19 август 2019г.

Празник на Бялото братство. Празник на мюсюлманите "Рамазан Байрам". Ден на фотографията. Хуманитарен ден

OMDA  |  Wonderland Bulgaria

Път: : Кой кой е : П

Атанас Павлов

Председател на Българското дипломатическо дружество.

Роден на 2 април 1944 г. в Ябълково, Хасковска област. Завършил е Харковския политехнически институт, където се дипломира като електроинженер.

През 1974 - 1975 преминава курс за дипломатически служители на Министерството на външните работи, а през 1985 г. – курсове за висши ръководни дипломатически кадри в Дипломатическата академия в Москва.

Минал е през всички дипломатически рангове, бил е в управленията по печата, по информацията, в кабинета на министъра, в управление "Източна Европа и ОНД", в протокола.

През 1976 г. постъпва в МВнР. Бил е на дипломатическа работа във Виена - Австрия, и в Берн - Швейцария.

От 1993 до 1996 г. е началник на протокола на Министерството на външните работи. Работи в министерството от 1975 г.

 

Работил е в мисиите на България във Виена и Берн, в Лондон.

От 1994 г. до 1997 г. е председател от българска страна на междуправителствената комисия за сътрудничество България - Бавария.

Кавалер на Ордена на почетния легион и носител на Големия кръст за заслуги към ФРГ. При предишните промени в МВнР не е бил уволняван. Освободен от министерството след идването на министър Надежда Михайлова (Неински).

Участвал е в многобройни международни конференции. Преподавал е “Дипломатически протокол” и “Дипломатическа служба” във ВИИ - София и Нов български университет.

С указ № 62 президентът Първанов назначава на 25 януари 2002 г. Атанас Павлов за директор на дирекция “Протокол” към Президентството, където остава  до 31 октомври 2005 г.

Извънреден и пълномощен посланик в Берн от 6.11.2005 г. до 30.11.2010 г.