Статии от 14 март 2024г.
Световен ден на съня
14 март 2024 г.Световен ден на съня се отбелязва от 2002 г. по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация. Денят е предложен за отбелязване през 2001 г. За пръв 14 март път се отбелязва като Световен ден на съня през 2002 година. Според учените жените спят по 9 часа и 7 минути, а мъжете - минутка повече. Рекордьор по продължителност на съня е лъвът - спи по над 19 часа. Не падат по-долу и котките - спят по около 14 часа, предимно през деня. За мечките да не говорим - спят цяла зима. Няма нищо по-здравословно за човека от дълбокия, пълноценен сън.
В дрямката също няма нищо лошо, особено следобед, когато умората вече си казва думата, смятат лекарите и психолозите.
Сънят е състояние на телесна почивка, широко разпространена в царството на животните. Освен състояние, сънят е и процес с много фази. Всяка фаза има своя роля за човешкия организъм. Макар да са ни известни някои взаимовръзки между фазите на съня и телесните процеси и до днес, много от феномените на съня оставят загадка.
Сънят е тясно свързан с централната нервна система, а процесите на регулация там все още не са напълно изяснени.
Затова минаваме директно на въпроса: какво се знае със сигурност за съня. Връзката между недоспиване и изследвания върху контролни животни и хора установява редица взаимовръзки между достатъчността на съня за поддържането на нормални жизнени функции. Това значи, че липсата на "достатъчен" сън се отразява негативно върху: заздравяване на рани, травми и контузии - забавен растеж и делене на клетките (в това число и мускулни); функционирането на имунната система - намален брой функциониращи имунни клетки; забавянето на метаболизма - установен е 6% по-бавен метаболизъм при хора с нарушения в съня, спящи само с 42 минути под нормалния лимит (7,5 часа).
14 март е международният ден на числото ПИ
Пи е математическа константа, която изразява отношението между периметър на дадена окръжност и нейния диаметър и обикновено се използва в математиката, физиката и техниката. Обозначава се с гръцката буква и е познато още като Лудолфово число и като Архимедова константа. Числото Пи е приблизително равно на 22/7 или на 3,14 с точност до третата значеща цифра.
Смята се, че числото е открито от древните вавилонци и е използвано при строителството на знаменитата вавилонска кула. Възможно е тази математическа константа да лежи в основата на строителството на легендарния храм на цар Соломон.
Идеята за отбелязването на деня точно на 14 март дава физикът Лари Шоу и това се случва за първи път през 1988 година в научно-популярния музей Експлораториум в Сан Франциско. Любопитно съвпадение е, че на 14 март е и рождената дата на Алберт Айнщайн.
Дарън Аронофски прави филм "Пи" през 1998 година. В него става дума за това как всичко около нас може да бъде обяснено и контролирано чрез числата. Главният герой във филма е математик, който се занимава усилено с правенето на сметки, свързани със стоковата борса и непрекъснато търси числата около себе си и ги намира.
Процесът в Струмица
14 март 2024 г.На 14 март 1949 г. на процес в Струмица са осъдени 10 младежи по обвинение за създаване на младежка група от село Велюса. Групата е обвинена в стремеж за създаване на “самостоятелна македонска държава” и българска пропаганда. Ръководителят на групата Алекси Митев получава 20 години затвор. Костадин Грамбозов, член на групата, е осъден на 17 години затвор, но след това е убит. Останалите присъди са от 6 до 16 години строг затвор.