Гергана Боева
Един живот, една съдба
Йордан Христев Василев е моят прадядо по майчина линия. Неговият живот е тема на моята публикация поради много причини. Той е бил един невероятен човек, изключително трудолюбив и честен. Починал е много години, преди да се родя, затова всичко, което ще напиша за него, е спомени и разкази на дъщеря му Антоанета и снаха му Божанка.
Йордан Христев Василев е роден на 22 септември 1904 година в село Драгийци, община Елена, Търновско. Баща му Христо Василев и майка му Никула Василева се занимават със земеделие и полска работа. Отглеждали са много животни. Йордан има двама братя и две сестри – Христо, Васил, Мария и Пена. Родителите му са били много бедни, но въпреки това успяват да дадат основно образование на всичките си деца. Всички заедно са участвали в отглеждането на продукцията и в отглеждането на животните. Тежката работа и липсата на пари принуждават всяко едно от децата им само да тръгне по своя път и само да изкарва своята прехрана. Брат му Христо е работил в Търново, а Васил се е занимавал с разносна търговия, продавал е сладолед с количка. На 14-годишна възраст Йордан и баща му заминават за Румъния да търсят работа. Постъпват да работят в градините на българския консул в Букурещ. Там той се е занимавал с обработването и отглеждането на селскостопанска продукция. Част от продукцията са продавали на пазара в града. Консулът и жена му – Петър и Антоанета, са имали изключително голямо доверие на Йордан, но и той е бил честен и трудолюбив човек. По–късно на работа при консула постъпва Мария Иларионова Сорока, която е от село Ларжанка, Молдова. Тя е била младо и красиво момиче, много работливо и добро. Постъпила е като селскостопански работник, но добрите и готварски умения карат консула да я назначи като готвачка на работниците. Между Мария и Йордан се заражда любов и привързаност. Когато той е на 30-годишна възраст, а тя на 25 години, през 1934 година сключват брак. Петър и Антоанета са техни кумове.
През 1935 година се ражда първото им дете – дъщеря им Антоанета, която е кръстена на жената на консула. В Букурещ живеят и работят още 3 години.
През 1938 година Йордан се завръща сам в България и се прибира в Драгийци. Там продава своя дял от земите си на своите братя. С парите от земите и спечеленото от работата в Букурещ той купува 14 декара земя и къща в град Пловдив. Човекът, от когото я купува, заминава за Америка – затова и след това този човек ми е известен под името Христо Американеца. Същата година Йордан заминава отново за Румъния, но този път не за да работи, а да прибере жена си и дъщеря си. По това време Мария е била бременна с второто им дете – Иван, който се ражда през 1939 година. Когато пътуват за България, влакът им е бил бомбардиран, тогава избухва Втората световна война. За щастие те не са пострадали и успешно успяват да се приберат в Пловдив. По-късно след 1941 той е бил повикан като запас във войната. От този период нямам много сведения. След края на войната Йордан се завръща в Пловдив.
Йордан е бил изключително честен и добър човек, помагал е на хората. Когато братовчед му пристига също в Пловдив, той му продава 7 декара от земята си. Йордан и жена му продължават да се занимават със земеделие в Пловдив. Когато се въвежда системата на ТКЗС-тата, хората са принудени да участват в тях. Те са принудени да отдадът част от имуществото си на държавата. От частен поминък се преминава към държавно коопериране и собственост. Йордан дава 2 вола, каруца, агнета, кози, 7 декара земя, които стават държавна собственост. Така, принуден от обстоятелствата, той ···постъпва· да работи в ТКЗС "Райчо Кирков" през 1949 година. След показаните му умения в областта на земеделието става звеновод на 25 души, занимава се с парниците и отглеждането на разсади. Като добър звеновод е бил награждаван няколко пъти. Става член на Български земеделски народен съюз.
На едно от изложенията в Пловдивския панаир Йордан участва с продукцията на ТКЗС „Райчо Кирков” Пловдив. След своето пенсиониране той продължава да се занимава със земеделие. Моята баба ми разказа как целият двор е бил с парници, в които е отглеждал своите разсади. Много хора са идвали да го търсят, за да си закупят разсад или за да получат помощ от него. Йордан е отглеждал предимно домати и магданоз, които продава на „Събота пазар” в град Пловдив. Той е бил един от най-известните зеленчукопроизводители по онова време.
Йордан е бил много добър баща и съпруг. В семейството му винаги са се спазвали всички български традиции. Липсата на пари не пречи на домашния уют и благоденствие . Дъщеря му Антоанета завършва учителски курсове и става начална учителка. Синът му Иван завършва средно образование и става заварчик. Отглежда двете си деца, оженва ги. Радва се на своите внуци, от които един носи неговото име. Той има щастлив, скромен и честен живот. Изпълнен с много труд и перипетии. Получавал е много малко пари, но въпреки това получава много любов от страна на своите близки. Животът на Йордан е низ от перипетии и лутания на чужди и далечни места, за да успее да постигне така нареченото семейно щастие и да намери своя дом.
На 9 май 1977 година Йордан Христев Василев умира и завинаги напуска своите близки.