|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Днес в Атина военният министър Ананиев ще подпише споразумението за създаване на многонационални мирни сили на Балканите
Днес в Атина военните министри на България, Румъния, Гърция, Турция, Македония, Албания, Словения, както и на Италия и САЩ ще подпишат допълнителен протокол към Споразумението за многонационалните мирни сили в Югоизточна Европа. С него ще бъдат уредени въпросите, свързани с разполагането на щаба на войските, чиято първа централа ще бъде в Пловдив.Ще се обсъди и въпросът за разходите за формирането на тези сили с обща численост от 2-3,000 души в рамките на една бригада. В бъдеще може да се сформират и многонационални десантни части и обща военноморска част. Частите ще бъдат разположени в държавите членки и ще се събират за маневри, обучение и действителни операции.Те ще бъдат под ръководството на НАТО или ЗЕС и с мандат на ООН или ОССЕ. Всички решения ще се вземат с консенсус. Целта на създаването на тези сили е да се засили сътрудничеството в региона и може да действат с мандат на ООН навсякъде по света, а не само на Балканите. Щабът на силите в Пловдив ще бъде в оперативна готовност през март. За целта България ще отдели 5 млн. дол. Тогава ще поеме длъжността командващ силите бригаден генерал от Турция. Първият началник -щаб ще бъде подполковник Петър Петров. Очаква се в Атина военните министри да обсъдят и приемат декларация по положението в Косово. За България участието в мирните сили се възприема като основен шанс за членство в НАТО. Постигнат е компромис по въпроса за местоположението на щаба на силите. Той ще се мени по ротационен принцип на 4 години. След Пловдив той ще бъде разположен в Констанца в Румъния, а след това в Одрин и Килкис в Гърция./"Демокрация"/13.01.1999
Във връзка със създаването на мирните сили на Балканите в-к "Дума" информира за вчерашната пресконференция на Българското дипломатическо дружество/БДД/. Изказани са били опасения за оттегляне на Европа от отговорността за Балканите. Не е ясно дали новото формирование е част от европейските усилия за мир на Балканите, или е опит за прехвърляне на отговорността за мира на Балканите. Няма пълна яснота как ще действат силите и под точно чий мандат. Македония вече е отказала да допуска силите да действат на нейна територия и е трудно да си представим, че подобни части ще могат да се намесят в евентуален конфликт между Гърция и Турция. От БДД са отбелязали и неучастието на СРЮгославия, което повдига съмнението, че тези части се създават срещу една балканска страна. Необходимо е ясно дефиниране на целите на новите части, за да може те да обединяват балканските страни, а не да ги разделят и да създават нови противопоставяния.
На тридневно посещение в България пристига началникът на ГЩ на турската армия армейски генерал Хюсейн Кавръкоглу
Армейски генерал Хюсейн Кавръкоглу ще се срещне с началникът на ГЩ на българската армия ген.-полковник Михо Михов, след което ще разговаря с журналисти. Предвижда се и среща с шефа на парламента Йордан Соколов, както и посещение на щаба на Силите за бързо реагиране в Пловдив на 13 януари./"Демокрация"/
Президентът Стоянов обяви пред дипломатическия корпус, че през 1999 г. приоритетите на България ще бъдат ЕС, НАТО и отношенията с Македония
Вчера на годишния прием за дипломатическия корпус президентът Петър Стоянов изтъкна, че през 1999 г. външната политика на България ще бъде открита, предсказуема и достатъчно активна. От срещата на върха във Вашингтон президентът очаква ясен знак, че България ще се присъедини към НАТО с втората вълна. До края на 1999 г. ще приключи структурната реформа, синхронизацията на законодателството ни с европейското, както и една много важна част от военната трансформация - гражданският контрол в армията ще се осъществява съобразно стандартите на НАТО. Президентът Стоянов очаква 1999 г. да се превърне в година на нов практически и ползотворен диалог между България и Македония, като ще трябва да се направи онази стъпка, която ще остави зад гърба ни стари натрупвания и нови предрасъдъци. Президентът очерта приоритетите на външната политика така: интеграцията в ЕС и НАТО и балканската сигурност. Сред постиженията през 1998 г. той посочи регионалните инициативи за Косово. /"Демокрация"/С участието на България в Атина бяха създадени балканските мирни сили
Към вчерашната ни информация за балканските мирни сили днес можем да отбележим, че вчера в Атина военните министри на Италия и 7 балкански страни подписаха споразумението за създаване на балкански мироопазващи сили, които могат да оперират в района или извън него. За България се подписа военният министър Георги Ананиев.
Министрите на отбраната на Гърция, България, Албания, Македония и Италия заедно с представители на САЩ, Турция, Румъния и Словения се споразумяха за разполагането в Пловдив на Генералния щаб на корпуса от 4,000 войници. През 4 години щабът ще мести своето местоположение. Според военните министри силите, които ще трябва да бъдат готови за действие до края на 1999 г., ще могат да участвуват в международни мироопазващи и хуманитарни операции на Балканите или другаде с мандат от НАТО, ЗЕС или ООН. Всички министри са били категорични, че силите не трябва да бъдат изпращани за намеса в горещи точки като Косово, където Албания е косвено замесена в конфликта.
Според министъра на отбраната на Италия Карло Сконамилио споразумението предлагало по-големи възможности на международната общност, което отговаря на стремежа на Европа. Страните по споразумението са членки на НАТО или участват в програмата "Партньорство за мир".
Турция и Гърция успяха да постигнат компромис по въпроса кой да командва корпуса. Турски генерал ще бъде първият командващ на корпуса, а Гърция ще председателства политическата и военната комисия на силите. Предполага се, че те ще съдържат 11 механизирани и 3 леки пехотни части./"Демокрация"/
В-к "Монитор" изтъква вчерашното заявление на армейски генерал Хюсейн Кавръкоглу, началник на ГЩ на турската армия, който е на тридневно посещение в България. Според него необходимо е да се създаде и умиротворителен черноморски флот по модела на създадените многонационални сили, защото мирът в нашия регион трябва да се осигурява, както по суша, така и по море. Началникът на ГЩ на българската армия ген. Михо Михов е допълнил, че мирът на Балканите трябва да се утвърждава и по въздуха.
В-к "Монитор" излага и мнението на проф. Александър Янков, председател на Националната асоциация за международни отношения. Според него разполагането на чужди войски на територията на България може да се решава от правителството само след одобрението на парламента. Правителството е избързало с подписването на споразумението за разполагането на щаба на силите в Пловдив без да прецени неговата конституционна съобразност. Проф. Янков е категоричен, че парламентът е трябвало да се произнесе преди министър Ананиев да подпише споразумението и допълнителния протокол за мирните сили на Балканите.
14.01.1999
Различие в мнението на Турция, Гърция и Англия относно използването на многонационалните сили на Балканите в Косово
В-к "Демокрация" изтъква мнението на намиращия се на посещение в България началник-щаб на турската армия армейски генерал Хюсейн Кавръкоглу относно новосъздадените многонационални сили. Според него многонационалните мирни сили ще се намесят в Косово след решение на НАТО и при евентуално трагично развитие на събитията там. Той направи това заявление след срещата си с начаника на ГЩ на българската армия ген. Михо Михов. От министерството на отбраната са заявили, че всички решения в НАТО и между страните участнички в мирните сили се вземат с консенсус. Генерал Кавръкоглу се срещна вчера с председателя на НС Йордан Соколов и посети в Пловдив командването на Силите за бързо реагиране.
В-к "Стандарт" информира, че вчера радио "Свободна Европа" е съобщило, че НАТО подготвя трети ешелон многонационални сили за Косово с евентуално участие на България. Западен военен аташе в Белград е заявил следното: "България е членка на "Партньорство за мир" и досега многократно е защитила своите позиции на държава с евроатлантическа ориентация. България е партньор, на който сигурно НАТО разчита, когато се говори за стабилността в региона"
Агенция Ройтерс е изтъкнала, че заявлението на ген. Кавръкоглу в София относно използването на мирните сили в Косово противоречи на изразената от военните министри позиция при учредяването на корпуса в Атина. Припомня се заявлението на министъра на отбраната на Гърция Акис Цохадзопулос, че "Невъзможно е тези сили да участвуват в Косово".
Вчера намиращият се на еднодневно посещение в България министър на отбраната на Англия Джордж Робъртсън декларира, че балканските многонационални сили не трябва да участвуват в Косово.
В-к "Сега" пише, че вчера президентът Стоянов е заявил на Робъртсън, че начинът, по който светът се опитва да омиротвори Косово, ще бъде отречен от всеки пожарникар. "Огнеборците не само гасят пожара, но и го изолират с пояс на сигурност", пояснил Стоянов. Според него това означава, че Европа трябва да приеме България в НАТО.
При срещата си с Робъртсън премиерът Костов е заявил, че България, освен съвети, иска и конкретни помощи.
В-к "Демокрация" публикува статията "Солунската среща - нов модел на регионалната военна политика". В статията се отбелязва: "Действащата на практика геополитическа ос Москава - Белград налага остарял иерархичен модел за провеждането на регионална политическа стратегия от страна както на Русия, така и на Югославия. Този модел неизбежно ще бъде противопоставен в стратегически план на консенсусната организация на многонационалните военни сили.
Това означава, че в бъдеще главната задача на новата военна организация ще е да опише себе си като ефективен механизъм за превенция и разрешаване на всякакви потенциални конфликти в района на Югоизточна Европа."
15.01.1999
Началникът на щаба на Балканските многонационални мирни сили подполковник Петър Петров за дейността и програмата им
В-к "Демокрация" публикува интервю с подполковник Петър Петров за Балканските многонационални мирни сили. Първото заседание на ниво експерти на Балканските сили ще се проведе в края на януари в Букурещ, на което ще се обсъди въпроса за бюджета. През март пак на ниво експерти ще се реши с какви части ще участва всяка страна. На 11 май в Пловдив ще започне работа екип за подготовка на щабното ядро, като дотогава ще бъдат завършени строителните дейности и битовото устройване на щаба. През юли след среща на военните министри ще се определи бюджетът на силите. В плана за действие на силите е предвидено те да стартират на 31 август, а през декември ще бъде първото им учение. Щабното ядро ще се състои от 20 офицери и 14 сержанти, от тях 4 ще бъдат българи. При активиране на щаба на бригадата за участие в операции общата му численост ще става 103 души. След като стане възможно използването им, силите ще се декларират в ООН и ОССЕ. Мандат за използването им може да бъде предоставен на НАТО или ЗЕС, след което започват преговори за формирането на съответните целеви сили от типа на ЕСФОР.
Операциите, в които ще участват силите ще бъдат под егидата на ООН, ОССЕ, НАТО и ЗЕС.
Подполковник Петров изтъкна мнението на военния министър Ананиев, че се надява силите да не се използват на Балканите. Според него те могат да се използват под егидата на ООН в други региони. В документа по създаването им не е отбелязано, че те се създават срещу Югославия и тя може да кандидатства за участие в тези сили. Участието на България в тези сили ще подпомогне процеса на постигане на оперативна съвместимост с НАТО и интеграцията в НАТО.
В-к "Демокрация" съобщава, че във Вашингтон е създадена нова неправителствена организация "Българо - американско военноисторическо дружество" под председателството на полк. Димитър Минчев и полк Джон Джесъп. Целите на дружеството са да окуражава професионалните контакти между специалисти и служители от двете страни, да подпомага успешното реализиране на военната реформа в България и за нейното интегриране в НАТО. Дружеството ще допринася за по-пълното разбирателство между военните специалисти на България и САЩ. Първата му проява е насрочената за септември конференция на тема "Балканите и студената война".
19.01.1999
Вицепрезидентът Тодор Кавалджиев ще посети Босна и Херцеговина до края на март
Вчера вицепрезидентът Тодор Кавалджиев е провел разговори с ръководители на международната неправителствена организация Проект за етнически взаимоотношения. Президентът на организацията Алан Касоф и неговата заместничка Ливия Плакс, която е и представител на проекта за България, са на работно посещение в България. В разговора са били обменени и мнения по опасните събития в Косово. Във връзка с тази среща началникът на кабинета на вицепрезидента съобщи, че той ще посети до края на март Босна и Херцеговина./"Демокрация"/
20.01.1999
Резултати от посещението на министъра на външните работи на Гърция Пангалос в България
Ескалацията на напрежението в Косово е била основна тема в разговорите на министъра на външните работи на Гърция Пангалос с колежката му Михайлова, премиера Костов и президента Стоянов Пангалос и Михайлова определиха като неприемливо решението на официален Белград да изгони ръководителя на мисията на ОССЕ в Косово Уилям Уокър. Българският външен министър заяви, че това решение трябва да се преразгледа и подчерта, че България остро е протестирала заради отказания достъп на български наблюдатели в мисията на ОССЕ в Косово. Пред Пангалос премиерът Костов е заявил, че няма по-лош вариант от удар срещу Сърбия. Пангалос се обяви против въдушните удари на НАТО срещу Сърбия, които няма да разрешат кризата.Според него "Косово не е Ирак, за да се планират удари, никой не е обяснил къде и какво ще се бомбардира, всеки пита кой ще бомбардира". Пангалос отбеляза още, че виновниците за убийствата в Косово трябва да бъдат наказани, така както се наказват престъпниците. Сред тях той постави виновните и от двете страни в конфликта. Двамата министри са обсъдили и възможностите за развитие на сътрудничеството в търговията, в инфраструктурни и транспортни проекти. Решено е било да се засили съвместната борба срещу организираната престъпност.пангалос обяви, че през 1999 г. трябва да завърши работата по проектирането на нефтопровода Бургас - Александруполис и да започне строителството му.
От София Пангалос замина за Букурещ, обаче не се ангажира с категорична подкрепа на българската идея вторият мост над Дунав да бъде между Видин и Калафат, въпреки че България ще го финансира.
При разговора си с Пангалос президентът Стоянов е настоял за ясни критерии за членство в НАТО. Пангалос е обещал при всичките си срещи, че Гърция ще продължи да подкрепя България за интегрирането в НАТО и ЕС.
Стана ясно, че през май гръцкият президент Стефанопулос ще посети България, а министрите на външните работи на България, Румъния и Гърция ще се срещнат в средата на май във Велико Търново. Една от темите на тази среща ще бъде изграждането на транспортния коридор № 4. /"Демокрация", "Пари", "Стандарт", Континент"/
22.01.1999
Премиерът Иван Костов днес заминава на двудневно посещение в Словения, където ще се подпише спогодба по транспорта
Днес премиерът Иван Костов заминава за Любляна на двудневно посещение. В програмата му за първия ден се предвижда разговор на четири очи с неговия колега Янез Дърновшек..По време на посещението ще бъде подписана спогодба за превози на стоки и хора по шосе. Двете страни ще разгледат възможностите за разширяване на сътрудничеството и обстановката в Косово и на Балканите./"Пари", "Стандарт"/
25.01.1999
Балканските леви партии осъдиха режима на Милошевич
На 23 януари в Солун се проведе нова среща на социалистическите и социалдемократическите партии от балканските страни, организирана от Партията на европейските социалисти /ПЕС/. От България взеха участие лидерът на Евролевицата Алeксандър Томов, на ОБТ - Кръстю Петков, на БСДП - Петър Агов и от БСП - Георги Пирински. Вчера в Благоевград те дадоха пресконференция, от която стана ясно, че са били дискутирани балканската сигурност, интеграцията на балканските страни с Европа и проблемите на гражданските общества. По повод събитията в Косово е била приета обща декларация, в която се осъжда агресията на Милошевич и се призовава АОК да се въздържа от насилие. Отправя се и призив за мирно уреждане на конфликта при запазване на съществуващите граници. За българските представители най-важна е била срещата с ръководството на ПЕС. Петър Агов заяви, че българската социалдемокрация ще получи пълната подкрепа на европейската социалдемокрация. Лидерът на Евролевицата Томов направи прогноза, че ако се отдели част от Косово, не е изключено да има балканска война. /"Монитор"/
27.01.1999
САЩ ще доставят безплатно на България апаратура за следене на полетите за 5 млн. дол. Нараства напрежението в армията
Вчера на пресконференция зам.-министърът на отбраната Велизар Шаламанов запозна журналистите с резултатите от посещението си в Канада и САЩ от 18 до 23 януари. Той заяви, че с финансовата помощ на САЩ в България ще бъде построен оперативен център за въздушен суверенитет. Той ще служи за наблюдение на въздушното пространство, радиообмен и управление на полетите съвместно с гражданското ръководство на въздушното движение и съответните щурмански служби на вонновъздушните сили. Модерната техника от САЩ, с помоща на която ще може да се следи въздушното пространство, ще бъде закупена с пари от САЩ. Очаква се тази апаратура на стойност 5 млн. дол. да бъде доставена още през 1999 г. Втори проект предвижда купуването на навигационни системи с пари от САЩ за авиобазата в Граф Игнатиево и още две военни летища, което ще позволи в България да кацат самолети на НАТО.
При посещението си в САЩ зам.-министърът Шаламанов потвърдил ангажимента на България да предостави при необходимост въздушен коридор над България при бойни действия на НАТО в Косово, както и участието на български самолет Ан-30 във въздушната мисия на ООН в Косово.В-к "Континент" цитира казаното от Шаламанов, че "Ние ще предоставим въздушни коридори за самолети на пакта, но в никакъв случай няма да се ангажираме с преки военни действия в съседна Югославия", което той е заявил в Пентагона. /"Пари", "Дума", "Труд"/
28.01.1999
На 2 и 3 февруари руският външен министър Игор Иванов ще посети официално България
Говорителят на външно министерство заяви за предстоящото на 2 и 3 февруари посещение на руския външен министър Игор Иванов в България. Освен със своята колежка Михайлова той ще проведе срещи с президента Стоянов, премиера Костов и шефа на парламента Соколов. Планира се и среща с Комисията по външна политика в парламента. Ще се обсъждат двустранните отношения, включително и предстоящата от 10 до 20 март среща на смесената комисия за търговско - икономическо сътрудничество, както и положението на Балканите и най-вече в Косово.
В-к "Стандарт" отбелязва заявлението на началника на отдел "Русия и ОНД" във външно министерство Веселин Филев, че е "нужно Русия да гарантира достатъчно количества суров нефт за петролопровода Бургас - Александруполис". Засега Русия не дава гаранция за достатъчна натовареност на бъдещия нефтопровод, за изграждането на който са необходими големи инвестиции. Заявлението е предизвикано от статия в гръцкия в-к "Пондики", че проектът за строежа на нефтопровода е замразен от българите.
29.01.1999
Преговорите между България и Македония в Скопие ще продължат и днес
Вчера разговорите между двете делегации на равнище зам.-министри на външните работи на България и Македония в Скопие са преминали в позитивен и конструктивен дух. Според ръководителя на македонската делегация Борис Трайковски повече от планираната работа за преглед на международно - правната основа на двустранните отношения е вече приключена. Предвижда се още една среща за консултации в средата на февруари в София преди да се срещнат премиерите на двете страни в края на февруари.
В голямо интервю за в-к "Труд" външният министър Надежда Михайлова заявява следното за отношенията с Македония: "Най-важното за успешното решаване на проблемите в политиката е доверието. В това отношение съм оптимист, защото такова доверие между сугашното македонско и българското правителство съществува. Това направи възможни и консултациите на ниво зам.-министри на външните работи в Скопие, както и възможността да се обсъжда една предишна формула, досега неприемана от нас поради опасения от ескалация на исканията. Това към което се стремим, е да се намери взаимно приемливо решение. Който очаква от преговорите да има победители и победени, ще остане излъган. Пробивът в отношенията се налага от увеличаване на възможностите ни в региона чрез отстраняване на формалните пречки за активно икономическо и търговско сътрудничество с Македония, от необходимостта от разширяване на демократичното пространство в Югоизточна Европа и гаранциите за стабилността на фона на бушуващия конфликт в Косово. Не на последно място нормализирането на отношенията с Македония ще ни позволи да играем още по-успешна роля на Балканите".
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени