Статии от 28 юни 2024г.
На този ден - разпуснат е СИВ, Познанският юни, Конгресът на Петрова нива...
28 юни 2024 г.На този ден Православната църква почита:
Пренасяне мощите на свети безсребреници и чудотворци Кир и Йоан
Честват се на 28 юни, а на 31 януари се възпоменава пренасянето на светите им мощи
Полша — Ден в памет на работническия бунт в Познан, 1956 г.
На този ден в историята
- разпуснат е СИВ, Познанският юни, Конгресът на Петрова нива (1903 г.), атентатът в Сараево (1914 г.)
28 юни в историята на света
1820 г. - Доказано е, че доматите не са отровни.
1858 г. — В Болград, Бесарабия е създадена първата българска гимназия от Възраждането — Болградската гимназия
1914 г. — Австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд и неговата жена са убити в Сараево от сръбския националист Гаврило Принцип, което дава повод за началото на Първата световна война.
1919 г. — Подписан е Версайския договор, който официално слага край на Първата световна война.
1921 г. — В кралството на сърби, хървати и словенци е приета Видовденската конституция.
1940 г. — Румъния отстъпва Бесарабия (днешна Молдова) на Съветския съюз.
1942 г. - Втора световна война: Нацистка Германия започва стратегическа лятна офанзива срещу Съветския съюз, под кодовото име Операция Блау.
1948 г. — Югославската комунистическа партия е изключена от Коминформбюро.
1956 г. — В Познан (Полша) започва антикомунистически бунт, известен като Познанският юни, който продължава 3 дни; потушен е с участие на 10 000 войници и полицаи, и 400 танка, при което загиват над 60 души, стотици са ранени.
1967 г. — Израел анексира източен Йерусалим.
1969 г. — Стоунуолските бунтове в Ню Йорк бележат начало на съвременните гей-права движения; празник на ЛГБТ.
1989 г. — По случай 600-годишнината от Битката при Косово поле сръбският политик Слободан Милошевич изнася речта на Газиместан на мястото на битката.
1991 г. — Съветът за икономическа взаимопомощ е разпуснат.
1997 г. — Във втория мач между Майк Тайсън и Ивендър Холифийлд, Тайсън е дисквалифициран в третия рунд, защото отхапва парче от ухото на Холифийлд.
2005 г. — Канада става третата държава в света, която легализира еднополовите бракове.
2006 г. — Черна гора е приета за 192-ри член на ООН, съгласно резолюция 60/264 на Общото събрание на ООН.
28 юни в историята на България
На този ден през 1850 г. във Видин пристига извънредният комисар на Високата порта Али Риза паша. Два дни по-късно изпраща във въстаническия лагер в района на Връшка чука и с. Раковец делегация с писмено възвание, в което се дава тридневен срок за разпускане на въстаническите отряди. На населението се предлага да излъчи свои представители, които да изложат пред властите своите искания. Избраната от селските старейшини делегация е приета от извънредния султански комисар на 5 юли.
През 1887 г. правителството на Васил Радославов подава оставка.
1903 г. - провежда се конгрес на Петрова нива на Одрински революционен окръг с председател Васил Пасков. Взето е решение за въстание с главно ръководно боево тяло Михаил Герджиков.
1913 г. - по време на Междусъюзническата война Румъния обявява война на България. На 2 юли са извършени румънски десанти при Оряхово, Гиген и Никопол. На 4 юли е завзет Добрич, а на 5 юли - Варна и Балчик.
Същия ден български офицери, попаднали в плен край Босилеград, са избити по изричната заповед на сръбския капитан Aрсениевич.
На този ден през 1921 г. от засада, организирана от автономистите, в София е застрелян Гьорче Петров, чието истинско име е Георги П. Николов. Той е деец на македоно-одринското революционно движение.
Родени
1712 г. — Жан-Жак Русо, френски философ от швейцарски произход († 1778 г.)
1948 г. - в Твърдица, Молдова, е роден Иван Забунов - български историк, общественик и политически деец. Завършва специалност история в Кишинев, специализира в Москва и София; доктор (1975 г.); доцент през 1984 г.; специалист по история на българското Възраждане. Основател и председател на българското дружество "Възраждане" в Кишинев (от 1989 г.); депутат в Молдовския парламент (1994 - 1998). Съчинения: "Обновената Твардица", "Българите в Южна Русия и националното българско Възраждане (50 - 70-те год. на ХIХ в.)", "Българо-руските обществено-политически връзки през 50 - 70-те год. на ХIХ в.)" и др.
1957 - Роден е Георги Първанов, президент на България два мандата 2002 - 2006 и 2007 - 2011 г.
Починали
1993 г. — Борис Христов, български оперен певец
1921 - От засада, организирана от автономистите, в София, е застрелян Гьорче Петров (1864 - 1921). Георги П. Николов - Троячанец е роден през 1864 г. в с. Варош, Прилепско. Деец на македоно-одринското революционно движение. Завършва средното си образование в Пловдив, учителства в различни градове на Македония. Включва се в революционната борба на македонските българи. Участва в Солунския конгрес на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Той е един от авторите на новия устав и правилник на организацията, които изработва заедно с Гоце Делчев. От 1897 г. до 1901 г. е един от задграничните представители на ВМОРО в София. Не одобрява преждевременното обявяване на Илинденско-Преображенското въстание (1903), но след избухването му, участва в него с голяма чета. След неуспеха на въстанието продължава активното си участие в дейността на ВМОРО. От 1905 г. до 1908 г. е в състава на Задграничното представителство в София. След Младотурската революция 1908 г. заедно с писателя Антон Страшимиров издават от Солун сп. “Културно единство”.
По време на участието на България в Първата световна война известно време е председател на Окръжната постоянна комисия в Битоля, а след това кмет на Драма. След войната участва в създаването и дейността на Временното представителство на обединената бивша ВМРО. Заедно с това заема и длъжността началник на бюрото за заселване на бежанците към Министерството на вътрешните работи.
1942 г. - умира Янка Купала - белоруски поет. Купала е роден на 7 юли 1882 г. във Вязинка, Минска област. Основните мотиви на творчеството му имат национално-възродителен характер. Голяма част заема и политическата му сатира, насочена срещу царската политика на насилствено порусяване на белоруския народ. В творческия метод на Купала се чувства романтика със стремеж да се поетизира миналото, както и известна близост със символизма. Стихосбирки: “По пътищата на живота”, “Магьосник”, “Сънят на Курган”; комедии: “Павлинка”, “Оттук” и др. Член на Украинската академия.