Али Уруч
Мехмед Табаков е роден в с. Бирково през 1937 г. в бедно ислямско семейство. Още от малък неговите родители - Муса Табаков и Зелиха Табакова, го изпращат в село Медени поляни да бъде обучаван от ходжата на селото Халим ефенди за моалим (учител по ислям). След като приключва обучението си в село Медени поляни, Мехмед Табаков заминава на обучение при ходжата на днешния град Белица - Мехмедали ефенди. По онова време, до 1968-70г., не са били притеснявани (преследвани) от властите за упражняване на този вид дейност, тъй като в тогавашната Конституция (Димитровската) е било разрешено изповядването на различни религии. Също така по това време, в гр. Шумен функционира светско училище, в което законно е било позволено да се преподава ислям.
След като отбива наборната си военна служба, Мехмед Табаков започва да се самообучава в тази насока, поради факта, че Мехмедали ефенди е бил починал, а паралелно с това той започва да обучава и желаещите деца от околните села. Но за разлика от учителите си Мехмед Табаков започва да обучава във времето, когато комунистите започват да рушат джамии и забраняват проповядването на исляма. Следователно той проповядва исляма нелегално не в джамията, а в неговата къща, не през деня, а в повечето случаи надвечер и през нощта. Немалко пъти неговия дом е бил посещаван от представители на национална сигурност, но въпреки всичко той не спира дейността си, поради което не след дълго е затворен в Белене. За изпращането му на острова има още една причина. И тя е, че и той, заедно с много други първенци на селата, се обявява срещу смяната на имената на българите-мохамедани В края на 1970 г., заедно с десетки други жители на селата от Велинградския край, той е изпратен в Белене, където прекарва седем години. На въпрос за това кои са били най-трудните за него моменти от времето, прекарано в Белене, той отговаря така..., когато почина моят баща и не ми позволиха да присъствам на погребението му... и ..., когато ни пуснаха от затвора и се прибрах в къщи, моите деца не ме познаваха и бягаха от мен...
От 1983 до 1986 г., Мехмед Табаков подготвя и издава своя книга „Будилник”, която се базира на преводи на отделни пасажи от ислямски източници и не само преводи, но и тълкувания към всеки един пасаж. След издаването на Будилника Мехмед Табаков се захваща с превод на Корана, като се стреми да го преведе с максимална точност и без никакви негови притурки и тълкувания. След 1990 г. е имам на джамията в с. Бирково до 2010 г. месец февруари, когато напуска този свят.
Като основна цел в своя живот, той си поставя обучението, просветяването на мюсюлманите в исляма. И за неговия принос в тази свера хората му се отблагодаряваха с тяхното уважение.