Статии от 7 септември 2024г.
Официален почивен ден. Предпразненство на Рождество Богородично. Празник на Раднево. Крайовският договор
7 септември 2024 г.На този ден Православната църква чества:
Предпразненство на Рождество Богородично
Свв. апостоли Евод и Онисифор от Седемдесетте апостоли († 65-66). Св. мъченик Евпсихий от Кападокия (I-II). Св. мъченик Созонт († 288/304)
Официален почивен ден
Обявен с Решение 834 на Министерския съвет от 17 ноември 2011 г. за разместване на почивни дни през 2012 г. Отработва се на 29 септември (събота) 2012 г .
Празник на Раднево
Чества се от 1984 г., когато е отбелязана 20-годишнината от обявяването на Раднево за град. Отбелязва се по повод обявяването на Раднево за град с Указ 546 на Президиума на Народното събрание от 7 септември 1964 г.
На този ден в историята:
Създаден Интерпол
На 7 септември 1923 година е създадена Международната организация на криминалната полиция - International criminal police organisation (ICPO).
Официалното си название Интерпол получава през 1946 година, а първият й президент е Йохан Шобер.
През 30-те години в рамките на ICPО се създават специализирани отдели за борба с фалшива валута и световна база данни на престъпниците.
Пез 1935 година организацията започва начала международно радиопредаване. През 1938 година я оглавява австриецът Ото Штейнхал, след него на поста идва Рейнхард Хейдрих, вторият след Химлер в немската полицейска йерархия. Заради влизането на нацистите в ръководството на организацията болшинството от страните прекратили участието си в ICPО.
През 1946-а Белгия се заема с възраждането й. Новата централа е установена в Париж. Провеждат се демократични избори за нов президент и Изпълнителен комитет. През 1997 година ООН и Интерпол подписват споразумение за сътрудничество, а през 2005-а е приет първият съвместен документ, посветен на Ал Кайда и Талибаните. България става член на Интерпол през 1989 година.
Днес Интерпол действа на основата на устав приет през 1956 година. Нейни членове са повече от 180 държави.
Задачите на Интерпол са взаимодействие и подпомагане на нейните членове в борбата с престъпността - корупция, тероризъм, наркотрафик, фалшификация на пари и електронни банкови карти, престъпления против личността, престъпления против собствеността,нелегална търговия с огнестрелни оръжия и материали с двойно предназначение, от които може да се създаде оръжие за масово унищожение, кражба и незаконна търговия на произведения на изкуството, компютърни престъпления и т.н
Конституцията на Интерпол строго забранява на организацията да се намесва в политически, военни, религиозни или расови спорове в суверенните държави.
/bgvesti.com/
Още от историята:
1862 г. - българската легия в Белград е разпусната по решение на военния министър на Сърбия.
1869 г. - солунската българска община тържествено открива ново смесено българско училище. Училището се помещава в къщата на търговеца Иван Пепов. В началото се обучават 110 деца, разделени в две отделения – за момчета и за момичета. За учител е поканен йеродякон Агапий Войнов, по-късно заменен от Стоян Божков.
1877 г. - със засилена артилерийска подготовка започва първият етап на Третата атака на Плевен, по време на Руско турската освободителна война 1877-1878 г.
Обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на Руско-турската война. Тя продължава 5 месеца.
1883 г. - съставено е първото в българската история коалиционно правителство от умерени либерали и консерватори начело с Драган Цанков.
1913 г. - избухва Охридското въстание на българското и албанското население срещу сръбската власт в Македония. Охридско-Дебърското въстание е съвместна акция на българското и албанското население срещу сръбския режим във Вардарска Македония, установен след Междусъюзническата война 1913 г. Обхваща Дебърско, Стружко и Охридско.
1916 г. - генерал Иван Колев със своята 1-ва конна дивизия нанася съкрушителен удар на 47-и руски корпус. По време на Първата световна война ген. Иван Колев е инспектор на конницата и началник на Конната дивизия. Под негово ръководство тя взема участие в настъплението на Трета армия в Добруджа по време на Първата световна война 1914–1918.
1940 г. – България и Румъния подписват Крайовския договор. С този договор се урежда връщането на Южна Добруджа на България (предадена на Румъния с Букурещкия мирен договор - 1913 г.; оставена за нея според Ньойския мирен договор 1919 г.).
1954 г. - открит е Паметникът на Съветската армия в центъра на София.
1968 г. - във Варна е открит Дворецът на спорта и културата.
1978 г. – в Лондон, на моста "Ватерло", е извършен атентат срещу писателя Георги Марков. На следващия ден състоянието му се влошава и той постъпва в болница, където умира.
Денят 7 септември по света:
1776 г. - американската подводница “Американ Търтъл” става първият морски съд от този род, използван при военна операция – тя прави неуспешен опит да прикачи мина на британския флагмански кораб “Ийгъл” в залива на Ню Йорк.
1911 г. - френският поет Гийом Аполинер е арестуван по подозрение в участие в кражбата на картината на Леонардо да Винчи „Мона Лиза" от Лувъра. Пет дни по-късно той е освободен.
1977 г. - САЩ и Панама сключват договор за използването на Панамския канал, който отменя предишните им споразумения и определя 31 декември 1999 г. като датата, на която САЩ ще предадат юрисдикцията на зоната на канала на правителството на Панама.
На 7 септември са родени: 1870 г. - роден е Александър Иванович Куприн – руски писател. 1909 г. - роден е Елиа Казан – американски режисьор от гръцки произход. 1911 г. - роден е Тодор Христов Живков – политически и държавен деец. 1915 г. - роден е Стефан Любомиров Каракостов – български историк, театровед и философ. 1916 г. - роден е Иван Димитров Сестримски – български историк и критик.