ЕДНА ГОДИНА ДЕЙНОСТ НА 38-ото НАРОДНО СЪБРАНИЕ
На 9 май се навърши една година от дейността на 38-то Народно събрание /НС/, което беше отбелязано с тържество от депутатите и послужи като повод за оценки от тях самите и в медиите. От приключилата дискусия могат да се направят някои изводи и констатации. За да бъдат те по-обективни и точни, съзнателно ще се абстрахираме както от хвалебствения отчет на председателя на НС Йордан Соколов, така и от политизираната негативна оценка на БСП.
Настоящето 38-о НС прилича на 36-то и 37-то НС по това, че в него продължава практиката на безсмислените взаимни обвинения, обиди и квалификации, имащи за цел да се изтъкне преди всичко верността към дадена партия, а не да се защитят интересите на гласоподавателите. Същевременно трябва да се отбележи, че точно в тази насока това НС се различава от своите предшественици. Александър Томов - лидер на Евролевицата, го определи като по-спокойно и по-работещо. Екатерина Михайлова - председател на парламентарната група на управляващото мнозинство, го определи като по-диалогично. Тези определения са верни и точни защото атмосферата в 38-ото НС значително се различава от конфронтационния стил на работа в 36-ото и 37-ото НС. Въпреки че безсмислените пререкания продължават, те не дават облик на цялостната дейност и стил на работата в 38-ото НС. Този извод се потвърждава и от силно впечатляващите количествени показатели за извършеното за 1 година: приети са 165 закона, 118 решения и 3 декларации. По-обективна ще е оценката, ако отбележим, че сред тези показатели голям е броят на поправките в приети вече закони както и на ратификацията на договори с други държави. Даже ако се вземе и този факт предвид, безспорно е, че това НС е много по-работещо от своите предшественици. За една година работа на 37-ото НС е бил приет само един закон, предложен от тогавашната опозиция. В 38-ото НС за 1 година са приети 16 закона, които не са предложени от управляващото мнозинство и правителството. Трябва да се отбележи и многозначителният факт, че за първи път след 1989 г. всички социологически анкети показват по-голямо доверие към НС, отколкото към 36-то и 37-ото НС след една година дейност.За да бъде напълно реална представата за работата на 38-ото НС, е необходимо да се отбележи и фактът, че сред приетите закони и решения необикновено голям е броят на разработените и предложени от правителството. Основателни са критиките на всички опозиционни партии, че парламентът се е превърнал в придатък на изпълнителната власт (правителството) и по този начин депутатите от НС се освобождават от отговорност.
Може би най-красноречивият символ на новия стил на работа в 38-ото НС ще остане приемането на Закона за герба на Република България с пълно единодушие. Този факт е многозначителен, особено ако се има предвид, че този закон не успяха да приемат нито 36-ото, нито 37-ото НС.
Трябва да се отбележи, че за 1 година нито един депутат от голямата парламентарна група на управляващото мнозинство не се изяви нито в парламента, нито в публичното пространство. В него се появяват само Екатерина Михайлова, Асен Агов - председател на Комисията по външна политика и по-рядко Христо Бисеров - председател на Комисията за национална сигурност. Всички останали депутати от управляващото мнозинство останаха анонимни и безгласни, което препотвърждава извода за превръщането на законодателната власт в придатък на изпълнителната. Няколкото плахи опита на депутати от управляващото мнозинство да излязат със собствено мнение по даден въпрос в публичното пространство, веднага бяха ликвидирани в зародиш.
Общо взето, преобладаващата част от българските депутати продължават да приличат на далечни провинциални роднини на западноевропейските депутати. Те продължават да робуват на своя дребнав и тесногръд манталитет, тясно обвързан с партийната вярност. По този показател депутатите от 38-ото НС най-много си приличат с депутатите от 36-ото и 37-ото НС.
В едногодишната дейност на 38-ото НС се забелязва релефно открояваща се положителна тенденция, която дава основания за надежда, че тя ще продължи да се налага като същевременно се разшири и задълбочи, с което България ще направи още една крачка към Европа.
КИ
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени