|
|
|
|
|
|
|
|
3.11.1999
Иван Костов поздрави победителите на изборите в Македония, а Михайлова имаше трудна среща с македонския посланик
В-к "Демокрация" публикува поздравителното писмо на премиера Иван Костов до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ в Македония:
"Скъпи приятели,
От името на управляващите в България Обединени демократични сили ви поздравявам с успеха на тези съдбоносни за вас парламентарни избори! Дълбоко сме убедени, че това утвърждава приятелска Македония като демократична, стабилна и единна държава.
Нашето демократично правителство още през 1992 г.първо призна независимостта на Република Македония. Това бе прощъпалникът на новата независима българска външна политика, приет с въодушевление от целия ни народ. Последователната позиция на ОДС за ползотворно развитие на отношенията между нашите страни чрез равноправно и взаимоизгодно сътрудничество беше и ще продължи да бъде гарант за доброто бъдеще на Република България и Република Македония.
Убедени сме, че победата на коалицията "За промени" - ВМРО - ДПМНЕ - ДА, ще утвърди нашите общи европейски ценности. Вярваме, че това, което ни обединява в миналото, ще ни помогне да изградим общо бъдеще в Европейския съюз. С вашата победа, с отказа от Титовия комунизъм и с поемането от Република Македония по пътя на демократичните промени се утвърждават стабилността и сигурността в нашия регион.
Скъпи приятели,
Във ваше лице поздравяваме политическата коалиция "За промени", защото вярваме, че вие сте призвани за извършите истинските промени в Република Македония!"Всички вестници съобщават, че и вчера македонските власти не са допуснали в Македония български журналисти.
В-к "Стандарт" предлага заявлението на външния министър Михайлова преди да се срещне с македонския посланик Тодорчевски вчера: "Това, че има отношение, меко казано, към нашите журналисти, е проява на страх. Това е сериозно обяснение защо българо - македонските отношения не вървят. Още в петък нашият посланик в Скопие Ангел Димитров е връчил нота на македонското външно министерство. Днес следобяд ще се срещна лично с македонския посланик Никола Тодорчевски, за да изразя протеста ни срещу недопустимото поведение, както спрямо български журналисти, така и срещу цялостното третиране на български граждани, които преминават или пребивават в Рупублика Македония.Окончателните резултати от изборите още не са известни, но едно е безспорно - че антибългарската кампания не дава резултат".
Вестниците съобщават, че македонският посланик Тодорчевски е бил готов да напусне министерството преди срещата с Михайлова, защото тя закъсняла. Посланикът останал само благодарение на намесата на служител от протокола на МВнР.
След срещата говорителят на външно министерство заяви, че обясненията на посланика не са внесли никаква яснота по случая. По време на срещата министър Михайлова е заявила, че българската страна не е отговорила по никакъв начин на кампанията, която се води в Македония срещу България.
След срещата посланик Тодорчевски се държа арогантно с журналистите и отправи заплахи към тях.
Всички централни вестници отделят цели страници на победата на ВМРО-ДПМНЕ на изборите в Македония и изразяват надеждата си за подобряване на отношенията между двете страни.
4.11.1999
Президентът Стоянов и премиера Костов за отношенията с Македония
В-к "Стандарт" публикува интервю с президента Стоянов за изборите в Македония и нейното ново правителство: "Аз бих искал отговорът ми да излезе от контекста на някои, извинете ме, но доста несръчни изказвания и дори публикации по този въпрос. ВМРО - ДПМНЕ е наистина една дясноцентристка партия в коалиция с Демократическа алтернатива. Тя ще бъде политическата сила, която ще ръководи съдбата на своята страна и ще ръководи съдбата на своята страна от гледна точка на националните интереси на Република Македония. От тази гледна точка ние не бихме могли да искаме от тях нищо повече освен един разумен диалог, освен изслушване на гледната точка, освен освобождаване от старите комунистически идеологеми и предразсъдъци. България защитава своите национални интереси, правителството на Любчо Георгиевски ще защитава своите национални интереси. Трябва да намерим пресечната точка на тези интереси, която ще бъде в интерес на двете страни. Това е според мен с няколко прости думи казан този проблем".
В-к "Демокрация" публикува заявленията на премиера Костов и външния министър Михайлова по въпроса от пресконференция с журналисти.
Иван Костов: "Целият регион има интерес в Македония час по-скоро да се появи правителство, вярваме, че политическият елит там също е заинтересован бързо да се появят овластените структури. Поради ситуацията, в която се намира регионът, особено заради косовския конфликт, е най-добре процесите на известна политическа дестабилизация, с които винаги са съпроводени изборите, да преминат колкото се може по-бързо.
Превнасянето на българския проблем във вътрешномакедонската политическа битка е уникален факт. Никоя друга страна не си е позволявала и не е правила подобно нещо. В коя европейска страна се организират и печелят избори с антинационална карта?".
Надежда Михайлова: "Приятелски и добри отношения се създават, когато има климат на доверие, а не когато има антибългарска кампания. Оформилите се резултати от изборите в Македония показват, че антибългарската кампания не дава резултат.След като тази карта не бе разиграна успешно, ние сме изпълнени с оптимизъм, че оттук нататък отношенията между България и Македония ще се градят на взаимно доверие."
В-к "Дума" публикува вчерашното заявление пред журналисти на лидера на БСП Георги Първанов: "Много ми се ще да не задушим сега нашите братя македонци в прегръдките си. Нека оставим ВМРО- ДПМНЕ, неговия лидер Любчо Георгиевски, неговия коалиционен пратньор г-н Топурковски да сложат началото на едно ново стабилно управление. Да се опитаме с общи усилия, не с формули от миналото, да създадем друг климат в нашите отношения... и поне временно някои спорни исторически и други въпроси да оставим на заден план".
5.11.1999
Според външно министерство абсурдно е създаването на блок против НАТО
Всички централни вестници изтъкват заявлението на говорителя на външно министерство, че е абсурдна идеята за създаване на анти-НАТО блок.Заявлението е по повод лансираното от Воислав Шешел предложение за създаване на такъв блок, в който той включи освен Русия, Беларус и Украйна и Армения, а на един по-късен етап и България, Румъния и Словения.Според говорителя на външно трябва да си много откъснат от реалността или да си открит провокатор, за да фантазираш за военни блокове, в които да включваш страни, отдавна доказали се като част от демократичната общност.
По повод на отношенията с Македония говорителят заяви, че сега е времето, когато може да се очаква и да се изрази надежда, че най-трудният период в българо-македонските отношения е отминал.Посланикът на СРЮ заявява, че трябва да гледаме напред към бъдещето и не коментира решението на правителството и парламента за въздушните коридори
Посланикът на СРЮ в София проф. д-р Радош Смилкович в интервю за в-к "Дума" заявява следното: "Имам приятното усещане, че българският народ не приема и не одобрява евентуална военна акция срещу Югославия за Косово. Българските граждани, българските неполитически организации, както и много политици и партии изразяват солидарност с нас.Има и такива, които са готови да се запишат доброволци на наша страна. Що се отнася до вашите власти и вашия парламент, няма какво да се коментира. Решението, което взеха, е познато и достатъчно ясно - подкрепа за евентуална военна акция на пакта НАТО. Естествено това решение на правителството и парламента не може да ни радва. Искрено съжалявам за този факт.
Смятам за най-важен факта, че няма война и вярвам, че няма да има в нашия регион. Това ни дава възможност да продължим икономическите, културните и политическите връзки между нашите страни. Убеден съм, че само по този начин можем да развиваме добри отношения не само между нашите държави, но и да даваме добър пример за другите в нашия регион... Трябва да гледаме напред към бъдещето."
12.11.1999
Виктор Орбан заяви на премиера Костов, че България е най-важният партньор на Унгария на Балканите
Вчера премиерът Костов беше тържествено посрещнат пред сградата на унгарския парламент от своя колега Виктор Орбан. Ден преди това парламентът на Унгария беше ратифицирал споразумението за присъединяване на България към ЦЕФТА. Унгария е първата страна от ЦЕФТА, която ратифицирва споразумението. Двамата премиери са имали среща насаме в продължение на 30 мин., след което се е състояла пленарна среща на двете делегации. Двете страни гледат еднакво на своето бъдеще. Според Орбан сега е моментът българо-унгарското сътрудничество да се постави на нови основи. Той е подчертал, че България е най-важният партньор на Унгария на Балканите. Орбан е подкрепил идеята на България за изграждане на втори мост на река Дунав и е заявил, че страната му е заинтересована от този проект, който ще има важна роля за транспортните връзки в региона. Орбан и Костов изразиха опасенията си от положението в Косово и са на едно мнение, че в процеса на разпадане на СР Югославия се е създал лош имидж на Югоизточна Европа. Двете страни ще работят съвместно за промяна на този имидж.
Костов е благодарил на унгарското правителство за неговата европейска политика и за отношението към българското малцинство в Унгария. В състава на унгарската делегация е бил включен и г-н Тошо Дончев, който е председател на Бюрото по етническите и малцинствени въпроси и отговаря за политиката на малцинствата в унгарското правителство.
В сградата на парламента министрите на вътрешните работи на двете страни Богомил Бонев и Шандор Пинтер подписаха спогодба за реадмисия и за сътрудничество в борбата с тероризма, трафика на наркотици и организираната престъпност. Министър Бонев е предложил да бъдат създадени дунавски полицейски сили с център в Будапеща. Идеята е да се обменя информация и да се предприемат общи акции срещу организираната престъпност.
Снощи премиерът Костов е имал среща с представителите на българската общност в Будапеща в Българския културен институт. /"Демокрация"/
В-к "Сега" отбелязва думите на Орбан: "България е най-успешното правителство от бившия съветски блок. Ако може да се сравни с преди 1,5 години, България е направила най-сериозните успехи сред посткомунистическите страни". Костов е обещал до 2001 г. България да изпълни критериите от Копенхаген за членство в ЕС. По въпроса за положението в Косово премиерът Костов е заявил, че "най-лошият вариант за нас е да има военна намеса на НАТО". Според министър Бонев в момента албанската мафия е най-силна на Балканите и създавала нови канали за наркотрафика.
В интервю за в. "Демокрация" Виктор Орбан заявява: "Тъжно е, че от 1987 г. между България и Унгария не е имало среща на министърпредседателско равнище. Това подсказва и задачата ни: трябва да положим нови основи на двустранните връзки между нашите страни. Необходимо е да разкрием възможностите за икономическо сътрудничество и да намерим онези територии, на които Унгария и България ще могат съвместно да работят на различните международни форуми. Ние бихме желали двете страни да изградят помежду си такива тесни контакти, които да ни дават възможност заедно да решаваме съществените проблеми".
В. "Пари" пише, че в същото време в София беше открит българо-унгарски бизнесфорум с участието на 30 унгарски фирми. От унгарска страна е бил проявен сериозен интерес към приватизацията в България, деклариран официално от зам. държавния секретар на Министерството на икономика на Унгария Дьорд Гилиан.
В. "Труд" обръща внимание на думите на Костов в Будапеща, че България в процеса на приватизация предлага всичко за продан.
19.11.1999
В интервю за хърватската телевизия премиерът Костов заяви, че военните огнища на Балканите са пречка за развитието на двустранните отношения
"Демокрация" и "Стандарт" предлагат резюмета от интервю на премиера Костов за хърватската телевизия. Огнищата на военните действия на Балканите пречат на България и Хърватска да развиват активни отношения помежду си. Двете страни ще си подадат ръка за едно сериозно сътрудничество. Костов е припомнил как въпреки двете сериозни кризи, които е преживяла България през 1991-1992 и 1996-1997 г. и високата цена, която българите са заплатили със студ, глад, опашки по магазините, разпадане на икономиката и жизненото равнище - българската държава се стабилизира. Единствено правилните решения за Балканите са тези, които водят до общ икономически просперитет и демокрация, заключава премиерът Костов.
23.11.1999
Според президента Стоянов присъединяването на България към НАТО ще стабилизира Балканите
В-к "Стандарт" е единственият централен ежедневник, който днес предлага цялото интервю от вчера на президента Петър Стоянов за агенция Франс прес. Ето неговото мнение по редица важни въпроси:
За кризата в Косово: "Ние сме крайно разтревожени. Смятаме, че ескалирането на кризата ще забави икономическите реформи. Ембаргото срещу Белград, което България стриктно спазваше, ни причини загуби, които се равняват на половината от външния ни дълг. Косовската криза помрачава имиджа на целия регион.Чуждестранните инвеститори и без това са твърде предпазливи.За Балканите е от съдбоносно значение да се спре процесът на нестабилност, провокиран от кризите в бивша Югославия. Трябва да се намери дългосрочно решение. Но международната общност трябва ясно да дефинира какво наистина иска да постигне в Косово. Балканските страни трябва да бъдат насърчени да приемат обща позиция по този въпрос."
За интеграцията на България в НАТО: "Косовската криза не трябва да бъде пречка за приемане на балканските страни в НАТО, а допълнителна причина за присъединяването им към пакта. По този начин би могъл да се създаде вид санитарен пояс, буферна зона, за ограничаване на нестабилността на целия регион. Както вече имах възможност да кажа на конференция в САЩ, приемането на балканските страни в пакта ще излезе по-евтино, отколкото нови конфликти."
Европейската комисия е оставила България на опашката на кандидатите за членство: "Да, това много ни тревожи. Но не трябва да драматизираме. В психологически план смятам, че това решение не трябва да демотивира българите. В България е все още жив синдромът на Ялта, където Европа бе разделена през Втората световна война. Но решението на Еврокомисията рискува да обезкуражи чуждите инвеститори. За нас присъединяването към ЕС е стратегическа цел и въпрос на цивилизационен избор."България ще се присъедини към забраната на авиополетите към и от Югославия
Днес министърът на транспорта Вилхелм Краус ще внесе предложение в правителството за присъединяване на България към общата позиция на ЕС за забрана на югославските превозвачи. На 7 септември ЕС наложи забрана на авиополетите от и за Югославия.Забраната беше наложена заради конфликтът в Косово.
24.11.1999
Правителството реши да забрани полетите на югославските превозвачи над България
Това решение ще влезе в сила 12 месеца след като външно министерство изпрати нота за прекратяване на въздушната спогодба между двете страни от 1955 г. Транспортния министър Краус заяви, че с тази мярка България потвърждава ангажиментите си като асоцииран член на ЕС. Не се забраняват полетите на българските превозвачи над Югославия и министър Краус изрази надежда, че Югославия няма да предприеме ответната мярка, защото ще понесе значителни загуби. Загубите на авиокомпания "Балкан" в случай на ответни санкции на Югославия ще бъдат 1,9 млн. дол. годишно. При сега въведената санкция "Балкан" ще губи по 2,818 екю месечно от такси и 101,750 долара от летищни такси и наземно обслужване месечно./"Дума"/
25.11.1999
България няма да изпраща войници за корпуса на НАТО в Македония, заяви говорителят на МВнР
По повод твърдението на македонското държавно радио, че София, Букурещ и Москва поискали да включат техни части в мисията на НАТО в Македония, говорителят на външно министерство заяви, че България нито е предлагала, нито е била запитвана дали ще предложи свои войници в евентуалния корпус на НАТО в Македония. Твърдението на скопското радио беше отхвърлено и от френския посланик в Скопие./"Демокрация"/В Пловдив ще бъде разположен щаба на Балканските мирни сили. Открити далавери в армията
На първа страница в-к "Демокрация" съобщава, че в Пловдив ще бъде разположен щаба на сформорищите се Балкански мирни сили. До такова решение са стигнали на среща в Истанбул военни експерти от България, Румъния, Турция, Гърция, Албания, Македония и Италия. Като наблюдатели са присъствали представители от САЩ и Словения. След Пловдив центърът на балканските мирни сили ще се премести в Констанца в Румъния, след това в Одрин и Килкис в Гърция. Смените ще стават на всеки 4 години. Първият командир на многонационалните сили ще бъде турски бригаден генерал. Първото председателство на Политико-военния направляващ комитет поема Гърция. От България в състава на новите сили ще бъде механизираният батальон в Чирпан. Като първа страна домакин на щаба България ще сформира още свързочна рота, инжинерен, медицински и транспортен взвод към щаба.
В уводен коментар "Стъпка по стъпка" в-к "Демокрация" отбелязва, че "С укрепването на многонационалните сили България печели допълнителни гаранции за националната си сигурност поне за период от 4 години. Но по-важно е друго - създават се регионални структури, в които участвуват почти всички държави от региона."
В-к "Дума" помества на първа страница коментар под заглавие "Турчин ще командва от Пловдив". Съобщава се, че над 5 млн. дол. ще струва на България подготовката на щаба на многонационалните сили за бързо реагиране. В самия щаб българи ще заемат постовете началник на отделение "Личен състав" и началник на отделение "Свръзки". На предстояща среща на министрите на отбраната в Атина през декември ще бъде подписан допълнителен протокол към споразумението, според който официално балканските мирни сили за бързо реагиране ще започнат да функционират от 31 август 1999 г.
В-к "Стандарт" съобщава, че от започналата проверка от ГЩ на Силите за бързо реагиране /СБР/ е констатирано, че 90% от офицерския и сержантски състав е вече окомплектован, но от войсковия състав са набрани едва 30%. За сформирането на силите за бързо реагиране през 1998 г. ще бъдат изразходвани 2,6 млн. дол.
От комисията по проверката съобщиха, че 6 офицери по въоръжаването и снабдяването са предложени за дисциплинарно уволнение и съдебно преследване. Трима от тях са от СБР и със своите далавери и разхищение са нанесли щети за 1,3 млрд. лева./"Стандарт"/
Днес за Босна заминава 4-ят български инженерен взвод в състав от 29 офицери и сержанти на кадрова служба. Те ще заменят 3-я български взвод.
За Коледа българската армия ще получи дарение за над 43 млн. лв. от българина Цветан Петров, бивш военен, който живее отдавна в Швейцария. Дарението съдържа 300 телевизора, 60 видеомагнетофона, 30 тунера за сателити и 1700 чифта дънки. Видеотехниката ще бъде разпределена по поделенията, а дънките ще получат бойци от бедни семейства.
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени