Статии от 11 ноември 2023г.
Свети Мина
11 ноември 2023 г.
Българската православна църква почита днес свети великомъченик Мина - покровител на семейството, сираците и бездомните, пазител на пътуващите на дълъг път, воините и лечителите. Свети Мина закриля и жените, затова на този ден те се молят пред иконата на светеца за здравето на децата си, за радост и благополучие в дома. На днешния ден се почитат и светците Виктор и Викентий, празнуват всички с имена Виктор, Виктория, Мина, Минка, Минчо и др.
В народната традиция на българите за този празник са характерни магически обредни практики, наследени от езическата епоха. Наричат деня "Мратинците", "Мратиняк", "Мрата". Някои от ритуалите се изпълнявали само от жени. Един от тях е свързан с предпазването на домашните птици от смъртоносната "кокоша болест". Тя се причинявала от демоничен, невидим зъл дух - "мрат", "мратиняк", който в народните представи приличал на черна кокошка със страшни, големи очи. Сутринта на този ден най-старата жена в къщата трябва да заколи черно пиле - "мратинче". Жертвоприношението става по особен начин - шията на пернатото трябва да е на външния праг на къщата, а главата му - навътре. Докато стопанката прави това, между нея и друга жена три пъти се изрича следният диалог: "Какво колиш?" - пита едната. "Коля мратиняк" - отговаря другата.
Вярва се, че с този магически жертвен акт и със словесната магия, болестта ще си отиде от кокошките. "Мратинчето" очистват, готвят и ядат като жертва за "кокошата болест". Перушината, главата, краката и воденичката на пилето се запазват и с тях през годината баят против уроки и лекуват различни болести.
Според народната традиция на 11 ноември започват "вълчите празници", а последният ден от периода е известен като "Вълча Богородица", тъй като съвпада с празника Въведение Богородично (21 ноември). Щом влязат "Вълчите празници", жените замазват с кал пода край огнището, за да замажат символично очите и устата на зверовете. Зашиват с червен конец краищата на полите си, за да "зашият" вълчата паст.
Строго се съблюдават забрани от най-различно естество: забрани за работа, за интимно общуване и за консумация на месо. През вълчите дни стопаните не се докосват до остри предмети и сечива. Жените връзват ножовете и ножиците с червен конец, за да "завържат" устата на вълците. Не секат дърва, не се мият и не перат, тъй като "ако пипнат сапун, бесният вълк ще ги срещне в гората и ще ги удари с патерицата". Забранява се всякаква работа с вълна. В противен случай вълците нападат овчарите и стадата.
Много строго се спазва забраната да не се крои и шие дреха за мъж на този ден, защото ако го срещне вълк в гората, ще го нападне и изяде. Народна приказка разказва как човек изул цървулите си, изработени през "Вълчите празници", за да се спаси от вълк. Според народното поверие нощите от 11 ноември до 21 ноември, наричани "Мратински нощи", са много по-лоши дори и от "Мръсните дни", защото през тях най-лесно човек може да се разболее.
http://www.marica.bg