Статии от 6 септември 2012г.
СЪЕДИНЕНИЕТО. Празник на Пловдив, Чирпан, Чипровци...
6 септември 2012 г.
На този ден Православната църква почита:
Ден на Съединението на Северна и Южна България
Св. мъченик Ромил († 107/115). Св. мъченик Евдоксий († 311–312). Св. преподобни Архип. Възпоменание на чудото на архангел Михаил в гр. Колоса, Мала Азия
СЪЕДИНЕНИЕТО (1885)
Обединението на Северна и Южна България е извършено на 6.IX. 1885 г. Българският народ не се примирява с разпокъсването, наложено от Берлинския договор (1878), и започва упорита борба за своето обединение.
Формите са най-различни - от изпращане на петиции и писма до Александър II и западноевропейски правителства, до организирането по инициатива на 3ахари Стоянов Български таен централен революционен комитет (БТЦРК), чиято цел вече е революцията - "морална и с оръжие".
През лятото на 1885 г. е избран нов ЦК с председател 3. Стоянов. Отчитайки реалностите обаче, е взето решение борбата да се води единствено за съединение на Северна и Южна България - без Македония.
От средата на август 1885 г. напрежението в областта се засилва.
На 2 септември в Панагюрище вече се стига до въоръжени сблъсъци, подобни инциденти стават и в други градове - Сливен, Пазарджик, Карлово.
На 6 септември е извършена безкръвна революция - в Пловдив е арестуван областният управител Г. Кръстевич от навлезлите в града отреди на майор Д. Николаев, Чардафон Велики и др. Създадено е временно правителство, начело е д-р Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.
Само два дни по-късно Александър I с нарочен манифест приема присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България Георги Странски.
На 5 април 1886 г. в двореца Топхане в Цариград по време на Цариградската посланическа конференция (24 октомври 1885-5 април 1886) делегатите на Великите сили (Германия, Австро-Унгария, Франция, Великобритания, Италия, Русия) и Турция подписват Българо-турска спогодба (Топханенски акт), с която се признава Съединението на Източна Румелия и Княжество България (6 септември 1885).
Празник на град Пловдив
След като през 1878 г. като най-голям, богат и оживен град става столица на Източна Румелия, през 1885г. "духовната столица на Европа", както е наричан Пловдив, има основната заслуга за акта на Съединението на княжество България и Източна Румелия.
С решение на Общинския съвет от януари 1993 г. празникът на Пловдив се чества на 6 септември - Дена на съединението.
Празник на град Чирпан - обявен с решение на Общинския съвет от 1995 г. Отбелязва се в Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.
Празник на град Камено - отбелязва се в Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.
Празник на град Чипровци - отбелязва се в Деня на Съединението на Княжество България с Източна Румелия през 1885 г.
Празник на село Лозно, община Кюстендил (земляческа среща - събор)
На този ден в историята:
На 6 септември 1522 г. в Севиля, Испания, завършва първото околосветско плаване в световната история, започнало на 20 септември 1519 г.
Експедицията е под ръководството на Фернандо Магелан, испански мореплавател от португалски произход. Околосветското плаване доказва кръглата форма на Земята и наличието на единен Световен океан.
Още от историята:
3761 г. пр.н.е. – първи ден на Еврейския календар.
775 г. пр.н.е. – в Китай е регистрирано за първи път слънчево затъмнение.
1492 г. – флотилията на мореплавателя Христофор Колумб напуска остров Ла Гомера (Канарски острови) и се отправя на запад; по-късно синът му Ернандо Колон приема, че това е началната дата на прехода през океана, довел до откриването на Америка.
1522 г. – Витория, един от оцелелите кораби от експедицията на Фернандо Магелан, се завръща в Сан Лукар де Барамеда (Испания) и става първият кораб, обиколил света.
1883 г. – княз Александър Батенберг възстановява Търновската конституция, отменена от него 2 години по-рано.
1885 г. – Съединението на България: през нощта срещу 6 септември военни части, командвани от Данаил Николаев, установяват контрол над Пловдив и отстраняват правителството и главния управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич (стар стил).
1901 г. – в Бъфало (Ню Йорк) е извършен атентат срещу президента на САЩ Уилям Маккинли, в резултат на което той умира 8 дни по-късно.
1915 г. – България в Първата световна война: Сключени са Военната конвенция между Германия, Австро-Унгария и България, Тайната българо-германска спогодба и Българо-турската конвенция.
1915 г. – изпробван е първият прототип на танк, предназначен за британската армия.
1939 г. – Втората световна война: Южна Африка обявява война на Германия.
1940 г. – Румънският крал Карол II абдикира в полза на сина си Михай I.
1941 г. – Сталин издава заповед за разстрел на 170 политически затворници, сред които е и Кръстьо Раковски.
1941 г.- прието е изменение на Закона за защита на държавата, в резултат на което се предвижда смъртно наказание за повече политически провинения.
1941 г. – Холокост: нацистките власти задължават всички евреи, живеещи в Германия, да носят отличителен знак – шестоъгълната звезда на Давид.
1944 г. – Втората световна война: настъпва поврат в участието на Царство България във войната – правителството взема решение за скъсване на дипломатическите отношения с Германия, Италия, Хърватия и Словакия, освобождава политическите затворници и премахва ограниченията върху българските евреи.
1948 г. – Юлиана става кралица на Нидерландия.
1948 г. – екзарх Стефан I Български подава оставка под натиска на комунистическото правителство на Народна република България.
1959 г. – В Народна република България се провежда автомобилно рали за първи път.
1965 г. – индийски войски нахлуват в Западен Пакистан за предотвратяване на пакистанска офанзива в Кашмир.
1968 г. – Суазиленд получава национална независимост от Великобритания.
1974 г. – открита е новата Централна гара София.
1983 г. – СССР признава за свалянето на южнокорейския пътнически самолет (269 жертви), обяснявайки го в интерес на националната си сигурност.
1991 г. – Ленинград е преименуван на Санкт Петербург.
1997 г. – екип от астрономи открива Калибан — естествен спътник на Уран.
1997 г. – Състои се погребението на трагично загиналата принцеса Даяна.
2000 г. – в централата на ООН в Ню Йорк с участието на 150 държавни глави и други високопоставени политици започва най-голямата световна среща на върха, наречена Среща на хилядолетието.
2005 г. – Калифорния става първият щат на САЩ, който легализира еднополовия брак.
Събитията - акценти
6 септември 2012 г.С тържествен молебен започнаха честванията в Пловдив повод 127 години от Съединението на България. Той бе отслужен от Негово Високопреосвещенство митрополит Николай в катедрален храм „Св. Богородица".
За празника в града пристигнаха премиерът Бойко Борисов, придружаван от министрите Симеон Дянков, Делян Добрев, Сергей Игнатов, Свилен Нейков и директора на НИМ Божидар Димитров.
Премиерът ще посети училище „Св. Патриарх Евтимий" в града, където предстои да бъде изградена многофункционална спортна зала.В 11.30 часа министър-председателят ще инспектира строежа на Спортен комплекс- покрит Колодрум „Цар Симеон", където стартират дейностите по довършителния етап от изграждането на залата.
Кулминацията на официалното честване на 127-мата годишнина от Съединението на България ще е тържествената заря-проверка от 20.30ч. тази вечер, на която ще присъстват президентът Росен Плевнелиев и председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
/dariknews.bg/
22-и световен лимес конгрес
Русе
22-и световен лимес конгрес /до 11/. Организира се от Националния археологически институт с музей при БАН и община Русе. Почетен патрон е министър-председателят Бойко Борисов.
Лимес конгресите са посветени на границите на Римската империя, простирала се върху три континента. За дискусиите се очакват около 400 експерти и специалисти от 15 държави, изследващи римската археология по границите на Римската империя. Конгресът заседава от 1948 г. на всеки три години и се провежда за първи път в България. Българският бряг на р. Дунав е бил шест столетия римска граница.
dir.bg
Международен панаир на народните занаяти "Етър"
Габрово
Архитектурно-етнографски комплекс "Етър". 10-и международен панаир на народните занаяти "Етър" /до 9/. Под егидата на Министерството на културата и община Габрово. Участват над 80 майстори от България и чужбина. Над 40 специалисти ще представят своите научни изследвания в Международната научна конференция "Народните занаяти - минало, настояще и бъдеще". Ще има демонстрации на домашни занаяти, характерни за района на Централен Балкан. В първия ден от панаира от 11.30 ч. ще започне фолклорна програма с участието на "Калоферски гайди", "Капански ансамбъл" - Разград, "Северняшки ансамбъл" - Плевен, автентичен фолклор от ансамбъл "Бакаджик" - Ямбол и Исперих, детски фолклорен ансамбъл "Габровче", представителен духов оркестър "Габрово" и фолклорен ансамбъл "Сивек".
dir.bg
* * *
PIA News Agency, 6 септември 2012, четвъртък – емисия
СОФИЯ (PIA) – От 11.00 часа ще се проведе шествие от Паметника на Незнайния воин до Мавзолея на княз Александър Първи Батенберг посветено на 127-ата годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. От 11.30 часа пред Мавзолея-костница на княз Александър Първи Батенберг на бул. Васил Левски 81 ще се състои празнично честване на годишнината.
* * *
ПЛОВДИВ (PIA) – На площад „Съединение” ще се проведе тържествено честване на 127-та годишнина от Съединението на България. Ще присъстват президента Росен Плевнелиев, председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
ГАБРОВО (PIA) – В 11.30 часа в Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” председателят на Народното събрание Цецка Цачева ще открие Десетото юбилейно издание на Международния панаир на народните занаяти.
БУРГАС (PIA) – От 11.00 часа пред паметника на 24-ти Черноморски пехотен полк (до Военния клуб) ще бъде отслужена заупокойна молитва за Деня на Съединението.
ВАРНА (PIA) – В 10.00 часа пред Паметната плоча на Александър І Батенберг ще се проведе тържествено честване на годишнината от Съединението с полагане на венци и военен ритуал. В 10.30 часа пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война ще се проведе възпоменание и заупокойна молитва с полагане на венци и военен ритуал. 14.00 часа на Сцена „Раковина”, Морската градина ще се проведе Областен фолклорен празник „Песни на брега”.
БЛАГОЕВГРАД (PIA) – В 11.00 часа на площад „Георги Измирлиев” ще бъдат поднесени венец и цветя от Постоянното Присъствие и областното ръководство на партия Земеделски съюз „Ал. Стамболийски” по случай честването на 127 години от Съединението на България.
СОФИЯ (PIA) – От 10.30 часа пред паметника на Скърбящия воин Община Видин организира тържествена церемония по повод Деня на Съединението.
СТАРА ЗАГОРА (PIA) – В 10.30 часа пред Паметника „Защитниците на Стара Загора – 19 юлий 1877 г.“ в Парк „Пети октомври“ ще започне отбелязването на Деня на Съединението. В 11.00 ч. на откритата сцена на Драматичен театър „Гео Милев“ ще започне ХІ-ти Песенен празник „Средногорско ехо“. В 18.00 ч. в парк Пети октомври е началото на концерта на Общинския духов оркестър, а на площада пред сградата на Община Стара Загора от 19.00 ч. ще се състои концерт на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре”.
ЯМБОЛ (PIA) – В 10.30 часа пред община Ямбол тържествено ще бъде отбелязан Денят на Съединението.