Четирите "идола" около черепа са като стражи и придружители. Древните са имали понятие за четирите посоки на Света. Погребана е жена. Вероятно жрица, тъй като има множество украшения.
По правило трупополагането е ориентирано по посоките на Света. Главите са на Север. С други думи "гледат" на Юг. Мъжете са погребвани изпънати по гръб, а жените свити странично.
Жителите на Езерния град са вярвали в задгробния живот. Техните идоли са били символи не само на плодородието, както може да се прочете в някои книги. Те са имали значително по-голяма "сфера на дейност". Иначе няма защо да се озовават в гроб.
Некрополът на Езерния град е един от най-големите праисторически некрополи в света. Досега в него са открити 1 204 гроба.
Използван е без прекъсване от втората половина на новокаменната до края на каменно-медната епоха (5 500 - 4 100 пр. Хр.).Наличието на такъв некропол е свидетелство, че жителите на Езерния град са структурирали обживеното пространство.
Отчитаме наличието на: селище, дом, храм, улица, некропол...
При разкопаването му и изследването на селището е открита важна информация за праисторическите култури Хаманджия, Сава и Варна.
Тодор Димов:
"Гроб № 626 с идоли в инвентара: късна новокаменна епоха (началото на V хил. пр. Хр.) - култура Хаманджия ІІІ."
Път: : Склад : Рафт "Пъстър снят" : Езерният град |
Гроб 626
10 юни 2000г.