или действие. Изработената след много отлагания обща програма за алтернативно управление не направи впечатление в обществото. Продължава да има големи търкания както вътре в партиите от опозицията, така и между тях.
Все повече вниманието на медиите и специалистите се насочва към ДПС на Ахмед Доган. След като в продължение на година и половина СДС направи всичко възможно да компрометира Доган и да разцепи ДПС, сега СДС полага максимални усилия да върне ДПС в ОДС и с негова помощ да спечели изборите. Югокризата сближи ДПС със СДС и подобри атмосферата между тях. След като премиерът Костов открито представи на вниманието на Европа "българския модел за етнически мир" като най-подходящ за Балканите, за СДС сближаването с ДПС става императив. От дадените от Ахмед Доган интервюта през юни може да се направи извод, че той и ДПС едва ли ще се върнат в ОДС и няма да участвуват в коалиционно правителство със СДС. ДПС на Доган ще се бори заедно с партньорите от ЛДС за разрушаване на двуполюсния модел в политиката, което ще рече, че ще се стремят към предпочитаната роля на "балансьор", от чието поведение ще зависи живота на всяко едно правителство и партийна коалиция. Досега Ахмед Доган се е изявявал като като трезво мислещ и пресмятащ политик, който рядко греши в сметките си. По всяка вероятност на изборите ДПС ще спечели самостоятелно около 30 общини, а в над 60 той има подкрепа от 5 до 25%. За тях ДПС ще се пазари и ще иска повече места за свои общински съветници. В тези общини ДПС може да спечели в коалиция със СДС или с някоя от партиите от опозицията в зависимост от случая. Най-тясно ДПС ще сътрудничи с ЛДС без обаче да става "ракета - носител" за нито една от партиите в ЛДС. Доган изрично отбеляза на няколко пъти, че вече няма да подарява гласове. Макар и трудно, не трябва да изключва и възможността за взаимодействие на някои места на ДПС с БСП.
Целта на СДС е не само да спечели в повече от 50% от общините, но и да не позволи на БСП да спечели в повече от 50% от тях. СДС са съгласни всеки друг да спечели, но не и БСП. В настоящия момент СДС се стреми да укрепи взаимодействието вътре в ОДС и същевременно да не позволи на опозицията да се обедини здраво. На изборите СДС ще приеме сътрудничество със всички партии с изключение на БСП. За укрепване на единодействието вътре в ОДС от СДС бяха направени много отстъпки. СДС се отказа от първоначалното си намерение да се назначават кметовете на малките селища, изборите да са в един тур, партиите и коалициите да се регистрират централно и намаляването на броя на общинските съветници. От тези намерения СДС се отказа преди всичко защото срещу тях се обявиха остро коалиционните партньори от Народен съюз и ВМРО. Заплашена беше от разпадане коалицията ОДС. Със сигурност може да се каже, че ВМРО ще се яви самостоятелно и ще спечели около 20 кметски места в Пиринска Македония и Пловдивско. Народен съюз и преди всичко БЗНС - Мозер ще се яви самостоятелно в редица малки градове и множество села и ако загуби битката в тях, от СДС ще ги обвинят за тази загуба. Народен съюз и ВМРО няма да се представят на предварителните избори на СДС.
Левицата - БСП, БЕЛ, ССД, все още не са определили общи кандидати навсякъде, както беше заявено предварително. По всяка вероятност ССД ще се яви на 20 места самостоятелно и ще търси в тях подкрепата на БЕЛ и БСП.
Всички партии заявяват, че изборите ще бъдат много трудни и решителни за бъдещето на България.
Досегашните социологически проучвания показват, че 1/3 ще гласуват за СДС, 1/3 за БСП и левицата, а 1/3 или няма да гласуват, или се колебаят.Те ще решат съдбата на местните избори, а след това и на парламентарните. На избирателите им омръзна до болка повтаряните приказки както за тежкото положение, така и за постигнатата стабилизация и липса на инфлация. Все повече избиратели искат да знаят какво точно се предлага, за да се излезе бързо от състоянието на безработица и ужасяваща мизерия.
Може да се прогнозира, че още на първия тур БСП ще спечели 70 - 80 общини, СДС към 50, а ДПС - 30. За останалите ще се води жестока битка и пазарлъци. Почти е невъзможно СДС да спечели 100-110 кметски места. Тази цифра може да се постигне само с помощта на ДПС. По-вероятно е СДС и БСП да спечелят по приблизително равен брой места, а ДПС да си върне ролята на "балансьор". При този вариант и БСП и СДС ще представят постигнатото като голяма победа и успех.
Камен Минчев
14 юни 1999, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени