КОНСУЛТАЦИИ
3 януари 1990 година, 9:30 часа
3 януари 1990 година,
11:40 часа
4 януари 1990 година, 15:00 часа
ПОДГОТВИТЕЛНИ ПРЕГОВОРИ
Между делегации на БКП, БЗНС и народни представители и делегациите на обществено-политическите формирования в страната, творчески и други съюзи и организации на религиозни общности
Между представители на БКП, БЗНС, народни представители и СДС 16 януари 1990 година,
14:30 часа
ОФИЦИАЛНИ ПЛЕНАРНИ ЗАСЕДАНИЯ
22 януари 1990 година,
18:05 часа
12 март 1990 година, 15:15
часа
19 март 1990 година, 15:10 часа 26 март 1990 година, 09:36 часа 27 март 1990 година, 17:10 часа 29 март 1990 година, 13:14 часа 30 март 1990 година, 12:05 часа
|
23 януари '90,
второ заседание
|
Първо пленарно заседание НДК, зала № 6 23 януари 1990, второ заседание, начало 17.00 часа
/продължение/
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ: Ако не възразявате, за кратка информация по въпроса за промените в Конституцията
ще дам думата на другаря Мръчков.
ВАСИЛ МРЪЧКОВ: Другари и другарки, дами и господа,
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ: Благодаря. Давам думата на господин Милан Дренчев.
МИЛАН ДРЕНЧЕВ: Аз смятам, че петък е неприемлива дата, защото в четвъртък самите вие
сте заети в Народното събрание, повечето от вас. Не смятам, че има гаранция,
че това Народно събрание ще свърши до вечерта в четвъртък всичките си работи.
Плюс това петък следобед е ден не само за лична работа, но и за обществена.
Много хора са заети във връзка с предстоящите съботен и неделен ден, и
то от политически и обществен характер. Смятам, че петък е неподходяща
дата за една такава среща и то следобед, както Вие предлагате. Смятам,
че за много от присъстващите няма да е удобен денят, още повече пък часът,
следобедният час. Не съм сигурен, че и вие, които участвате дейно в Народното
събрание, ще бъдете в състояние в петък да се явите тук. Друг е въпросът,
по изключение, за една личност, но след като много от личностите няма да
бъдат тук, няма да бъде съдържателно и полезно това събиране. Това искам
да кажа.
Аз подкрепям в понеделник.
В понеделник дали не би могло да стане? Моето извинение важи и за понеделник,
но ние ще осигурим една авторитетна група, която да участвува.
ПАВЛОВ: Може ли да внеса едно предложение от името на секретариата?
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ: Да, другарю Павлов, заповядайте.
ПАВЛОВ: Аз предлагам часът и датата да бъдат оповестени например след половин час,
когато двете делегации помежду си уточнят най-много по възможност от постоянните
участници да представляват своите делегации от двете страни, съответно
в петък или понеделник. Тоест след половин час да вземем точно решение
за датата и за часа на следващото пленарно заседание на "кръглата маса".
|
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
По първия въпрос това е решено и всъщност това вече стана практика в работата на комисиите към Народното събрание.
По втория въпрос аз ще запозная председателя на Конституционната комисия заедно с другаря Мръчков. Да не взимаме решение без него и ще постараем в най-кратък възможен срок да ви уведомим. Аз не зная има ли намерение комисията да привлича обществени експерти.
ВАСИЛ МРЪЧКОВ:
Конституционната комисия всъщност внесе законопроекта вече чрез Държавния съвет. Оттук-насетне предстои обсъждане на законопроекта от Законодателната комисия.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Нека оставим въпросът за консултация.
Аз бих доверил изцяло на нашите представители в секретариата уточняването на часа. Предлагам да се уточним окончателно за създаване на редакционна комисия. Ние чухме предложението на СДС за участниците в тази редакционна комисия. Бих помолил за съгласие ние да уточним и съобщим нашите участници в секретариата най-късно сутринта, за да може редакционната комисия, ако желае и има готовност от всички нейни членове, да започне работа още утре, като се постараем да съставим една представителна група, отразяваща различните мнения и схващания.
АЛЕКСАНДЪР КАРАКАЧАНОВ:
Понеже ние внесохме наши предложения към новия законопроект за Конституция, бихме могли евентуално да създадем една смесена комисия, както беше създадена за предишните два законопроекта, по които още не е докладвано. Предлагам това нещо да се направи, за да има някакъв резултат от внесените предложения. А комисията по другите два законопроекта е готова. Също тя може и да докладва.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Другарю Каракачанов, тъй като въпросът вече е в законодателната комисия и тя предвижда утре да го разглежда, по-простият, по-рационалният подход е ваши представители, по-специално господин Димитров, ако не възразявате, другарят Мръчков е на разположение, той приветствува това, да се включи както и други желаещи в разискванията на самата Законодателна комисия.
АЛЕКСАНДЪР КАРАКАЧАНОВ:
Но всъщност, ако направим комисия, тя може да внесе предложения от името на двете делегации, а не просто да влезем в някакъв диалог.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Аз вече Ви информирах, че такава инициатива преди днешния ден, и то достатъчно преди днешния ден, вече и в ход в Народното събрание. Вярно е, че тук има някои елементи, както каза и другарят Мръчков, които заслужават допълнително разглеждане, но именно това би било уредено с участието на другаря Димитров в работата на Законодателната комисия.
АЛЕКСАНДЪР КАРАКАЧАНОВ:
Жалко, но тогава масата всъщност ще остане встрани.
ГИНЬО ГАНЕВ:
Може ли едно уточняване да направя, другарю Луканов?
Всъщност, Каракачанов, с публикуването утре на законопроекта за изменение на Конституцията в печата, ще предвижда един достатъчно дълъг срок за широко обществено обсъждане. Ще се наберат по установения ред много предложения и след това те ще бъдат дискутирани на едно открито заседание на Законодателната комисия, за което е реч, че може да се взема най-равностойно участие там. И това е достатъчно ми се струва засега.
ФИЛИП ДИМИТРОВ:
Доколкото става въпрос за процедурен проблем, мога ли да се опитам да отговоря на господин Ганев?
Касае се за това, че единствената формация, която в настоящия момент може да даде достатъчно авторитетно и заслужаващо внимание становище е "кръглата маса", , а не нейни представители. Това е смисълът на уговорката, че "кръглата маса" работи при консенсус. Ние вече се натъкнахме на картината с двата законопроекта, които по наше убеждение не са от най-добрите, най-меко казано, става въпрос за митингите и събранията и за сдруженията на гражданите, и бихме били натъжени, ако се изправим пред същото по повод на Конституцията. Нашето участие и сътрудничество в дейността на Законодателната комисия, а и на Конституционната комисия, би било чест за нас, но то едва ли би имало някаква правна стойност.
Правна стойност фактически няма и "кръглата маса", но тя е нещо извънредно, изключително и черпи своята стойност от политическата ситуация и политическото решение за нейното създаване. Няма друг орган освен "кръглата маса", който би могъл да постави такива искания пред Законодателната комисия, респективно пред Народното събрание, чрез онези представители на "кръглата маса", които имат възможността за такава инициатива.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Давам думата на другарката Светла Даскалова по процедурен въпрос и предлагам да се ориентираме към приключване.
СВЕТЛА ДАСКАЛОВА:
Утре ще бъдат публикувани измененията на Конституцията, които се предлагат. Цял месец има време за обсъждане. Няма никаква пречка ние на "кръглата маса" в продължение на този 1 месец да обсъдим тези предложения и да направим евентуално подобрения или нови, цял месец имаме време, докато влезе наново проекта в Законодателната комисия, за да бъде прието изменението в Народното събрание.
Понеже аз също трябва да излизам, искам да кажа, че в понеделник на "кръглата маса" ще участвува цялата делегация на Българския земеделски народен съюз, тъй като ние не сме на конгрес, ще сме свободни, можем да участвуваме, а в редакционната комисия предлагам да влязат другарите Иван Грозев и Александър Димитров от нашата делегация.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Благодаря. Ние ще съобщим все пак нашите представители утре сутринта.
По този начин, господин Димитров, смятам, че се изясни въпросът. Има възможност той да се разгледа и тук, в малка редакционна или работна група, в зависимост от случая, след като Вие участвувате в разискванията на Законодателната комисия и ако прецените, че тези разисквания оставят въпроси за обсъждане и тук.
Думата има другарят Желев.
ЖЕЛЮ ЖЕЛЕВ:
Аз бих помолил за едноминутно изявление във връзка с двата законопроекта.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Другарят Спасов има думата.
ГЕОРГИ СПАСОВ:
Делегацията на Съюза на демократичните сили, като взе предвид становището на работната си група, смята, че предлаганите законопроекти за обществените сдружения на граждани и за събранията, митингите и манифестациите, не са съобразени с Конституцията, не представляват реална гаранция за упражняване на конституционните свободи на гражданите и в съответствие с постъпилите в Законодателната комисия становища от Зелената партия и сдружението Юристи за правова държава, смятаме за необходимо да бъде внесено в Народното събрание предложение за отмяна на гласуваните на първо четене два законопроекта. Въпросът за тези законопроекти да бъде обсъден от "кръглата маса" и след това да бъдат гласувани. Това е нашето предложение.
Благодаря.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Благодаря. Ние го приемаме за сведение. Може ли вече, другарю Желев, да обявим край на това заседание?
ЖЕЛЮ ЖЕЛЕВ:
Все един ден трябва да има край.
АНДРЕЙ ЛУКАНОВ:
Аз искам като председателствуващ това заседание да благодаря на всички. Смятам, че следобедното ни заседание беше значително по-спокойно, по-делово, макар и по-продължително, и че постепенно на тази "многоъгълна кръгла маса" /този патент е наш с Анжел Вагенщайн/ се създава необходимият дух на взаимодействие и взаимно уважение, който ще ни гарантира и добри крайни резултати.
Благодаря ви. Закривам заседанието.
СЪОБЩЕНИЕ НА СЕКРЕТАРИАТА:
В зала 8 веднага официалните говорители на двете страни на кратка пресконференция с журналисти.
![]() |
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени