Тази "брадва" от еленов рог е намерена в гроб. С нея е отличен покойника или характера на неговата смърт. Тя е от знаците на тогавашния култ.
"Брадвата", която прилича на садило, на мотика, на чук, не е била оръдие на труда. Няма следи да е използвана като инструмент. Тя е жезъл. Жезъл или за магическо действие, или символ на земна власт, а може би и двете.
Профанното е станало свещено. Инструментът - знак.
"Брадвата" ни дава основание да смятаме, че социалната организация и властта са се реализирали със символи в Езерния град.
Трудът като действие е излъчил понятие за власт чрез инструменти над природното, а еленовия рог като не-самороден внушава, че съществува не-естествен свят, над който се осъществява власт чрез инструмент-символ.
Съществуването на такъв свят и факта на смъртта, при коята зад видимостта, че организма остава същия, но лишен от живот е вече нещо различно и приличен на естественото мъртво, вероятно подтиква развитието на разбирането, че живота е подчинен на невидима персонифицирана сила, така както не-самородния инструмент е подчинен на човека.
Тодор Димов:
"Култова брадва от еленов рог от гроб № 550 от праисторическия некропол на западния бряг на Дуранкулашкото езеро - каменно-медна епоха (V хил. пр. Хр.) - култура Варна І."
Път: : Склад : Рафт "Пъстър снят" : Езерният град |
Знаци на култа
10 юни 2000г.