БЪЛГАРО-РУСКИТЕ ДОГОВОРЕНОСТИ ПО ГАЗА
След близо една година скандали, обиди, взаимни обвинения и остра политическа борба в България, на 27 и 28 април 1998 г. най-сетне българо-руската газова епопея завърши. В България пристигна шефът на Газпром Рем Вяхирев и бяха подписани 3 документа, които почти единодушно бяха оценени положително и даващи отлични възможности за взаимоизгодно сътрудничество с далечна перспектива. Тази констатация се налага от следните договорености:
1. До 2010 г. на България се гарантират доставките на 8 млрд. куб.м газ годишно. През последните години страната консумираше годишно средно по 4,7-6 млрд. куб.м газ. По този начин за България ще са осигурени и доставките на газ при очакваното увеличение на потреблението след 2005 г. при газифицирането на градовете.
2. Досега през България се транзитираха, главно за Турция, по 8 млрд. куб.м газ годишно. С новата договореност се предвижда през България да се транзитират до 2010 г. по 18,7 млрд. куб.м газ годишно, от които 14 млрд. куб.м за Турция. Допуска се възможността, без да има конкретен ангажимент, след 2004 г. транзитът на газ през България да нарасне на 30 млрд. куб.м. Очертава се реалната възможност за кратко време България да стане централен дистрибутор на газ за всички балкански страни, както заяви Рем Вяхирев. Ще се изградят необходимите газопроводи и през България ще се подава газ за Турция, Гърция, Сърбия, Македония и Албания. Газпром веднага ще започне работа по своя проект "Южни Балкани", който е насочен към реализирането на този проект. Според Вяхирев ще се построи втори вход за доставка на газ за България извън територията на Румъния, с което газопреносната система в България ще се свърже с европейската и ще стане много по-ефективна и гъвкава. В тази насока българският успех е безспорен. Първоначално ще бъде завършена отсечката от газопровода към Гърция, която ще построи газова електроцентрала, а след 2002 г. ще започне строежа на газопровода към Сърбия.
3. Въпросът за цените на доставяната за България и транзитираната през нея газ останаха в тайна, въпреки че предварително вицепремиерът Евгений Бакърджиев беше заявил, че преговорите ще се водят при пълна прозрачност. Той декларира след подписването на документите, че постигнатите договорености по цените са изгодни за България. Резервите на скептиците към постигнатите договорености се отнасят именно до цените и тяхната изгодност за България. Досега България получаваше газ на цена 85 дол. за 1000 куб. м. Неофициално съобщената нова цена е 82,5 дол. за 1000 куб.м газ. Бакърджиев даже обяви, че от 1 юли ще има известно намаление на цената на газа за потребителите в България. Навярно то ще бъде минимално, защото досега отбивката от печалбата за Булгаргаз беше 4%, а сега тя ще бъде увеличена на 6-8%. По цената на транспортната такса двете страни са направили компромис. Газпром е намалила цената на газа за България, а Булгаргаз - на транспортната такса. Нов важен момент е отбелязаната договореност Газпром да плаща транспортна такса за предварително заявени количества, а не за действително транспортирани количества. Досега транспортираните количества към Гърция и Македония са били в много малки количества, които са нерентабилни за България. По думите на Вяхирев и Бакърджиев новите договорености ще дадат възможност на България да прави нови инвестиции за строителството на нови газопроводи за увеличаване на транзита на газ към други съседни страни.
4. Друга изгодна за България клауза е постигнатата договореност 20% от стойността на доставяната за България газ да се изплаща със строителни услуги и стоки.
5. Уреди се и положението на скандалните български фирми "Овъргаз" и Мултигруп, които повече няма да бъдат посредници между Газпром и Булгаргаз. На 5 май ще се проведе заседание на Топенерджи, на което всички български акционери в него, между които и двете споменати фирми, ще продадат своите акции по номинала на Газпром. След 5 май Топенерджи ще бъде изцяло руска фирма. На 28 април Рем Вяхирев посети централата на Мултигруп и след срещата си с шефовете на "Овъргаз" и Мултигруп заяви за медиите, че Газпром няма да изостави своите приятели. "Овъргаз" ще участвува в строителството на газопроводи в Турция, а след 2001 г. в България. Мултигруп ще участвува в доставката на стоки за Русия. В тази насока успехът на правителството е с двусмислена стойност.
6. В голяма степен се изясни и въпросът за строителството на нефтопровода Бургас - Александруполис. Рем Вяхирев заяви, че Газпром няма да участвува в неговото строителство, защото той може да бъде рентабилен само ако се транспортират по него 15 млн.т нефт годишно, които няма откъде да дойдат. Това почти предрешава в негативен план неговото строителство, въпреки че решение за това ще вземат компаниите "Шел", "Мобил" и др.
7. Сянка върху посещението на Рем Вяхирев в България хвърля несъстоялата се предварително широко огласената среща между него и президента Петър Стоянов. Нямаше никакви официални обяснения за провала на тази среща. Възможно е президентът Стоянов сам да се е отказал от нея, за да може Бакърджиев и правителството да оберат лаврите. Възможно е, той да е сметнал, че Вяхирев не е достатъчно високо ниво за него, но при всички положения не трябваше предварително да се обявява за нея. Може да се направи извод, че в скоро време среща между Елцин и Стоянов няма да има.
Завършилите преговори по газа с Русия са един безспорен успех за България. Те създават реална възможност за "пробив" в българо-руските отношения, от които премиерът Иван Костов навярно ще се опита да се възползва. На 29 май вицепремиерът Бакърджиев ще посети с голяма група от бизнесмени Русия и ще подготви среща на Костов с Кириенко. На нея навярно Костов ще се опита да разреши въпросът за изплащането на руския дълг към България от 100 млн.дол. със специална продукция за българската армия, както и да се договори нов митнически режим за българския износ за Русия. Същата цел ще има и посещението на Бакърджиев в Русия, които ще се опита да се създадат съвместни дружества и бартерни сделки с руски предприятия.
Със сигурност може да се каже, че рейтингът на правителството значително ще спадне, ако резултатите от договореностите по цените на газа не се окажат такива, каквито триумфално съобщи правителството. Тогава то основателно ще бъде обвинено за манипулиране на общественото мнение. По-вероятно е обаче договореностите с Русия по газа да се окажат "големия удар" на правителството през цялата 1998 г. Разбира се, ще трябва да се обяснява, че той е постигнат с Русия, а не с друга страна. С тези договорености Русия става първата велика страна, която де юре признава важната геостратегическа позиция на България.
4 май 1998 г.
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени