Статии от 4 юли 2023г.
Национален празник на САЩ, Интронизация на Н.Св. Българския патриарх Максим
4 юли 2023 г.На 4 юли Българската православна църква чества
Св. Андрей, архиепископ Критски († 720). Св. преподобни Андрей Рубльов Иконописец († ок.1430). Интронизация на Н.Св. Българския патриарх Максим (1971)
Интронизация на Н.Св. Българския патриарх Максим (1971)
Патриарх Максим е роден е на 29 октомври 1914 г. в с. Орешак, махала Камен мост, Троянско.
Негови родители са Найден Минков Рачев и Пена Борджукова, които имат две деца: Константин, по-голямото, и Марин, бъдещия Партиарх Максим.
Основно и прогимназиално образование получава в родното си село. От късното си детство и ранно юношество е послушник в Троянския манастир. Завършва Софийската духовна семинария и Богословския факултет на Софийския университет.
На 13 декември 1941 година, през последната година на обучението си, приема в параклиса на Богословския факултет монашески постриг с името Максим, от Ловчанския митрополит Филарет и под духовното старчество на тогавашния игумен на Рилския манастир архимандрит Натанаил. Седмица по-късно в храма на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски" е ръкоположен в йеродяконски чин от Врачанския Митрополит Паисий.
След кратко служене като митрополитски дякон и проповедник в Ловчанска епархия, е назначен за учител-възпитател в Софийската духовна семинария. На тази длъжност иеродякон Максим е близо пет години - от 1942 до лятото на 1947 година.
Междувременно, на 14 май 1944 г., в Черепишкия манастир "Успение Богородично" се състояло ръкоположението на о. Максим в йеромонашески чин от Врачанския Митрополит Паисий.
На 12 юли 1947 година по решение на Светия Синод е възведен в архимандритско достойнство от Доростолския и Червенски митрополит Михаил.
От 1 септември 1947 до 1 май 1950 година архимандрит Максим е протосингел на Доростоло-Червенската митрополия, след което (до 1955 година) е предстоятел на Българското църковно подворие при Московската патриаршия.
След завръщането си в България от 15 юли 1955 до 1960 година заема поста главен секретар на Св.Синод, като междувременно е и председател на редакционната колегия на Синодалното издателство на Българската православна църква (от 1957 до 1960 година).
Хиротонисан е в епископски сан с титлата "Браницки" на 30 декември 1956 година в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
На 30 октомври 1960 година е избран, а на 20 ноември е канонически утвърден за Ловчански митрополит.
След смъртта на патриарх Кирил, митрополит Максим е наместник-председател на Св. Синод от 13 март до 4 юли 1971 година.
Интронизиран за патриарх на 4 юли 1971 г. Няколко месеца преди събитието, на 8 март, Политбюро на Централния комитет на Българската комунистическа партия /БКП/ на свое заседание взема решение за глава на Българската православна църква да се предложи и поддържа ловешкият митрополит Максим. Задачата се възлага за изпълнение на тогавашния шеф на Комисията по църковните въпроси към правителството Михаил Кючуков. Подкрепял го е и младият министър на отбраната Добри Джуров. Тодор Живков също бил в добри отношения с Максим. Именно той изпълнил молбите му за възстановяване на църквата "Св. Спас" в София, както и Духовната семинария в Черепишкия манастир.
/Справочник Омда/
Св. Андрей, архиепископ Критски († 720)
Чества се на 4 юли
Да не се смесва със Св. преподобномъченик Андрей Критски, възпоменаван на 17 октомври
Св. Андрей Архиепископ Критски бил родом от Дамаск, син на благочестиви родители. До седемгодишна възраст бил ням и по чудесен начин, като се причастил, проговорил.
Съставил Великия покаен канон и други канони и църковни песнопения. Починал около 720 година./Pravoslavieto.com/
Св. преподобни Андрей Рубльов Иконописец († ок.1430)
Св. Андрей Рубльов се родил около 1360 година. Произхождал от образовано семейство и се отличавал с необикновена мъдрост, за което свидетелства и неговото творчество.
На живописно майстворство се учил във Византия и в България.
Известно време св. Андрей e творил с Теофан Грек и вероятно е бил негов ученик.
Целият живот на преподобния е свързан с два манастира - Троице-Сергиевата лавра и Спасо-Андрониковския Московски манастир. .
Иночески постриг светецът приел в Спасо-Андрониковата обител. Като живеел във високо духовна среда и в атмосфера на святост, инокът Андрей се поучавал както от историческите примери на святост, така и от живите образци на подвижниците около него.
В продължение на двадесет години (до смъртта си) той водел живот на подвижник-иконописец, заедно със своя "съпостник" Даниил Чьорний (Даниил Черный).
След смъртта на преподобния Андрей, умиращият Даниил - който не разделил в сърцето си с него, получил след неговото отпътуване откровение за прославата на своя духовен брат в Царството Небесно.
Преподобни Андрей Рубльов е изрисувал храма Кисти. Негово дело е знаменитият чудотворен образ на Пресветата Троица, който до днес представлява ненадминат образец на православна иконопис.
Преп. Андрей изрисувал Благовещенския събор в Московския Кремъл.
През 1408 г. той изрисувал иконостаса и Владимирската икона на Пресвета Богородица в Успенския събор в град Владимир .
Преподобни Андрей Рубльов е изрисувал стените на Успенския събор в Звениград (кр. на XIV-XV в.), деисусния чин на иконостаса в храма Рождество на Пресвета Богородица в Саво-Сторожевския манастир, зографисал е стените и иконостаса на Троицкия събор на Троице-Сергиевата лавра и други.
/Православный календар.Превод Pravoslavieto.com/
Национален празник на САЩ
Националният празник на САЩ е Денят на независимостта. На 4 юли 1776 г. във Филаделфия се провежда конгрес с участието на тринайсет колонии, на него е подписана американската Декларация за независимост, подготвена от Томас Джеферсън. Оттогава денят се отбелязва като Ден на независимостта на САЩ и национален празник на страната. Отбелязва се и годишнина от даряването от народа на Франция на народа на САЩ на "Статуята на свободата" (висока 92 м, с тегло 255 т, създадена от скулптура Фредерик Огюст Бартолди и инженера Густав Айфел) на тази дата но през 1884 г. Съединените американски щати се състоят от три несвързани помежду си части. Основната континентална част е с площ 7 825.2 хил. кв. км. На север граничи с Канада, на юг с Мексико, има брегова линия с Тихия океан, Атлантическия океан и Мексиканския залив. Населението е 281 милиона жители. От 1990 г. до 2000 г. е нараснало с 33 милиона души. Столицата на САЩ е Вашингтон. Административно страната е разделена на 50 щата и 1 столичен федерален окръг. Начело на федеративната република стои президент, избиран за 4 години, като той има право само на 2 мандата. Основният документ е действащата от 1787 г. Конституция. Законодателната власт в САЩ е в ръцете на конгреса, съставен от две палати - Сенат и Палата на представителите. САЩ е водеща в света държава с високи темпове на икономическо развитие. Трудоспособното население е 130 млн. души. Държавата създава 20% от световната промишлена продукция, осъществява 15% от международната търговия, водач е в разработването и усвояването на най-нови технологии. Заема първите места в света по добив на нефт, въглища, природен газ, злато, уран и по производство на електроенергия, стомана, чугун, мед, алуминий, олово и др. Основна роля в икономиката на промишлеността - металургия, машиностроене, приборостроене, електронна и електротехническа, нефтена, газова, химическа, автомобилна, самолетостроене, авиокосмическа и др. САЩ е най-големият износител на селскостопанска продукция (57 милиарда щ. д.) - над 15 % от световния продоволствен пазар. Основно се изнася зърно, месни продукти, памук, тютюн, плодове, зеленчуци и др. Туризмът е силно развит. Годишно страната се посещава от около 36 млн. туристи (без Хавай), носещи приходи 55 милиарда долара./ dir.bg/