Път: : Кой кой е : Д

Дометиан

Видински митрополит Дометиан

Светското му име е Димитър Попвасилев Топузлиев. Роден е на 11 ноември 1932 г. в с. Хасковица, Смолянска община. Той е второто от петте деца на местния свещеник поп Василий и презвитера Руска Димитрова. Негов брат е отец Благой Топузлиев -известният правозащитник.  Емигрирал на Запад през 1989 г. Друг негов брат -отец Милко е свещеник в черквата "Св. Кирик и Юлита" в Банкя.

През 1952 г. бъдещият Дометиан завършва Пловдивската семинария, а след това и Духовната академия в София. 

На 14 януари 1959 г. в Мъглишкия манастир е подстриган за монах и получава духовното име Дометиан. 

Специализира в Московската духовна академия, в Икуменическия монашески център Тезе във Франция, в Босей, Швейцария, в Лозана и Оксофрд, Англия. 

От 1 ноември 1970 г. става главен секретар на Светия синод. 

На 15 декември 1974 г. е въведен в епископски сан. Работи като главен секретар на Светия синод до 1 март 1979 г. 

На 2 август 1987 г. епископ Дометиан е избран от членовете на Архиерейския събор за Видински митрополит, какъвто е и досега. 

Владее седем езика.