НАЦИОНАЛНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ НА ДПС - СЪСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВИ
Четвъртата национална конференция (НК) на ДПС на 29 и 30 януари е първият от форумите на водещите в България партии през 2000 г. НК на ДПС имаше две много важни цели: от една страна да обедини и сплоти не само електората на ДПС, а и всички етнически турци, членуващи в други, отцепили се от ДПС партии, а от друга страна – да покаже на България и света, че без ДПС няма да има стабилност в България и членство в ЕС и НАТО. НК трябва да изиграе важна мобилизираща и насърчаваща роля за традиционния електорат на ДПС. С реализацията на първата цел Доган се справи блестящо.
Ще отбележим, че на местните избори през октомври 1999 г. ДПС претърпя редица неудачи, които на места като в Кърджали бяха унизителни. Сравнителният анализ също показва неблагоприятна тенденция – на парламентарните избори през 1991 г. за ДПС са гласували 418, 000 души, а на местните избори през 1999 г. – едва 198, 000 души. При това положение на своя форум Доган показа преди всичко мащабността, значимостта и притегателността на ДПС в национален и международен план.
На НК присъстваха огромен брой представители от Турция – двама министри, представители на всички партии от парламента и на много други извън парламента, на правителствени и неправителствени организации. Освен това имаше представители на мюсюлмански партии от всички балкански страни, включително от Северен Кипър. Първите два часа след започването на конференцията се четоха приветствия на турски език. В поздравлението си президентът Демирел се обърна към Доган с "братко". В залата бяха и представители на ЕС, на Ислямска конференция и Либералния интернационал, както и посланиците на великите сили.
Доган произнесе запомняща се реч от 45 мин., която предначерта стратегията и тактиката на ДПС не само за парламентарните избори, но и за един средносрочен период от 5–7 години. Като много важна задача беше издигната декапсулирането на ДПС и нейното излизане извън рамките на етноса. Отчетено беше, че възможност за това има. ДПС наброява, според казаното на НК, 32 000 члена с организации в 160 общини.
Доган каза, че на НК присъстват 720 делегати като 80% от тях са с висше и полувисше образование, а само 1% с основно образование. Този факт беше посочен като пример за пробив в капсулизацията. Доган предложи, а форумът прие промяна в член 6 на устава, с която се дава възможност на всички членове, напуснали или изключени от ДПС, да се завърнат. В бъдеще с изключването от ДПС ще се занимава специална комисия, която няма да изключва заради различия в мненията. Обявено беше завръщането в ДПС на отцепилата се Партия на демократичните промени, а нейният представител влезе в новия Централен съвет. Неговият състав беше разширен от 56 на 71 члена като значително се разшири представителството на различните региони.
Доган констатира, че в етническо и религиозно отношение България не е хомогенна държава и предложи промяна на конституцията, в която да се отрази това състояние. ДПС настоява за използването на турския език на публични места, за рязко и бързо разширяване на достъпа до медиите и предаванията на турски език по радиото и телевизията. Настоява се не само за преподаване на турски език в училищата в смесените райони, но и за самостоятелни училища, както и за държавна помощ за културните и религиозните институции на малцинството.
В политическата област Доган определи ДПС като партията, без която няма да може да се формира правителство след парламентарните избори и същевременно остави вратата отворена за всякакви коалиции, но при известни условия. На управляващите от СДС Доган заяви, че "възстановяването на ОДС с участието на ДПС изглежда примамливо, но на този етап е нереалистично". Той не изключи възможността за съставяне на коалиционно правителство със СДС, но при европейски условия – СДС да приеме ДПС като равноправен партньор, а не като подчинена партия без никаква друга алтернатива. На БСП беше поставено условието да обедини левите партии на социалдемократическа основа и да приеме НАТО. Според Доган "Без участието на ДПС България няма да има необходимата външна тежест и вътрешна стабилност за отваряне вратите на Европа през първите десет години на 21 век." Същевременно той определи и цената за участието на ДПС в едно бъдещо ляво или дясно правителство: "Няма значение дали в парламента ще бъда с леви или десни, стига да бъдат защитени интересите на нашите членове или избиратели." В тази цена за съставяне на правителство с ДПС се включват преди всичко инвестиции в смесените райони и пари за неговия електорат по най-различни проекти.
Доган и ДПС дадоха ясно да се разбере, че в бъдеще непосредствените жизнени интереси на избирателите на партията ще стоят в центъра на вниманието и ще имат приоритетно значение. НК показа, че ДПС изоставя тактиката на даване на приоритет на политическата игра и балансирането и се преминава към тактиката за подчиняване на всичко на интересите на електората.
На НК ясно се открои и желанието за реформиране и обновяване на ДПС. Доган пак се похвали със своя прословут етнически модел, но в бъдеще акцентът ще бъде поставен върху даването на общонационален либерален облик на партията. В ръководството бяха допуснати много нови млади хора, което е сигурен знак за желанието за реформиране и обновяване без то да е сигурно.
На форума присъстваха лидерите на всички значими политически партии в България, без премиерът Иван Костов. На констатациите на Доган от СДС отговориха, че за коалиране ще трябва "последователна политическа воля" и нищо по въпроса за равноправие и консенсус по европейски. Лидерът на БСП Георги Първанов беше много по-сговорчив и гъвкав. Той изрази готовност в бъдеще за "кабинет на широка коалиционна основа" и "траен ангажимент във властта на всички нива" За приемането на НАТО Първанов нищо не каза. Съгласие за коалиция с ДПС изразиха социалдемократи, демократи и земеделци.
В приетата програмна декларация са отбелязани и приоритетите на ДПС в областта на външната политика. Лозунгът, под който премина конференцията, е ДПС да стане мост за интеграцията на България в ЕС и НАТО. В доклада си Доган отбеляза, че "основните приоритети на ДПС съвпаднаха с интересите на международната общност и с националния интерес на България." Най-важната задача за ДПС беше определена от Доган по следния начин: "Ние трябва да се развиваме изпреварващо спрямо основните политически сили на страната и европеизирането на обществото и държавните институции."
НК показа, че, както беше прогнозирала Омда, още през есента на 1999 г., политическите лидери в България разбраха, че Ахмед Доган и ДПС са интегрална част от фасадата на България пред ЕС и НАТО, Русия, арабския и ислямски свят и без нея няма да бъде приета пълноценно и безрезервно. Никой не обвинява Доган и ДПС, че работят срещу националните интереси. Доган никога не е злоупотребявал с тях, когато България е изпадала в трудни ситуации. Той и ДПС не злоупотребяват с тях и в отношенията с Турция, която не крие своя афинитет към Доган и ДПС.
Четвъртата НК на ДПС постави началото на процес на завръщане на малките партии, които се отцепиха от ДПС. В изразеното от Гюнер Тахир, лидер на Националното движение за права и свободи, преди конференцията желание за обединение на усилията, само се потвърждава валидността на тази констатация. Същевременно изразеното от Тахир желание за връщане в ДПС означава, че двегодишната тотална война на СДС за разцепване и елиминиране на ДПС е завършила с неуспех.
С оглед на обозримото бъдеще може да се направят следните прогнози. Със сигурност може да се каже, че промяна в конституцията, както иска Доган, няма да има. За това декларираха веднага както СДС, така и БСП. Остава възможността за уреждане на този въпрос чрез закон за малцинствата, което е по-вероятно, но също много трудно. Подобен закон е внесен от ДПС още в предишното Народно събрание. Още през 2000 г. ще се отбележи напредък в изучаването на турски език и исляма в училищата и в предаванията на турски език по радиото и телевизията. Най-вероятно е този процес да се развива с "малки стъпки", а не както иска ДПС. След местните избори Омда прогнозира, че ДПС ще се обърне с лице към нуждите на своя електорат и това ще бъде главната грижа на ръководството на партията. ДПС ще поставя вече много императивно искането си за инвестиции и средства за районите на нейния електорат, където според всички проучвания стандартът на живот е много нисък, а безработицата е рекордна. ДПС ще продължава да играе много важна роля както за интеграцията на България в ЕС, така и в НАТО. В ЕС и НАТО този факт се възприема като индикация за европеизирането на страната, още повече, че ДПС е важен фактор за нейната стабилност.
Ахмед Доган беше избран единодушно за 4-ти пореден път за лидер на ДПС за 3-4 минути. Анализаторите са единодушни, че НК беше триумф за Доган.
Камен Минчев
8 февруари 2000, София
Copyright 1998-2018 ® OMDA Ltd. Всички права запазени