ДО МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ "ВЕЛИКИЯ ГЕРОЙ" ОТ КАЙМАКЪ-ЧАЛАНЪ 2016г.:

Piter Koilman

Никола Белишки

Неделковски Миленко, какво си ти? Човек ли си? Да поругаеш гробове? Войнишко гробище? Да рушиш съня на хилядите мъртви – българи и сърби ? 

Това бе война между Сърбия и България. Твоите „македонски“ деди какви се наричаха тогава, къде бяха тогава? Коя беше тяхната родина? Хората от моя край, Неделковски, там, на този връх умряха като българи, за България. А твоите деди, Миленко, като какви умряха там – като сърби, като българи?

На какво посягаш – на чужди гробове, на паметта, на историята? Няма морал в това, няма геройство, няма разум, няма достойнство.

Паметниците, Миленко са за памет. А сълзите на майките и на сираците тежат, дори и през вековете. Тежат, както тежи паметта. Душите на мъртвите не мълчат, те говорят на нас, тези, които имаме род, родина и чест. 

Там, където ти блъска с чука, Миленко, са костите на моите и твоите деди, жертви на безумието, наречено война. Техните очи те гледаха отгоре, очите на майките им, и на сираците им. Очите на моя и твой Господ, Миленко. Видяха теб – с чука.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

бел.Омда

Написаното е повод на публикация в македонския сайт:

 

ПАТРИОТ НА ДЕЛО, НЕ НА ТАСТАТУРА: 
Миленко Неделковски заедно со екипата отиде на Кајмакчалан и го искрши бугарскиот споменик!
22 септември 2016 г.  

Минатата недела, неколкумина бугарски војници нелегално поставија споменик на Кајмакчалан во чест на бугарските војници кои загинале на врвот, а како признание за "храбриот" подвиг Министерот за одбрана на Р.Бугарија Николај Ненчев најави дека ќе ги награди војниците кои ја подигнале спомен плочата

Пред еден месец, како што пренесуваат бугарските медиуми, војници од Бугарската армија на сопствена иницијатиа поставиле спомен плоча "во чест и слава и длабок поклон пред хероите од Бугарската армија, кои го дале својот живот за обединување на Бугарија во битката на Кајмакчалан во 1916г" ,

Официјална реакција од Македонските институции немаше, а уште помалку од ресорниот министер задолжен за одбрана Јолевски кој не се одважи со никаква реакција.

За среќа, Македонија сеуште има патриоти кои не само на тастатура туку и на дело ја покажуваат љубовта кон својата земја и вистинскиот начин на кој што се чува сопствената историја, вистинскиот начин на кој се чуваат спомените на загинатите Македонци кои ѕверски биле искористуани за разни интереси ,

Рано изутринава новинарот и истакнат Македонски патриот и родољуб, заедно со својата екипа изутрината околу 3.30 часот тргнале кон Кајмакчалан, на пат во должина од 75 километри од Битола до Кајмакчалан.

Екипата возела ПО екстремно тешки услови цели шест часа, ПО исклучително руиниран пат кој на места воопшто го немало.

"Својата мисија ја исполнив, заедно со целата екипа која му благодари на нашиот заеднички пријател и голем патриот чие име во моментов не смеам да го откријам" - изјави Миленко Неделковски за iNFOMAX.mk.

 

19 КОМЕНТАРИ


Драган
22 септември 2016 г.Отговор
Браво Миленко, хероју македонски! 
Така треба со поробувачите на Македонија! 
Да си жив и здрав!


Алеф тамплиерите
22 септември 2016 г.Отговор
Pocit направя Миленко аз ekipata!

Pozdrav OD Kanada.


Стефан Влахов-Micovs
22 септември 2016 г.Отговор
Vistinskiot patriotizam себе dokazuva NE така zborovi, а Na delo.Milenko Дава грунд KOJ Mora NE Samo Da pocituvame, AI га Go podrzuvame така najaktivni dejstvija.Sekoja cest!


Ламбе
22 септември 2016 г.Отговор
Ма колку и да го мразам Миленко за ова што го направи му симнувам капа изаслужува почит од мене ...


Владимир Воислав Стояновски
22 септември 2016 г.Отговор
Bugarskata Влада mnogu Добро йа poznava procedurata аз kodeksot во bilateralnite odnosi Мегу Две sosedni zemji, не dozvolila (ГЗ Dala nalog) Na bezobrazen nacin га йа pokazat arogancijata аз га йа osporuvaat teritorijalnata suverenost НА РЕПУБЛИКА Makedonija.Zatoa ovoj инцидент аз Bugarski skandal, отидете dozivuvam Како negacija Na nashiot Македонски identitet аз zalam shto makedonskite kvazipoliticari NE ispratija barem protestna Nota направя bugarskiot Амбасадор. Отиди pozdravuvam vashiot konkreten odgovor аз pravilna postapka Na bugarskoto bezobrazie аз zalam shto аз Jas NE ucevstvuvav licno во toa.Makedonija Na Makedoncite!


Орце
22 септември 2016 г.Отговор
Браво за подвигот. Раѓала, раѓа и ќе раѓа патриоти Македонија. Поздрав


Dejan
22 септември 2016 г.Отговор
Браво Миленко! Сега очекуваме да го сториш истото и да го искршиш српскиот споменик на Зебрњак! За Македонија напред!


Febo
23-ти Септември 2016Отговор
E Sega VIE bugarcinja sitni Dusi аз се състезавам vemerovci Koi NE zucnavte Niţu Eden прелет ZA "bugarskiot spomenik" аз "makedonskoto" Ministerstvo ZA nadvoresni РАБОТИ ай Села Влада ... га pusite к * р magareski ... zarem trebase га pomine чел Mesec па га IMA vakva normalna reakcija ... opozicijava NE йа Ni komentiram zatoa STO poprvo двупосочно йа stavil во Казан така Katran га себе фор ... Миленко, mozat Samo ZA к * р га ти себе fatat .... TOA себе бара бре друзи, Токмак во ръка ....


Јане
23-ти Септември 2016Отговор
Јас би ставил тука споменик на сите раселени, напатени и измачувани македонци, од мали деца па се до баби и дедовци, оние кои страдаа од војничките чизми и бајонети на нашите соседни војски ... Може да стојат, онака прегрнати, ама со гордо кренати чела ... Може да има и натпис (позајмено е од едн песна на U2-Pride) ... Можете да ни ги земете животите, но не и гордоста и честа ...


Sas
23-ти Септември 2016Отговор
Sto bidna така Srbite STO mnogu Fino аз uctivo Ni отида nacukaa SA razlika ОД glupite Bugari .... Ke slavime Ли во Пчински манастир Na 2-ри 0,08 ILI NE ... .kako STO Они slavat Na Tuga teritorija (Zebrenjak, Каймакчалан ...) НИЕ barem Na svoja, Киро "NAS голем МАЗ" во '90 им отида Dade Пчински манастир аз nikoj NE отида osudi ....


ангел
23-ти Септември 2016Отговор
МИЛЕНКО да си здрав и жив итвојата фамилија госпд да е благослови со и вие докажавте кој сте и за кого сте нетреба многу размислување за вас ХЕРОЈОТ МАКЕДОНСКИ


Тоде
23-ти Септември 2016Отговор
BRAVOOOOOO! 
Brilijanten poteg.Konecno НЕСТО Добро во ovaa tmurna atmosvera.Nikogas NEMA га им prostam Na "osloboditelite" .Premnogu LOSI РАБОТИ IMA napraveno bugarija ZA Makedonija. 
Pozdrav I SAMO НАПРЕД.


Мртвом Германцу шамар опалио
23-ти Септември 2016Отговор
Кога ќе го стори истото и со незаконски поставените споменици на УЧК, ќе ја добие мојата почит.


duko
23-ти Септември 2016Отговор
Респект - Миленко, АКЦИЈА фали во Македонија.


Зоран
23-ти Септември 2016Отговор
pozdrav Миленко направя tebei направя celata ekipa .sekoja cest, Koga sluzbenite LiCa себе krijat шушулка jorgan.


кърлеж
23-ти Септември 2016Отговор
Bravo Миленко, ама Сето яйцеклетки га Bide kompletno patriotski ти trebat uste Две РАБОТИ. Prvata: Da GI simnes сайт albanski znaminja staveni во Makedonija аз га otides во manastirot Свети Прохор Pcinski аз га йа vratis Спомен sobata Na АСНОМ аз га postavis makedonsko знаме посетители.


Бозон
23-ти Септември 2016Отговор
Не знам зошто. После ова, веднаш отидов и си купив CD од Дарио, Тамара и Владо. 
Некако ги слушам ПО-мое отколку на Јутуп. Следниот месец едно од Идно Несвршено.


GEORGE..NAUMOV
23-ти Септември 2016Отговор
Бог да благослови ВАС Маленко ... Вие сте HERO TRU МАКЕДОНСКА ..GOD да ви благослови


Фото
23-ти Септември 2016Отговор
Џипот е на 20м од Миленко. Со џип се стигнува до самата гранична кота ?! 
Мислев дека е непристапен терен каде што се оди пеш со километри .

http://infomax.mk/wp/%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BA/#comment-2212