ОТ 1 МАРТ СЪСТАВЪТ НА ГЕНЩАБА НА АРМИЯТА ЩЕ БЪДЕ НАМАЛЕН НАПОЛОВИНА
На 14 януари заместник-министрите на отбраната и заместниците на началника на Генщаба /ГЩ/ на Българската армия /БА/ дадоха пресконференция, на която съобщиха новата структура и състав на Генщаба от 1 март. Сега ГЩ включва 9 управления и 8 самостоятелни отдела. От 1 март ГЩ ще има само 6 управления, от които 3 главни, и канцелария на ГЩ. Съставът му ще включва 377 души, от които 314 ще бъдат офицери, 62-ма военни служители и 1 сержант. Това означава, че от настоящия състав на ГЩ ще бъдат съкратени 400 души.
Според новата структура началникът на ГЩ ще бъде с чин генерал-полковник. Той ще има двама заместника, вместо досегашните трима. Те ще бъдат с чин генерал-лейтенант.
Началниците на трите главни управления ще имат чин генерал-майор, а техните заместници ще бъдат с чин полковник. Първият зам.-началник на Главно оперативно управление ще бъде с чин бригаден генерал, което се въвежда за първи път в БА. Всички нови управления ще имат по двама зам.-началници.Трите нови главни управления са:
- Главно оперативно управление с 6 отдела;
- Главно управление "Материално-техническо и медицинско осигуряване" с 4 отдела;
- Главно управление "Комуникационни и информационни системи" с 4 отделаОстаналите 3 управления са:
- "Планиране на отбраната и въоръжените сили" с 4 отдела;
- Разузнавателно управление с 3 отдела;
- "Личен състав" с 5 отдела
Канцелария на ГЩ с 3 отдела.Новата структура на ГЩ е много близка до тази на армиите в Чехия, Полша и Унгария и напълно отговаря на изискванията на НАТО. С тази структура България ще направи важна стъпка по посока към членството си в НАТО през 2002 г. Още едно потвърждение на този извод са предложените от НАТО нови 85 цели за БА, които трябва да бъдат постигнати в периода до 2006 г. От тези цели 25 са за цялата армия, 21 за Сухопътни войски, 22 - за ВВС и 17 за ВМС. С изпълнението на тези цели започва нов етап от подготовката на БА за членство в НАТО. На 29 февруари Министерството на отбраната ще води преговори с НАТО по изпълнението на новите цели. От министерството декларираха, че те не влизат в противоречие с поставените цели в План 2004, нито пък с тези по "Партньорство за мир". Целта на министерството е да се постигне колкото се може по-бързо качествено нова оперативна съвместимост на БА с армиите от НАТО.
Назначаването на Бойко Ноев за военен министър бързо се почувства. Той веднага въведе ред в условията на максимална прозрачност в затъналото в интриги, скандали и конфликти ръководство на армията. Отношенията между цивилното и военното ръководство на армията бяха достигнали до границата на търпимостта. С неговото назначаване стана ясно, че не само няма да има спиране и даже връщане назад в хода на реформата, а тя ще се извършва с ускорени темпове. Министър Ноев направи втори силен ход като обяви, че напускащите армията през 2000 г. близо 9, 000 офицери са достойни, честни и почтени хора. Той е първият министър в България след 1989 г., който лично се ангажира със социалната адаптация на подлежащите на съкращение офицери. По програмата за социалната им адаптация се очаква финансова помощ от НАТО, СБ, Съюза на баварските производители и др. неправителствени организации на Запад.
През 2000 г. светът със затаен дъх ще следи развоя на две важни събития – избора на нови президенти в Русия и САЩ. Независимо от политиката, която ще изберат новите президенти на тези две държави – на сближаване или конфронтация – през 2000 г. реформата в БА ще придобие необратим характер. Това окончателно ще предопредели пътят на България за дълги години напред в рамките на НАТО и ЕС, което изцяло отговаря на висшите национални интереси.
Камен Минчев
24 януари 2000, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени