Статии от 22 април 2025г.
Денят на ЗЕМЯТА - 22 април
22 април 2025 г.Денят на ЗЕМЯТА - 22 април
Всяка година от 1990г. до наши дни, на 22 Април хората по цял свят вземат участие в „Деня на Земята” , мобилизирайки сили и ентусиазъм, за да покажат своята признателност и обич към нашата планетата и наложителната и неотложна нужда за нейната защита. Толкова е малка в сравнение с останалите планети в слънчевата ни система и за да я има, за да имаме ние хората едно устойчиво бъдеще, трябва да се обедим за нейното съхранение .
Екологичните проблеми по целия свят са многобройни,
а някои от тях дори необратими. Идеята за световния „Ден на Земята” произлиза от Гейлорд Нелсън (Gaylord Nelson), сенатор от Уисконсин САЩ, след опустошителното действие на масивен нефтен разлив в Санта Барбара, Калифорния през 1969 година. Вдъхновен от студентското анти-военното движение по същото това време, той осъзнава, че ако успее да влее тази млада енергия и борбеност в появата на едно обществено съзнание против замърсяването на въздуха и водата, това би помогнало опазването на околната среда да влезе на дневен ред не само в съзнанието на съгражданите му, но и в парламента.
В резултат на това на 22 април 1970 година, 20 милиона американци излизат по улиците, парковете и градините, за да подокажат заинтересованост и грижата за здрава и устойчива околна среда. Хиляди колежи и университети организират протести срещу влошаването на околната среда. Организират се групи и митинги , които се борят срещу нефтените разливи, замърсяващите фабрики и електроцентрали, непречистени отпадъчни води, токсичните сметища, пестициди, новостроящите се магистрали, тоталната и безвъзвратно унищожена дива природа. Всичко това доказва една обща борба, обща идея и ценност, която само че трябва да бъде посадена в сърцето на всеки и да порасне до там, че човекът да заживее за планетата си, а не тя за него. Така първият „Ден на Земята” се чества на 22 Април 1970 и е постигнал рядък политически и обществен успех и подкрепа по онова време. В него са всели участие републиканци и демократи, богати и бедни, земеделски производители, магнати и лидери. Първият „Ден на Земята” е довел до създаването на „Агенцията за опазване на околната среда” на САЩ, която се грижи за опазването на чистия въздух, чистата вода и застрашените видовете в приридата.
"Рискувах,” – казва Гейлорд - „но тя работи. "
Като световен ден, деня на Земята започва да се чества от 1990 година. На Световната среща за Земята в Рио де Жанейро през септември 1995 година, президентът Бил Клинтън награждава сенатор Нелсън с „Президентския Медал на Свободата” (Presidential Medal of Freedom) - най-високото отличие на цивилни лица в Съединените щати - за ролята си на основател на „Деня на Земята”.Борбата за чиста околна среда трябва да стане наша мисъл всеки ден, а не само днес, защото по световни данни изменението на климата и непостоянството на сезоните става все по-очевидно с всеки изминал ден. С гордост мога да кажа, че България е една от първите страни, които се присъединяват в честването на празника на Земата през 1990 година.
На 22 април 1992 г. Българският президентът Д-р Желю Желев подписва клетва в името на Земята, като 30 хиляди български деца се подписват под „Декларация за пълномощие за живот на Земята”, която е връчена на Конференцията на ООН за околната среда и развитието, състояла се в Рио де Жанейро през юни 1992 г.
За съжаление, въпреки своя вечен оптимизъм, в мен се тай съмнение че всеки един човек в България би си направил труда да повярва, че ако извърши нещо значимо за майката Земя , макар и само в този един нейн ден, тя ще му се отблагодари в пъти многократно - с още едно разцъфнало дърво, с поникналото ново цвете, с красивия размах на пеперудени крила.
На този ден аз ще напратя три неща, макар и да знам, че няма да бъдат с глобална значимост
– няма да използвам автомобила си в този ден,
- ще засадя цветя в градината пред блока
- и ще поставя къщичка за птички на някое дърво.
Знам, че това е само „капка в морето” и повечето ще се изсмеят иронично, но вярвам, че ако всеки даде своята „капка”, Земята ще ни се отблагодари. Защото колкото й организации да има по света за опазването на природата и Земята, именно индивидуалния пример на всеки човек би допринесъл за нейното спасяване и съживяване.
Как можем да помогнем на Земята?
- карайте колело или ходете пеша, когато ви е възможно
- използвайте чанти за многократна употреба при пазаруване в магазина.
- гасете осветлението, когато нямате нужда от него- пестете питейната вода, като затваряте добре кранчетата на чешмите си
-практикувайте разделно събиране на отпадъците си- изхвърляйте отпадъците си в кофите за боклук.
И много, много други неща, за които и сам човек знае и се досеща как може да помогне по свой собствен начин, колкото и малко да е това, но накрая резултата ще ни зарадва и впечатли.
Роден е Владимир Набоков
22 април 2025 г.На днешния ден /по нов стил/ през 1899 година е роден известният руски писател Владимир Набоков,авторът на "Лолита".
Today / New Style / in 1899 was born the famous Russian writer Vladimir Nabokov, the author of "Lolita."
текст и снимка Петър Свиленов
Убит Стоян Мълчанков
22 април 2025 г.1920 г. убит е Стоян Иванов Мълчанков, български революционер, просветен деец, политик и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна органидация.
Мълчанков е роден в 1875 година в село Скребатно. Учи в Солунската българска гимназия, където става член на ВМОРО. След завършването си в 1897 година учителства в Неврокопско. По време на Илинденско-Пребораженското въстание е войвода на чета, която участва в няколко сражения с османските войски - боя при оброчището „Света Троица“, боя при Обидим и боя в местността Харамибунар, заедно с Никола Груйчин, Михаил Чаков и Иван Апостолов.
След въстанието Мълчанков, като околийски войвода, е основна фигура на опозицията срещу Яне Сандански в Невкоропско. В 1905 година е заловен и осъден на смърт, но присъдата му е заменена с доживот и е заточен на остров Родос. Амнистиран в 1908 година след Младотурския преврат, Мълчанков се връща в Неврокоп и учителства.
В 1909 година участва в така наречената Неврокопска афера и заедно със Стоян Филипов и други дейци на десницата в революционното движение е арестуван, затворен в Ени кауш в Солун и осъден на смърт. След застъпничество от страна на солунските консули присъдата му е заменена с доживотен затвор, излежаван в Смирна, Лесбос и Родос. Амнистиран в 1911 година, отново се връща в Неврокоп и учителства.
В Балканската война е войвода на чета №49 на Македоно-одринското опълчение, действаща заедно с чета №48 на Стоян Филипов в Неврокопско и Драмско, а по-късно служи в 13 кукушка дружина.
[Показване]Чета № 49 на МОО с командир Стоян Мълчанков
Неговата чета първа влиза в Неврокоп и освобождава задържаните в казармите на града българи. Стоян Мълчанков става околийски началник в Неврокоп, но скоро с 480 доброволци заминава за тракийския фронт, за да участва в Обсадата на Одрин. През Междусъюзническата война е командир на рота и се сражава при Страцин.
В 1919 година е избран за депутат от Народната партия в 18 и 19 Обикновено народно събрание. Използвайки приятелството си с министър-председателя Александър Стамболийски, Мълчанков съдейства за построяването на железопътната линия от Саранбей до Добринища с идеята да бъде продължена до Неврокоп.
Мълчанков е убит на 22 април 1920 година по нареждане на Тодор Паница на път от Неврокоп за Разложко в местността Буковска лъка в Момина клисура.
Синът му Иван Мълчанков е секретар на четата на войводата Илия Попиванов.[48] След Деветосептемврийския преврат лежи в затвори. Другият му син Кирил е учител по история в Огняновската прогимназия и е убит от комунистическата власт на 5 октомври 1944 година без присъда в Лушин. Третият му син Александър също е преследван от комунистическата власт.
текст и снимка Лазар Младенов
Роден Радой Ралин
22 април 2025 г.На 22 април 1923 година е роден легендарният български поет,сатирик и дисидент Радой Ралин!
On April 22, 1923 was born the legendary Bulgarian poet, satirist and dissident Radoy Ralin!
"По-страшен от СПИН-а, по-опасен от рака - сега за сега си остава простака."
текст и снимка Петър Свиленов