Път: : Кой кой е : Д

Любен Дилов - син

Любен Дилов-син
Любен Дилов-син
Снимка: Неотбелязан във Фейсбук

Любен Любенов Дилов (Дилов-син) –  роден на 19 ноември 1964 г. в  гр. София.

Завършва 32-ра столична гимназия и след това журналистика в СУ “Св. Климент Охридски”, специалност "Печатни медии". Секретар по научната дейност на Университетския комитет на ДКМС.

Работил е като журналист във в. “АБВ”, в.”Поглед”, в. “Софийски университет”, в. “1000 дни” и списание “Литературна академия”.

Съсобственик и главен редактор на в. “Ку-ку” до 1994 г., а по-късно главен редактор на в. “Експрес”. Завеждащ връзките с обществеността в международната фондация “Св.св. Кирил и Методий” (1990- 1991).

 

 

 

От 1990 г. до 2001 г. е продуцент, главен редактор, сценарист и идеолог на нашумелите телевизионни предавания “Ку-ку”, “Каналето”, “Хъшове” и “Шоуто на Слави Трифонов”.

От 1996 г. е работещ съдружник във фирмите “ТриВоДи” ООД, "7/8" АД и “Българска музикална компания” ООД.

Създател на движение “Гергьовден”.  През май 1999 г. става секретар на политическа партия Движение "Гергьовден" (до юни 2002 г.) е член на Горната камара на движението. На 28 юни 2002 напуска ръководството на партията и остава в нея като редови член. През 2005, когато е променен уставът на организацията в съответствие със Закона за политическите партии, Дилов-син е избран за председател на новия Изпълнителен съвет.

В два поредни мандата е лидер на групата съветници на “Гергьовден” в столичния парламент:

На местните избори 1999 г. е избран за общински съветник на София от "Гергьовден".

На парламентарните избори през юни 2001 г. е кандидат-депутат на Предизборен съюз “Гергьовден-ВМРО”.

Заместник-председател на предизборния щаб на Петър Стоянов за президентските избори през ноември 2001 г.

От 2004 г. е съсобственик и редактор на ежедневника “Новинар”.

2005 - Гергьовден участва относително успешно (спечелен мандат от Бургас за Любен Дилов-син в 40 НС) в парламентарните избори през юни в рамките на Коалиция Обединени демократични сили (8,44%) заедно със СДС (Надежда Михайлова), Демократическа партия (А. Праматарски) и БЗНС-Янев. Член на Парламентарната група на ОДС - СДС, ДП, Движение Гергьовден, БЗНС, НС-БЗНС (11/07/2005 - 15/12/2008); член на Парламентарната група Български народен съюз (15/12/2008 - 16/12/2008); член на Парламентарната група "Движение НАПРЕД" (16/12/2008 - 24/06/2009); член на Парламентарната група на независимите (24/06/2009 - 25/06/2009). Член на Комисията по културата (24/08/2005 - 25/06/2009); член на Комисията по гражданското общество и медии (24/08/2005 - 07/07/2006); член на Временната комисия по искането на Никола Филчев, бивш главен прокурор на Република България, за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Венцислав Василев Върбанов, народен представител в 40-ото народно събрание (16/03/2006 - 25/05/2006); член на Временната парламентарна комисия по искането на Борис Велчев, главен прокурор на Република България, за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Павел Михайлов Чернев, народен представител в 40-ото народно събрание (08/06/2006 - 08/07/2006); член на Временната комисия по искането на Борис Велчев, главен прокурор на Република България, за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Тома Янков Томов, народен представител в 40-ото народно събрание (20/04/2007 - 20/05/2007); член на Временната комисия по искането на Борис Велчев, главен прокурор на Република България, за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Борислав Янчев Ноев, народен представител в 40-ото народно събрание (27/09/2007 - 13/11/2007); Временна анкетна комисия за установяване на актове и действия, с които е уредена собствеността и начинът на ползване на имоти в Студентски град в гр. София 19/02/2009 - 19/05/2009

Декември 2008 - заедно с други 11 депутати от различни групи Л. Дилов участва в учредяването на нова парламентарна група Движение "Напред".

2011 - заедно със Софиянски, Бакърджиев, Праматарски сформира предизборна коалиция Общност на демократичните сили (ОДС).

2014 - формацията на Дилов-син "Гергьовден" заедно с ВМРО и ЗНС се включва в коалиция с партията на Николай Бареков "България без цензура" за участие в изборите за Европейския парламент на 25 май.

Ползва английски, немски и руски език. Женен с три деца.